Przysiężny przegrał, ale przeszedł do historii

5 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
4,5 godziny walczył Michał Przysiężny (nz.) z Jarkko Nieminenem, by wreszcie uznać wyższość swojego rywala z Finlandii. 4,5 godziny walczył Michał Przysiężny (nz.) z Jarkko Nieminenem, by wreszcie uznać wyższość swojego rywala z Finlandii.

To na oczach tych, którzy poświęcili 4 godziny i 35 minut na oglądanie w Sopocie inauguracyjnego pojedynku meczu Polska - Finlandia, rodziła się historia. Nigdy wcześniej żaden nasz tenisista nie grał w Pucharze Davisa tak długo jak Michał Przysiężny, ani nie rozegrał czterech tie-breaków. To częściowa satysfakcja dla reprezentanta biało-czerwonych, bo zszedł z kortu pokonany przez Jarkko Nieminena w pięciu setach 7:6(5), 6:7(4), 7:6(5), 6:7(7), 4:6. Wynik meczu na 1-1 wyrównał Łukasz Kubot

.

Zobacz zdjęcia z tego pełnego emocji dnia w serwisie Kosycarz Foto Press

To była prawdziwa wojna. Polak i Fin na syntetyczny kort, który zainstalowano w Hali 100-lecia, wyszli o godzinie 13:13, skończyli grę o 17:48. Jednocześnie pobite zostały dwa rekordy w długości meczu w Pucharze Davisa obu reprezentacji. Nieminen poprawił swoje osiągnięcie sprzed czterech lat, gdy w Macedonii ogrywał Predraga Rusevskiego po dokładnie czterech i pół godzinie gry (4:6, 6:1, 6:3, 3:6, 6:4).

Natomiast Przysiężny poprawił wynik Dawida Olejniczaka z września 2007 roku. Wówczas Polak uległ Marokańczykowi Rabie Chaki po czterech godzinach i 28 minutach (6:4, 6:7(3), 6:7(3), 7:6(4), 9:11). Ponadto nikt z Polaków w Pucharze Davisa nie zagrał wcześniej aż czterech tie-breaków.

W dwóch inauguracyjnych setach obaj tenisiści pilnowali swojego podania. W pierwszym od wygrania gema rozpoczął Przysiężny i już do końca grano w myśl zasady prowadzenie Polaka, a następnie remis. W drugiej partii było dokładnie odwrotnie. Może mecz potoczyłby się inaczej, gdyby Przysiężny przełamał już w czwartym gemie, w którym prowadził 40:15 lub w szóstym, gdy też miał breaka.

W pierwszym tie-breaku wyrównana walka trwała do 5:5. Dwie kolejne akcje wygrał Michał i on cieszył się ze zwycięstwa. Natomiast w drugim tie-breaku Fin rozpoczął od prowadzenia 5:0 i nie zmarnował szansy na wyrównanie meczu.

Dopiero w trzecim secie doszło do pierwszego przełamania. Swojego podania nie utrzymał Przysiężny na 3:4. Potem miał moment zwątpienia, gdyż zrobiło się 0:30, ale potem znów Michał ruszył do walki i wyrównał na 4:4, wykorzystując trzeciego breaka.

Do tie-breaka obaj już pilnowali swojego podania. Tym razem w decydującego gema lepiej wszedł nasz reprezentant, rozpoczynając od 2:0. Fin zrewanżował się dwoma punktami z rzędu, ale Polak poprawił na 6:3 i znów prowadził w meczu.

W czwartym secie były co najmniej dwa momenty, w którym byliśmy przekonani, że to Przysiężny wygra. W czwartym gemie faworyt publiczności przełamał rywala na 3:1. Niestety, oddał następnie trzy gemy z rzędu i już do tie-breaka to on doprowadzał do wyrównania.

Jednak w tie-breaku rolę się odwróciły. Nieminem prowadził 5:3, ale Michał zdołał wyjść na prowadzenie 7:6. Miał piłkę meczową i własny serwis! Jarkko zaryzykował i wygrał następną piłkę od razu returnem. W dwóch następnych akcjach Polak poszedł do siatki i najpierw przestrzelił w aut, a po chwili został minięty.

Tym samym trzeba było zagrać piątego seta. Tutaj już nie mogło być tie-breaka, gdyż zgodnie z regulaminem musiałoby być dwa gemy przewagi. Kluczowy był trzeci gem, którego Przysiężny nie utrzymał własnego podania na 1:2. W kolejnym nie udało mu się wyrównać, choć miał cztery piłki na wygranie gema przy serwisie Fina. Więcej szans nasz reprezentant już nie dostał. Nieminen zakończył mecz przy drugim matchballu.

- W pierwszych trzech setach Przysiężny bardzo dobrze serwował i grał agresywnie zaraz po serwisie. Jego gra była na poziomie światowego TOP-50 - komplementował Polaka, notowanego na 137. miejscu rankingu ATP Nieminen, który cztery lata temu był tenisistą numer 13. na świecie. - Staram się odrabiać straty, bo w poprzednim roku miałem kontuzję nadgarstka i chorowałem na świńską grypę - dodał Jarkko.

- Przejście do historii wcale mnie nie cieszy, bo wolałbym wygrać w czterech setach i rekordu nie ustanawiać. Szkoda piłki meczowej w czwartym secie, ale najbardziej mi jednak żal szóstego gema w tym secie. Prowadziłem 3:2 i 30:0. Gdybym poprawił na 4:2, to już tego meczu był nie oddał. Trochę zabrakło mi sił. Ostatnio grałem na bardzo szybkich nawierzchniach, gdzie najdłuższe mecze nie trwały nawet dwóch godzin - ocenił Przysiężny.

Do drugiego pojedynku na kort wyszli Łukasz Kubot i Henri Kontinenem. Fin to zwycięzca juniorskiego debla na kortach Roland Garrosa oraz singlowy finalista Wimbledonu, także w tej kategorii. Jednak nasz reprezentant w światowym rankingu jest klasyfikowany aż 250 pozycji wyżej i to musiało być zauważalne na korcie.

Pierwszego seta Łukasz rozstrzygnął na swoją korzyść przełamując rywala na 5:3. Drugą partię od razu rozpoczął od przejęcia serwisu rywala i spokojnie podążył po wygraną. Dopiero w trzeciej części gry była zażarta walka. Fin rozpoczął od 1:0 i Kubot aż do 6:6 tylko wyrównywał.

Także w tie-breaku pierwsze dwa punkty zapisano na korzyść rywala. Ostatecznie jednak górę wzięła rutyna Łukasza. Polak wyrównał na 2:2, a następnie czekał na błędy rywala. Przy 3:3 Fin mógł przy siatce posłać piłkę wszędzie, ale strzelił w aut. Natomiast na 5:4 Kubot skorzystał z jego zbyt krótkiego loba i zdobył punkt smeczem. Również piłka meczowa została zdobyta po autowym uderzeniu, tym razem z forhendu Kontinena.

Ostatecznie Kubot triumfował 6:4, 6:2, 7:6(5) i Polska wyrównała stan meczu na 1-1. - Dziękuję za doping i wsparcie, które otrzymałem od publiczności. Było mi ono potrzebne, bo wyszedłem na kort nieco zdenerwowany i z presją, że muszę wyrównać stan pojedynku. W trzecim secie Fin fantastycznie serwował. Nie było widać różnicy w rankingu, graliśmy jak równy z równym. Wiedziałem, że muszę wytrzymać do tie-breaka i w nim szukać swojej szansy - mówił Łukasz.

Jutro o 13.00 rozegrany zostanie debel z udziałem Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego. W ekipie rywali zapewne do gry wyjdą dzisiejsi singliści. Natomiast w niedzielę czekają nas dwa kolejne single wedle następującego harmonogramu: godzina 11:30 Kubot - Nieminen, następnie Przysiężny - Kontinen.

Opinie (50) ponad 10 zablokowanych

• TENIS - NIESTETY - SPORT DLA MAJĄCYCH CASH..... (9)

Czemu wynajem kortu w sezonie zimowym za 1h, to koszt ponad 50 zł???!!
    Paranoja.

• 13 8

• ... bo kortów krytych jest mało, a jeden balon kosztuje 150-200 tys zł... (2)

• 10 2

• (1)

..to niech powstanie więcej kortów krytych i przestaną robić Kowalskiego w balona :)

• 4 6

• dla przykładu postaw 5 balonów i udostępnij nieodpłatnie

• 0 0

• Dla porównania

Wynajęcie balona w Oliwie to 200 zł za 1,5h.

• 1 1

• jakie 50 (1)

kort na SKT w sopocie kosztuje 100 zł nie ma kortów za 50 zł

• 2 1

• bilety

szkoda że dla młodzieży na te mecze nie ma biletów ulgowych b szkoda ale bo co biedni a może sprawni maja oglądać tenis ich itak na ten sport nie będzie stać na uprawianie

• 1 0

• w nowej hali w gdansku we wrzeszczu to 50zl/h

taniej niz tam to chyba nie ma a warunki maja o wiele lepsze niz gdzie indziej.

• 0 0

• (1)

Widziałem cała masę kortów za mniej niż 50 zł w zime. W lato gram za 10-20zł za godzine na ceglanych.

• 1 2

• W co? Chyba w ping-ponga dziadku lesny...

• 0 0

• nooo a na trybunach ludzie którzy są właścicielami firm które po znajomości dostają milionowe przetargii w trójmiescie (1)

nasz bogacz Krauze który dostał od Gdańska działki pół darmo
    nasi z Renomy Pujszowie
    i wiele wiele innych.

Co tam kasa się sypie z rękawa za free to można se posiedzieć na koratach.
    Może Pan Lisicki będzie akurat to skubnie się kolejne kontrakty i miliony same polecą.

Takie życie. a jak Krauze dostał przetargi zawyżone na prokom właśnie tak poznał kwacha na kortach imprezach teraz nie ma co z kasą robić :)

• 7 6

• To artykuł o meczu tenisowym, a nie kampania wyborcza pisiaków. Nie masz niczego do powiedzenia o wyniku, to przejdź na inną część forum.

Ad rem - może w końcu czas na ugranie czegoś więcej niż tylko 1 meczu??