Puchar Świata siatkarzy 2019. Polska wygrała z Tunezją 3:0 i Japonią 3:1

1 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 14:33 (2 października 2019)

Trefl Gdańsk

Polscy siatkarze rozpoczęli Puchar Świata 2019 od wygranej nad Tunezją 3:0. Marcin Janusz, rozgrywająca Trefla Gdańsk (nr 19) w każdym secie wchodził na podwójną zmianę. Polscy siatkarze rozpoczęli Puchar Świata 2019 od wygranej nad Tunezją 3:0. Marcin Janusz, rozgrywająca Trefla Gdańsk (nr 19) w każdym secie wchodził na podwójną zmianę.

Tylko Polska i Brazylia rozpoczęły Puchar świata siatkarzy od zdobycia kompletu punktów w dwóch pierwszych meczach. Biało-czerwoni pokonali Tunezję 3:0 (25:16, 25:23, 25:12) i Japonię 3:1 (25:23, 25:17, 19:25, 25:17). W wygranych miał udział Marcin Janusz, rozgrywający Trefla Gdańsk. W ciągu 15 dni w Japonii biało-czerwoni rozegrają 11 spotkań. Następne, 4 października, w piątek o godzinie 8 czasu polskiego z USA.

Aktualizacja, 2.10, godz. 14:33

Japonia - Polska 1:3 (23:25, 17:25, 25:19, 17:25)
POLSKA:
Łomacz 2, Kwolek 9, Lemański 8, Kurek 15, Łukasik 3, Huber 10, Popiwczak (libero) oraz Janusz, Kaczmarek 1, Szymura 9, Szalpuk 6, Kochanowski 4, Fornal

Puchar Świata 2019 siatkarzy - tabela

W drugim meczu w Pucharze świata nie zmieniła się rola w reprezentacji Marcina Janusza. Rozgrywający Trefla Gdańsk wchodził do gry na podwójną zmianę w trzech pierwszych setach. Tym razem towarzyszył mu Łukasz Kaczmarek, który miejsce w pierwszej "6" oddał wracającemu do kadry po kontuzji Bartoszowi Kurkowi.

Japończycy od początku meczu postawili na mocną zagrywkę, ale w dwóch pierwszych setach polegli od własnej broni. W pierwszym nie tylko w tym elemencie popełniali masę błędów, to jeszcze nawet te udane serwisy nie robiły na Polakach większego wrażenia. Nasze przyjęcie było na tyle dobre, że mogliśmy atakować z około 60-procentową skutecznością.

O ile w pierwszej partii gospodarze zrywali się do pogoni wyniku, i na przykład z 16:19 zrobiło się 21:21, to drugą partię przegrali z kretesem, bo nie radzili sobie z polską zagrywką, a zwłaszcza w wykonaniu Bartosza Kwolka.

Jednak w 3. secie to Polacy mieli kłopoty. W końcówce przegrali kilka długich wymian, gdyż brakowało silnego ataku i bloków, które były atutami wcześniej. Nasz atak miał tylko 32-procent skuteczności. Już przy 4:8 Vital Heyney zdecydował się wprowadzić do gry pierwszego w Pucharze Świata siatkarza, który występował w mistrzostwach Europy - Artura Szalpuka, a po chwili kolejnego - Jakuba Kochanowskiego.

Na efekty przyszło czekać do 4. seta, choć były jeszcze kolejne roszady w składzie. Już w połowie tej partii gra była rozstrzygnięta, gdyż Polska odskoczyła na 15:8.

W klasyfikacji generalnej Pucharu świata po dwóch kolejkach Polska jest druga za Brazylią, która oba dotychczasowe mecze wygrała bez straty seta. Amerykanie, z którymi biało-czerwoni zmierzą się w piątek, są na 5. pozycji, bo przegrali z Argentyną 2:3 i pokonali Włochów 3:1.

Polska - Tunezja 3:0 (25:16, 25:23, 25:12)
POLSKA
: Łomacz, Kwolek 10 punktów, Lemański 9, Kaczmarek 6, Szymura 10, Huber 8, Popiwczak (libero) oraz Janusz, Łukasik 6, Szalacha 2, Fornal 1

Puchar Świata 2019 siatkarzy - komplet wyników

Puchar Świata rozgrywany jest od 1965 roku. 1 października w Japonii rozpoczęła się 14. edycja, a nasza reprezentacja bierze udział po raz siódmy. Polska dotychczas trzykrotnie zdobyła medal. W premierze, w Warszawie zajęła 2. miejsce, a wynik ten powtórzyła w 2011 roku. Cztery lata później biało-czerwoni zajęli 3. pozycję.

Polska gra w turnieju jako mistrz świata 2018, Japonia jako gospodarz. Natomiast pozostałe drużyny to lider i wicelider każdej z pięciu kontynentalnych federacji.

Puchar Świata uznawany jest za najtrudniejszy turniej dla siatkarzy. Startuje 12 drużyn i każda zagra z każdą. W Japonii w ciągu 15 dni trzeba rozegrać 11 meczów. By łatwiej było wytrzymać obciążenia, zmieniono regulamin. Trenerzy mogli zabrać aż 25-osobowe składy, a dopiero na 24 godziny przed każdym meczem wskazać "14", która wyjdzie do gry.

W tym roku rozgrywki nie będą miały dodatkowej premii. W poprzednich edycjach to na tym turnieju można było zdobyć pierwsze kwalifikacje olimpijskie. W tym roku FIVB zorganizowała oddzielne zawody kwalifikacyjne i tym samym w Japonii nie ma już do wygrania przepustek na igrzyska Tokio 2020.

Vital Heynen zabrał na turniej 24 siatkarzy. Połowa z nich występowała na mistrzostwach Europy, które w ostatnią sobotę zakończyła z brązowym medale. Druga część ekipy do rozgrywek przygotowywała się w kraju, a do Japonii ruszyła w ostatni piątek. Był w niej Marcin Janusz, rozgrywający Trefla Gdańsk.

Marcin Janusz - wywiad

Do inauguracyjnego meczu z Tunezją zgłoszeni zostali wyłącznie siatkarze, którzy nie grali w mistrzostwach Europy. Selekcjoner mógł sobie pozwolić na taki manewr, gdyż z tym rywalem Polska nigdy nie miała w przeszłości problemów. W 8 meczach oddała tylko 2 sety.

W Fukuoce emocje były tylko w drugiej partii. Drużyna z Afryki rozpoczęła od prowadzenia 4:0 i utrzymywała przewagę aż do 21:17. Losy seta zostały odwrócone, gdy zaczął się mylić Hamza Nagga. W całym meczu Tunezyjczycy oddali nam aż 23 punkty po własnych błędach.

W drugim secie rywali z uderzenia wybiła też kilkuminutowa przerwa na naprawę... antenki, która miała miejsce przy 21:19. Nasi reprezentanci wyrównali na 21:21, a potem 23:23. Dwie ostatnie piłki skończył Bartosz Kwolek.

Jedynak w kadrze z Trefla Gdańsk - Marcin Janusz w każdym z setów wchodził na podwójną zmianę wspólnie z Piotrem Łukasikiem, który został sprawdzony w roli atakującego. Rozgrywający zawsze zaczynał od zagrywki.

W pierwszym secie ta roszada miała miejsce przy 19:13, a w trzecim przy 23:11, a Janusz grał już do końca tych partii. Natomiast w drugiej części gry pojawił się na parkiecie przy 13:15 i zszedł po trzech przejściach.

2 października, w środę na godzinę 12:20 czasu polskiego nasza reprezentacja ma zaplanowany mecz z Japonią.

• Trojmiasto (1)

Od kiedy wy komentujecie rozgrywki miedzynarodowe??

• 5 15

• Od zawsze jeśli gra siatkarz Trefla Gdansk

Sięgnij do archiwum

• 10 1

• Przyjdzie mecz ze Słowenią w kolejnych ME (3)

I znowu w palnik.

• 4 13

• Kogo obchodzą ME? MŚ i IO to duużo wazniejsze turnieje

• 5 1

• ze Słowenią w Gdańsku niedawno wygrali 3:0 i jadą na igrzyska, a Słowenia nie (1)

• Biedne chłopaki

Ledwo ME się skończyły a oni znów na wyjeździe? W Japonii? Powinni zrobić jakiś protest bo chyba wcale nie widują się z rodzinami. Dramat.

• 7 2

• "Tylko Polska i Brazylia rozpoczęły Puchar świata siatkarzy od zdobycia kompletu punktów w dwóch pierwszych meczach."