Pszczółka Polski Cukier Lublin - GTK Gdynia 92:52. Koszykarki zdegradowane z EBLK

19 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Jeśli regulamin Energa Basket Ligi Kobiet nie ulegnie zmianie, to przygoda z elitą koszykarek GTK Gdynia trwać będzie tylko sezon. Jeśli regulamin Energa Basket Ligi Kobiet nie ulegnie zmianie, to przygoda z elitą koszykarek GTK Gdynia trwać będzie tylko sezon.

Drużyna GTK Gdynia przegrała na wyjeździe z Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin 52:92 (6:23, 14:20, 15:30, 17:19). Ta porażka oznacza, że koszykarki Jeleny Skerović, bez względu na wyniki dwóch ostatnich meczów, które pozostały im do zakończenia rozgrywek, zajmą ostatnie miejsce w sezonie zasadniczym. Jeśli nie będzie zmian w regulaminie, to zostaną zdegradowane z Energa Basket Ligi.

Dlaczego gdyńskie kluby koszykarek nie dostały pieniędzy z tarczy antykryzysowej?

PSZCZÓŁKA: Fassina 16 (2x3, 8 as.), Bertsch 16, Poboży 12 (9 zb.), Milazzo 7 (1x3, 5 as.), O'Neill 3 oraz Niedźwiedzka 14 (3x3, 13 zb), Kośla 9 (1x3), Sklepowicz 8 (8 as.), Duchnowska 5 (1x3), Trzeciak 2 (8 zb.), Kosicka 0

GTK: Bazan 13 (1x3, 5 zb.), Żytkowska 10 (1x3), Marcinkowska 9 (1x3), Rudzka 3, Szulc 2 (6 zb.) oraz Grymek 11 (7 zb.), Płotka 4, Homza 0, Stefańczyk 0 (5 st.)

Koszykarki GTK Gdynia, aby przedłużyć teoretyczne szanse na opuszczenie ostatniego miejsca w tabeli Energa Basket Ligi Kobiet, musiały odnieść pierwsze zwycięstwo i pokonać znacznie wyżej notowaną od siebie drużynę z Lublina. Jednak cud się nie zdarzył.

Mimo że przed wyjazdem na mecz z Pszczółką Jelena Skerović chwaliła postępy, jakie zrobiła jej drużyna i każda koszykarka z osobna w ostatnich miesiącach, to od pierwszym minut było widać, że zawodniczki beniaminka rozgrywek nie wierzą w sprawie sensacji w Lublinie.

Jelena Skerović: Gdyby nie kontuzje, mogłyśmy walczyć o play-off

Marta Marcinkowska pierwsze punkty zdobyła w 5. minucie, i choć trafiła od razu "trójkę" to niewiele to zmieniło, gdyż było to przy wyniku 0:8. Na kolejny celny rzut z gry GTK przyszło nam czekać niemal do końcowej syreny pierwszej kwarty. Na 2 sekund nim wybrzmiała, udaną akcją popisała się Julia Bazan. Jako że pomiędzy tymi rzutami, na konto gdynianek powędrował jedynie punkt z rzutu wolnego debiutującej w GTK - Joanny Grymek, przegrywały po 10 minutach sromotnie 6:23.

Po takim otarciu beniaminek rozgrywek mógł już walczyć jedynie o uniknięcie... najwyższej porażki w tym sezonie. Przypomnijmy, że w październiku u siebie gdynianki przegrały z CCC Polkowice aż 39:102, a w rewanżu 23:72. Była też przegrana 50 punktami na własnym parkiecie ze Ślęzą Wrocław 59:109.

GTK Gdynia - relacje i wyniki wszystkich meczów w sezonie 2020/21

W Lublinie skończyło się na 40 punktach różnicy głównie dlatego, że gospodynie zwłaszcza w ostatniej kwarcie nie fatygowały już do gry swoich najlepszych. Nawet koszykarki z drugiej piątki kończyły mecz z dorobkiem ponad 15 minut gry.

Nie mogło być inne rozstrzygnięcia skoro gdynianki z gry miały 27 procent skuteczności, sromotnie przegrały walkę na tablicach (28:49 w zbiórkach) praz pozwoliły przeciwniczkom na zaliczenie 27 asyst, same odpowiadając tylko 7 podaniami otwierającymi drogę pod kosz.

Bez względu na wyniki dwóch meczów, które GTK pozostały do rozegrania, drużyna zajmie ostatnie miejsce w tabeli. Zgodnie z regulaminem oznacza to degradację, a opuszczone miejsce ma zająć mistrz I ligi.

Jednak czy tak się stanie, zapewne dowiemy się dopiero latem, gdyż w tych rozgrywkach nie wszystkie ekipy, które pod koszem zapewniają sobie prawo gry w elicie, potem do niej przystępują.

11 Gtk Gdynia 18 0 18 1049:1568 18
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-11 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-02-27

Wyniki 20 kolejki

• Energa Toruń - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 93:68 (24:14, 27:20, 24:17, 18:17)
  • VBW ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 71:65 (13:24, 16:16, 22:8, 20:17)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - GTK Gdynia 92:52 (23:6, 20:14, 30:15, 19:17)
  • Basket 25 Bydgoszcz - CCC Polkowice 68:70 (12:30, 25:12, 11:14, 20:14)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Enea AZS Poznań 99:67 (19:14, 27:20, 28:10, 25:23)
  • Pauza: CTL Zagłębie Sosnowiec