Puchar Prezydenta Gdyni - zakończony!

19 czerwca 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
W niedzielę 17.06.2001 zakończyły się rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej regaty o Puchar Prezydenta Gdyni. Podczas ostatniego dnia zmagań żeglarzy aura okazała się najłaskawsza i przy lekkim słońcu i wietrze 3B rozegrano ostatni wyścig w poszczególnych klasach.

W klasie 470 bezapelacyjnie wygrała załoga Tomasz Stańczyk/Tomasz Jakubiak POL 5, którzy nie wygrali tylko 3 spośród 10 wyścigów. Jest to obecnie najlepsza załoga w tej klasie w Polsce. O 2 miejscu miał zdecydować ostatni wyścig, ponieważ po 9 wyścigach załoga Rafał Sawicki/Paweł Nowakowski POL 607, oraz załoga żeńska, Katarzyna Tylińska/Marta Kaszałowicz POL 55, miały taką samą ilość punktów. W 10 wyścigu załoga POL 607 przez cały wyścig żeglowała przed jachtem POL 55 i to oni właśnie zajęli ostatecznie 2 miejsce.

W klasie 420 startowało jedynie 7 załóg i zawody przebiegły pod znakiem dominacji załogi Tomasz Macugowski/Półczyński Szymon, którzy tylko raz byli drudzy, z resztę wyścigów wygrali.

W klasie Finn wygrał Rafał Szukiel, który tym razem pokonał swojego brata Wacława, a więc odwrotna kolejność w porównaniu z Pucharem PZŻ w Pucku, ale i tak wszystko pozostało w rodzinie.

W klasie Europa doskonałym finiszem wykazała się reprezentantka Polski na olimpiadzie w Sydney, Monika Bronicka, która wygrała ostatnie 5 wyścigów zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce. Tylko jeden punkt dzielił zawodniczki na miejscach 2 i 3. Ostatecznie 2 była Katarzyna Szotyńska, a trzecia Agnieszka Konys.

Tegoroczne regaty o Puchar Prezydenta Gdyni zgromadziły na starcie wielu doskonałych żeglarzy, a olimpijczycy wygrywając w swoich klasach pokazali, że są w wysokiej formie. Należą się gratulacje organizatorom i komisji sędziowskiej za sprawne przeprowadzenie zawodów, jedynym mankamentem była pogoda, która nie była zbyt łaskawa w tym roku i poprawiła się dopiero ostatniego dnia (patrz poprzednie relacje).

Na zakończenie regat zgodnie z tradycją ogłoszono wyniki oraz rozdano ufundowane przez sponsorów puchary. Nie zabrakło tez przedstawicieli władz miasta Gdyni, które aktywnie wspierają żeglarstwo w regionie!!
Po zakończeniu cześć ekip udało się do domów, a część wyruszyła na kolejne duże regaty do Kielu.

Serwis sails.pl serdecznie dziękuje Miastu Gdynia oraz Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu.