Wiadomości

stat

Psycholog Lechii Gdańsk Paweł Habrat: Koronawirus zmieni sport

Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

III etap odmrażania sportu. Od poniedziałku otwarte hale i sale

Paweł Habrat (z prawej) na co dzień pracuje z piłkarzami Lechii Gdańsk.
Paweł Habrat (z prawej) na co dzień pracuje z piłkarzami Lechii Gdańsk. fot. G.Radtke/400mm.pl

- Nagle widzimy, że sportowcy, czyli dla niektórych gwiazdy czy wręcz "nieśmiertelni", wobec choroby są równi wszystkim innym - mówi Paweł Habrat. Sportowcy w dobie pandemii koronawirusa i przerwy w rozgrywkach, starają się utrzymać formę i gotowość do wznowienia gry. Psycholog sportu opowiada nam o wyzwaniach, z którymi jego podopieczni muszą mierzyć się w tym trudnym czasie, a także w nowe rzeczywistości, która nastanie już po opanowaniu sytuacji. - Koronawirus zmieni sport. Wszyscy musza być gotowi na kompromisy - ostrzega członek sztabu szkoleniowego piłkarzy Lechii Gdańsk.Ekstraklasa i pozostałe rozgrywki piłkarskie zawieszone do 26 kwietniaRafał Sumowski: Wydaje się, że w postrzeganiu pandemii koronowirusa przeszliśmy od "to mnie nie dotyczy" a nawet żartów, po niepokój czy wręcz strach. Widział pan jak ta optyka postępuje choćby u piłkarzy Lechii Gdańsk, z którymi pracuje pan na co dzień?

Paweł Habrat: Wraz ze wzrostem świadomości i rosnącego ogólnego zagrożenia, zapał do pracy stopniowo przekształcał się w sytuację niepewności. Co ze zdrowiem bliskich? Co z podtrzymaniem rutyny dnia codziennego - treningiem, wyjazdem na mecz czy zawody? To pytania, które zadają sobie w takiej sytuacji sportowcy. Pracuję także z przedstawicielami dyscyplin indywidualnych. Na przykład tenisiści muszą z wyprzedzeniem myśleć o planowaniu związanym z samolotami, hotelami czy logistyką. To dodatkowy ciężar. Z kolei w zespołach dochodzi do wymiany zdań, analiz sytuacji. W każdej grupie są jednostki bardziej zdystansowane, inne stanowią głos podporządkowania się pod formalne i nieformalne procedury. Tu jednak mowa dopiero o pierwszym etapie.

A drugi etap?

To moment, w którym cała aktywność sportowców zostaje zatrzymana - rozgrywki zostają przerwane, a treningi w klubie zawieszone. Nagle widzimy, że sportowcy czyli dla niektórych gwiazdy czy wręcz "nieśmiertelni", wobec choroby są równi wszystkim innym. Też mogą zachorować na koronawirusa, ich status czy poziom wytrenowania nie sprawią, że wirus ich ominie. Aktywność sportowców w ostatnich dniach mocno przerzuciła się do sieci. Odgrywają dużą rolę w promowaniu akcji pozostania w domu. Są nośnikiem informacji, docierają do różnych środowisk i dobrze, że w ten sposób z tego korzystają.

Pompkami w koronawirusa. Sportowcy zachęcają do ćwiczeńSztab szkoleniowy na czas zawieszenia rozgrywek musi zadbać o to, aby drużyna utrzymała formę fizyczną, ale nie tylko. Jakie wyzwania stoją teraz piłkarzami od strony psychologicznej?

Umówmy się, że aktualna rzeczywistość, czyli zamknięcie na małej powierzchni w gronie kilku osób, czyli najbliższej rodziny oraz brak aktywności to jest dla nich nowa okoliczność. Z czymś takim mają do czynienia co najwyżej dwa razy w roku, podczas krótkich przerw między rundami. Sportowcy to osoby aktywne, które wydatkują bardzo dużo energii będąc w reżimie/rytmie treningowym. Nagle to wszystko wyhamowuje, staje w miejscu. Tutaj wchodzi trzeci etap. Pojawiają się pytania: jak długo to potrwa, dokąd to zmierza? Jest troska nie tylko o zdrowie, ale i o finanse, a przecież nikt nie jest w stanie policzyć nawet przybliżonych kosztów obecnej sytuacji, bo wciąż jesteśmy daleko od kontroli nad pandemią.

Normalnie takie przerwy zdarzają się piłkarzom tylko podczas kontuzji i są indywidualne, a nie kolektywne...

To jedno, a drugie to fakt, że w wypadku kontuzji można z większą lub mniejszą dokładnością oszacować ile czasu zajmie leczenie i powrót do pełni sił, sprawności. W sytuacji, w której znaleźliśmy się obecnie, powrót do sportu zawodowego jest uzależniony od zewnętrznych czynników i decyzji.

Jak mają dbać o motywację do treningu, gdy nie wiedzą czy i kiedy wrócą do gry?

Kiedy wybierasz określoną ścieżkę i zostajesz zawodowym sportowcem, nie motywacja jest problemem. W takich sytuacjach jak ta, można natomiast wytracić coś, co w psychologii nazywamy nastawieniem. Nagle jestem bez bezpośredniego kontaktu z grupą, sztabem, trenerem ale mam plany które muszę realizować i sam być za nie odpowiedzialny. Oczywiście zawodnicy potrzebują, monitoringu i kontroli, co przy dzisiejszych rozwiązaniach technologicznych nie jest większym problemem. Z kolei na kryzysy związane z nastawieniem jest jeszcze za wcześnie. Poza tym, w dobie mediów społecznościowych, podtrzymanie kontroli odbywa się w pewien sposób przez sieć interakcji. Sportowcy dzieląc się zdjęciami czy filmami z indywidualnych treningów pokazują, że nie zwalniają.

Lechia Gdańsk zapełnia wirtualny stadionJakie są w tym wszystkim największe zagrożenia?

Sportowcy są zadaniowcami. Ich uwaga cały czas musi być na coś skierowana. Od wielu słyszę, że mają teraz czas zrobić porządek, spędzić więcej czasu z dziećmi. Z drugiej strony wielu też przenosi swoje aktywności online i szuka informacji. Czytają jak sobie radzić, jak będą działały kluby i związki sportowe. To są rzeczy, które wyczytują w mediach. Poszukują tej wiedzy, aby planować co robić w danej sytuacji. Niebezpieczeństwo jest takie, że w budowaniu treści internetowych panuje dużą swoboda i wiele treści jest fałszywych, niepotwierdzonych czy zwyczajnie przekręconych.

Sporo emocji wywołują wywiady dotyczące kwestii finansowych w obecnej sytuacji. Kibice wypominają piłkarzom, że i tak zarabiają za dużo, więc powinni być ostatni do narzekania.

To zawsze są wrażliwe kwestie, a pamiętajmy, że cały świat sportu bardzo ucierpi ekonomicznie na skutek pandemii. Koronawirus zmieni sport. Wszyscy muszą być gotowi na kompromisy, gdy tylko zaczniemy znów kontrolować sytuację. Będzie wiele trudnych rozmów, bo tu idzie o setki tysięcy osób, nie tylko piłkarzy, ale i trenerów, osób prowadzących własne szkółki czy funkcjonowanie całych ośrodków. Jest wiele zależności, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Trener Lechii Gdańsk o lidze i pucharach. Piotr Stokowiec: Derby trzeba rozegraćFlavio Paixao podzielił się w mediach społecznościowych myślą, że powinniśmy teraz wyłączyć Facebooka i przestać śledzić wszystkie najświeższe, często niesprawdzone wiadomości i przestać zaśmiecać sobie głowy.

Bardzo lubię słowo "umiar". Musimy go znaleźć, bo rzeczywiście ekstremalne nakręcanie się przy poważnym zagrożeniu jest bardzo niebezpieczne. Fake newsów nie brakuje i często przesyłane są informacje o zagrożeniu, które w wielu przypadkach nie ma miejsca. Pamiętajmy nie tylko o myciu rąk czy unikaniu skupisk ludzi, ale i o tym, aby nie przerzucać niepewności na innych ludzi, zwłaszcza osoby starsze czy dzieci, które często nie rozumieją, co się teraz dzieje. Zachęcam do rozmawiania i odbudowania rzeczy, na które nie było czasu, gdy byliśmy zalatani. Zadbajmy o siebie i nasze relacje z najbliższymi.

Wierzy pan, że ten "reset" na dłuższą metę zmieni naszą społeczność, nie tylko tę sportową?

Zastanawiałem się właśnie nad tego typu mechanizmami. Dobrze, gdy pozostawiają w nas konstruktywny ślad. Czy będą trwałe? To zależy od nas. Było kilka wydarzeń we współczesnych czasach, które zmieniły nas społecznie. W jaką stronę to pójdzie? Psycholodzy tego nie przewidzą, może jakaś dobra wróżka. Zobaczymy jak zareagujemy na to wszystko. Na razie widzę dobrą rzecz, która się dzieje - mimo wszystko, przestrzegamy jako społeczeństwo pewnych wytycznych. Wystarczy spojrzeć za okno, aby przekonać się, że akcja "zostań w domu" funkcjonuje. To świadczy o naszej społecznej dojrzałości i odpowiedzialności.

Opinie (42) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 31.05.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

64%

191 typowań

x

5%

15 typowań

2

31%

94 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Henryk Urban 33 60 57.6%
2. Łukasz Kołodziejski 33 57 57.6%
3. Maciej Żurawski 32 56 59.4%
4. Stefan Sandach 33 56 57.6%
5. Zygmunt Bębenek 33 56 54.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 26 16 3 7 54:26 51
2 Piast Gliwice 26 13 4 9 28:25 43
3 Cracovia 26 13 3 10 35:25 42
4 Śląsk Wrocław 26 11 9 6 34:29 42
5 Lech Poznań 26 11 9 6 45:25 42
6 Pogoń Szczecin 26 11 8 7 27:23 41
7 LECHIA GDAŃSK 26 10 8 8 32:33 38
8 Jagiellonia Białystok 26 10 7 9 35:35 37
9 Raków Częstochowa 26 11 3 12 32:37 36
10 Wisła Płock 26 10 6 10 32:41 36
11 Zagłębie Lubin 26 9 6 11 41:40 33
12 Górnik Zabrze 26 8 9 9 34:36 33
13 Wisła Kraków 26 9 4 13 33:38 31
14 Korona Kielce 26 7 5 14 15:30 26
15 ARKA GDYNIA 26 6 7 13 22:37 25
16 ŁKS Łódź 26 5 5 16 25:44 20

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 26 kolejki:

  • Zagłębie Lubin - LECHIA GDAŃSK 4:4 (2:3)
  • ARKA GDYNIA - Wisła Płock 1:2 (0:1)
  • Górnik Zabrze - Cracovia 3:2 (1:1)
  • Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
  • Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin 0:0
  • Wisła Kraków - Lech Poznań 1:1 (1:1)
  • Legia Warszawa - Piast Gliwice 1:2 (1:1)
  • Korona Kielce - ŁKS Łódź 1:0 (0:0)

Terminarz

31.05 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj ARKA Gdynia LIVE!
05.06 (pt) godz.20:30 Górnik Zabrze typuj LECHIA Gdańsk
09.06 (wt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Cracovia
11.03 (śr) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 2:1 bez publiczności Piast Gliwice LIVE!
07.03 (sob) godz.17:30 Zagłębie Lubin 4:4 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane