Pucharowe sukcesy Sietom AZS AWFiS

10 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)
Rośnie kolejne pokolenie gdańskiego floretu. W sobotę najzdolniejszym 17-latkom można kibicować w hali przy ul. VII Dwór. Rośnie kolejne pokolenie gdańskiego floretu. W sobotę najzdolniejszym 17-latkom można kibicować w hali przy ul. VII Dwór.

W najbliższą sobotę będziemy mogli sobie przypomnieć jak wyglądają zawody floretowe w Gdańsku, bo w ostatnich tygodnia szermierze Sietom AZS AWFiS święcili poza swoim miastem. Na organizowany po raz dziewiąty Memoriał Romualda Piaseckiego warto wybrać się również z tego względu, że przeprowadzony od zostanie w Gdańskiej Szkole Floretu przy ul. VII Dwór 6. Dla tego obiektu będą to premierowe zawody o zasięgu ogólnopolskim

.

Do rywalizacji przystąpią najlepsze zawodniczki i zawodnicy do lat 17. Walczą oni o prawo reprezentowania Polski w przyszłorocznych mistrzostwach świata kadetów. W Gdańsku walki eliminacyjne rozpoczną się o godzinie 9.00, a finałowe przewidziane są na 17.00. W premierowych zawodach w tym sezonie wygrali Krystian Gryglewski oraz Zuzanna Sobczak przed Natalią Gołębiowską (wszyscy Sietom AZS AWFiS).

Gościem specjalnym memoriału będzie Mariusz Piasecki. Syn patrona turnieju od lat mieszka i jest trenerem w Norwegii. W przeszłości był czołowym polskim szpadzistą. Natomiast jego ojciec był współtwórcą sukcesów gdańskiej szermierki. W latach 1973-1998 prezesował okręgowi i był członkiem związkowego zarządu. Był również współzałożycielem Rady Okręgowych Związków Sportowych oraz organizatorem mistrzostw Europy seniorów i juniorów w szermierce w Gdańsku w 1997 roku.

W tej kategorii mamy już sukcesy w Pucharze Europy. Na przykład podczas "Pucharu Samarii", który odbył się w słowackiej miejscowości Szamorin drugą lokatę Gołębiowska. Podopieczna duetu trenerskiego Longin Szmit, Anna Sobczak dopiero w ścisłym finale znalazła pogromczynię, którą okazała się Węgierka Dora Lupkovics. Na piątym miejscu uplasowała się Sobczak.

Premierę sezonu 2009/10 mają już za sobą seniorki i seniorzy. W Poznaniu zwyciężyła Małgorzata Wojtkowiak i było jej to dziesiąte zwycięstwo w cyklu zawodów Pucharu Polski. Niespodziewanie na trzecim miejscu uplasowała się Monika Paliszewska, dla której to najlepszy wynik w tego typu startach.

We Wrocławiu najlepiej z gdańszczan spisał się Radosława Glonek. Po półfinałowej przegranej z Leszkiem Rajskim (Wrocławianie - późniejszy triumfator) 9:15 zajął on trzecie miejsce.

Drugie turnieje z tego cyklu, zarówno dla kobiet i mężczyzn, odbędą się 9 stycznia w Gdańsku. Stawką rywalizacji będzie wówczas O Buzdygan JM Rektora AWFiS.

Trzy miejsca na podium i dodatkowo pięć w szerokich finałach oto bilans, jaki szermierze Sietomu AZS AWFiS i UKS Atena Gdańsk osiągnęli podczas zawodów juniorskiego Pucharu Świata w Lesznie oraz w ogólnopolskich zawodach dzieci i młodzików we Wrocławiu.

W Lesznie rewelacyjnie walczyła Marta Łyczbińska (Sietom), która dopiero w ścisłym finale nie dała rady Martinie Pascucci z Włoch. Warto dodać, iż podopieczna fechmistrza Longina Szmita w ćwierćfinale wysoko (15:9) pokonała nowo kreowaną mistrzynię Europy juniorek - Włoszkę Beatrice Monaco. Na 6. pozycji uplasowała się ponadto Paliszewska.

Kolejne dwa miejsca na podium przypadły w udziale również florecistkom, tyle że rywalizującym w kategorii młodziczek podczas turnieju "O Puchar Elbudu" rozegranym we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła Anna Szymczak, trzecie zaś Anna Jereczek. Obie zawodniczki to podopieczne trenera Adama Kaszubowskiego i reprezentują UKS Atena.

Wcześnie gdańscy juniorzy doskonale spisali się w Pucharze Polski w tej kategorii wiekowej. W Toruniu wśród 20-latek zawodniczki Sietom AZS AWFiS zajęły sześć miejsc w czołowej ósemce, w tym te trzy najważniejsze. Na najwyższym stopniu podium stanęła Hanna Łyczbińska, która w finale pokonała Iwonę Olbromską. Trzecia była Marta Łyczbińska, piąta Paliszewska, szósta Katarzyna Gutowska, a ósma Dagmara Toboła

W turnieju chłopców drugi był Piotr Janda, od którego lepszy okazał się jedynie reprezentant gospodarzy - Maciej Włosek.

Kolejna odsłona Pucharu Polski Juniorów we florecie odbędzie się 16 stycznia. Będzie to VIII Turniej "O Kirys Jana III Sobieskiego" tradycyjnie rozgrywany w Gdańsku.