Adam Mandziara ponownie wybrany został na prezesa Lechii. Zarząd klubu pracować będzie w dwuosobowym składzie, gdyż z rekomendacji akcjonariuszy mniejszościowym jego członkiem został Kazimierz Konieczny. kadencja ma trwać 4 lata. Te kandydatury zatwierdziła nowa Rada Nadzorcza, która została zmniejszona z 7 do 5 osób. W tym gremium zwiększyła się przewaga liczebna większościowego udziałowca do 4:1. Z władzami klubu pożegnała się m.in. Jowita Twardowska, przedstawiciel Grupy Lotos, co potwierdza, że z końcem sezonu dojdzie do definitywnego rozwodu sponsora tytularnego z biało-zielonymi.
TAK ZMIENIAŁ SIĘ ZARZĄD LECHII OD ZIMY 2014 ROKU. WIELE OSÓB I ROSZAD
Adam Mandziara został powołany na nową kadencję na prezesa zarządu Lechii. Ma ona trwać 4 lata. Przypomnijmy, że szefem klubu jest od grudniu 2014 roku, a od lipca 2015 roku był jedynym członkiem zarządu.
W piątek to się zmieni. Do zarządu powołany został Kazimierz Konieczny, który został rekomendowany przez akcjonariuszy mniejszościowych. Przypomnijmy, że zgodnie ze statutem klubu przysługuje im jedno miejsce w zarządzie, ale nie wysuwali swego kandydata od października 2014 roku, kiedy z funkcji prezesa odwołany został Dariusz Krawczyk.
Od tamtego czasu prezes Mandziara kierował klubem dzięki ustanowieniu dwóch prokurentów: Macieja Bałazińskiego (dyrektor generalny klubu) i Janusza Biesiady (szef marketingu). Aby decyzje nabrały mocy, muszą być pod nią dwa podpisy uprawnionych do tego osób.
Konieczny wspomagał finansowo OSP Lechia, który odbudowywał klub od A klasy, a w 2009 roku został jednym z akcjonariuszy powołanej spółki Lechia SA. Na razie we władzach klubu był tylko raz. W kadencji 2006-09 pełnił funkcję członka komisji rewizyjnej.
NOWY SPONSOR I PARTNER KLUBU. KIBICE MOGĄ PRZYCZYNI SIĘ DO ZWIĘKSZENIA DOCHODÓW KLUBU
W porównaniu z poprzednio kadencją rada pracuje w zmniejszonym gronie. Poprzednio większościowy akcjonariusz zrobił ukłon w stronę sponsora strategicznego, powołując jego przedstawiciela na stanowisko wiceprzewodniczącego RN. Ponadto zgodził się, by mniejszościowy akcjonariusze zamiast jednego mieli dwóch swoich przedstawicieli w tym gremium. Teraz właśnie o te dwa miejsca rada została zmniejszona.
TAKIE ZMIANY W RADZIE NADZORCZEJ LECHII ZASZŁY W GRUDNIU 2014 ROKU
Przypomnijmy, że od wiosny 2014 roku większościowym udziałowcem Lechii SA jest zarejestrowana w Krakowie spółka Lechia Investment. Ta z kolei w 100-procentach należy do szwajcarskiego funduszu W&C Vermögensverwaltung AG, który miała utworzyć niemiecka grupa ETL Franza Josefa Wernze. Natomiast grono akcjonariuszy mniejszościowych tworzy grono ponad 40 osób, które w większości udziały nabyły w 2009 roku.
Poprzednia Rada Nadzorcza, została powołania po zmianach właścicielskich, w maja 2014 roku, a następnie jej skład uległ zmianie w grudniu tamtego roku. Przedstawiciele nowego akcjonariusza większościowego zastąpili tych nominowanych przez rodzinę Kucharów. Po upływie kadencji nową radę wyłoniło Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lechii Gdańsk.
PRZECZYTAJ JAK WERNZE I JEGO LUDZIE ZASTĘPOWALI NOMINANTÓW RODZINY KUCHARÓW
Miejsca w tym gremium zachowały osoby wskazane przez większościowego akcjonariusza: Agata Kowalska (była przewodniczącą RN), Franz Josef Wernze, Dariusz Kowalczyk, Łukasz Warczak (poprzednio członkowie RN). Natomiast z ramienia akcjonariuszy mniejszościowych ponownie mandat otrzymał Piotr Zejer (członek RN w poprzedniej kadencji). Przewodniczącą ponownie została wybrana Kowalska.
Nowa rada pracuje w 5-osobowym składzie. Jak widać przewaga akcjonariusza większościowego nad mniejszościowym wzrosła do 4:1. To na skutek zmniejszenia rady. Tym samym w tym gremium nie ma już Dariusza Krawczyka, przedstawiciela mniejszościowych akcjonariusz, w przeszłości m.in. byłego prezesa Lechii oraz Jowity Twardowskiej.
Ta ostatnia była w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej. Jako Dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy Lotos reprezentowała we władzach Lechii właśnie sponsora strategicznego. Obecny wybór, gdy Lotos nie ma już przedstawiciela radzie, jasno wskazuje, że po sezonie drogi tych podmiotów definitywnie się rozejdą.