Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 0:1. Awans do finału Pucharu Polski

10 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Artur Sobiech strzela gola w Częstochowie na wagę awansu Lechii Gdańsk do finału Pucharu Polski. Artur Sobiech strzela gola w Częstochowie na wagę awansu Lechii Gdańsk do finału Pucharu Polski.

Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Raków Częstochowa 1:0 (1:0). Gola na wagę awansu do finału Pucharu Polski strzelił Artur Sobiech, który kilkanaście minut później z rozbitą głową musiał opuścić boisko. Biało-zieloni zarobili pół miliona złotych. 2 maja o godzinie 16 na Stadionie Narodowym w Warszawie zagrają z Jagiellonię Białystok o główne trofeum i premię w wysokości 3 mln zł. Bilety kosztują 30 i 40 zł. Są już w sprzedaży. To trzeci finał tych rozgrywek w historii klubu. W 1983 była wygrana, a w 1955 roku porażka.

Raków Częstochowa Raków Częstochowa
29 Szumski - 28 Kasperkiewicz, 6 Niewulis, 2 Petrasek - 13 Malinowski, 17 Schwarz, 10 Sapała, 23 Kun - 19 Listkowski, 96 Musiolik, 30 Szczepański
Sędziowie: Marciniak (Płock) oraz Sokolnicki, Listkiewicz
Widzów: 4820
1 Alomerović - 3 Nunes, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 28 Paixao, 6 Kubicki, 36 Makowski, 17 Haraslin - 90 Sobiech
  • 59' 13 Malinowski Zmiany 27 Bartl
  • 80' 30 Szczepański Zmiany 32 Lewicki
  • 87' 17 Schwarz Zmiany 9 Domański
  • 32' 90 Sobiech Zmiany 18 Arak
  • 70' 18 Arak Zmiany 9 Lipski
  • 82' 9 Lipski Zmiany 5 Vitoria
  • 17' Sobiech
  • 45+1 Schwarz
  • 72' Petrasek
  • 23' Mladenović
  • 45+3 Arak
  • 75' Augustyn
  • 83' Kubicki
  • 88' Łukasik

Sprawdź, jak kupić bilety na finał na PGE Narodowym

Przeczytaj, jakie kary Komisja Ligi nałożyła po meczach Lechii z Arką i Lechem

Przypomnijmy, że dla Lechii jest to pierwszy półfinał od lat 2010-11, gdy dwa razy z rzędu do tej fazy docierali ówcześni podopieczni Tomasza Kafarskiego.

Dwukrotnie biało-zieloni grali w finale. W 1983 roku sięgnęli po puchar po zwycięstwie nad Piastem Gliwice 2:1 w Piotrkowie Trybunalskim, a w 1955 roku ulegli Legii Warszawa na jej stadionie 0:5.
by znaleźć się w tym miejscu obie drużyny musiały pokonać czterech rywali, w tym po dwa zespoły z ekstraklasy

Raków - Legia Warszawa 2:1 po dogrywce
Raków to największa rewelacja bieżącej edycji Pucharu Polski, bo jedyny I-ligowiec wśród półfinalistów
znany już pierwszego finalistę. Została nim Jagiellonia Białystok, która pokonała Miedź Legnica 2:1
dla zwycięzcy z Częstochowy czeka pół miliona złotych i prawo gry w finale na Stadionie Narodowym 2 maja o godzinie 16 w Warszawie. Bilety kosztują 30 i 40 zł. Są już w sprzedaży

Spotkanie musi wyłonić zwycięzcę. Jeśli nie będzie go po 90 minutach, zarządzona zostanie dogrywka 2x15 minut, a jeśli i ona nie da rozstrzygnięcia, strzelane będą rzuty karne.

Lechia Gdańsk - Lech Poznań 1:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Trener Stokowiec tak jak w dwóch poprzednich meczach także i teraz zdecydował się na rotację w składzie. W porównaniu ze spotkaniem z Lechem do "11" wracają: Paixao (LECHIA Gdańsk), Nunes (LECHIA Gdańsk) i Łukasik (LECHIA Gdańsk), a do bramki wchodzi Alomerović (LECHIA Gdańsk)

Przeczytaj, co przed meczem z Rakowem mówi trener Piotr Stokowiec

nie ma potrzeby zmiany w centrum defensywy. Augustyn (LECHIA Gdańsk) będzie co prawda musiał pauzować w najbliższym meczu ligowym, ale w Pucharze Polski ta kara nie obowiązuje

Przeczytaj wywiad z Błażejem Augustynem (LECHIA Gdańsk) nie tylko o meczu z Rakowem

na boisku świeżo upieczony tata - Mladenović (LECHIA Gdańsk), któremu w niedzielę urodził się syn

Sprawdź, dlaczego Lukas Haraslin (LECHIA Gdańsk) i Filip Mladenović (LECHIA Gdańsk) znaleźliby zatrudnienie w teatrze

rezerwowi Lechii: 12 Kuciak, 5 Vitoria, 8 Mak, 9 Lipski, 18 Arak, 19 Fila, 29 Żukowski
Raków wystawia przeciwko Lechii tę samą "11", która 13 marca wyeliminowała Legię Warszawa, wygrywając w ćwierćfinale, po dogrywce 2:1
w polu zagrają ci sami zawodnicy, który 6 kwietania w I lidze przegrali w Mielcu 1:3. Jedyna zmiana w bramce. Między słupkami Szumski (Raków Częstochowa) zastępuje Gliwę
Raków w ustawieniu 1-3-4-3
rezerwowi Rakowa: 1 Gliwa, 7 Figiel, 9 Domański, 26 Góra, 27 Bartl, 32 Lewicki, 45 Eze,
Raków w finale Polski był dotychczas raz. 9 lipca 1967 w Kielcach przegrał z Wisłą Kraków 0:2
Wszystkie miejsca na stadionie zajęte. Jednak nie było to trudne, bo pojemność obiektu to 4820 miejsc
są też kibice Lechii
piłkarze wychodzą do prezentacji. Lechia stalowe stroje. Raków na czernowo-niebiesko
1'
od środka rozpoczął Raków
2'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) faulował Listkowskiego (Raków Częstochowa). Dobra okazja dla Rakowa do dośrodkowania z wolnego w pole karne
2'
Dośrodkowanie z wolnego Kuna i poprzeczka uratowała Lechię po strzale głową Niewulisa (Raków Częstochowa). Obrońca gospodarzy zdołał uderzyć, mimo że było przy nim trzech piłkarzy Lechii. Natomiast dobitkę Petraska zablokował Nalepa
3'
znów faul Kubickiego (LECHIA Gdańsk), tym razem na Schwarzu (Raków Częstochowa)
3'
dośrodkowanie z wolnego Schwarza (Raków Częstochowa) w mur Lechii
6'
zagranie ręką Nalepy (LECHIA Gdańsk), ale daleko od własnego pola karnego
7'
ataki Rakowa głównie lewym skrzydłem, czyli stroną boiska, na której grają w Paixao (LECHIA Gdańsk) i Nunes (LECHIA Gdańsk)
8'
sporo dośrodkowań, ale radzą sobie z nimi defensorzy Lechii
10'
Lechia jeszcze nie przeprowadziła żadnego składnego ataku
13'
Lechia gra pod dość silny wiatr. To też utrudnia grę gdańszczanom
14'
mocniejszy pressing Lechii na połowie Rakowa. Makowski (LECHIA Gdańsk) zabrał piłkę Schwarzowi (Raków Częstochowa), ale Haraslin (LECHIA Gdańsk) z tego nie skorzystał
15'
Szumski (Raków Częstochowa) przejął piłkę po dośrodkowaniu Paixao (LECHIA Gdańsk)
17'
Relacja live [0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sobiech. Szybka kontra. Haraslin dośrodkował z lewego skrzydła w pole karne. Pierwsze uderzenie Sobiecha głową z 5. metra odbił Szumski, ale Artur zdążył jeszcze dobić głową piłkę, tym razem skutecznie
17'
pomocy medycznej potrzebuje Sobiech (LECHIA Gdańsk), który przy dobitce został ostro zaatakowany przez Kasperkiewicza (Raków Częstochowa)
19'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) na razie poza boiskiem, ale zapewne będzie kontynuował grę
20'
Lechia już w komplecie
23'
Żółtą kartką został ukarany Mladenović (LECHIA Gdańsk) po faulu na Listkowskim
24'
po golu nie zmienia się obraz gry. Nadal częściej przy piłce Raków, a Lechia nastawiona na przechwyt i kontrę
25'
obaj trenerzy od początku meczu na stojąco, przy swoich ławkach rezerwowych
27'
Nunes (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg w pojedynku z Kunem
28'
kombinacyjnie rozegrany rzut rożny przez Raków. Piłka zagrywana między Schwarzem, Kunem i Listkowskim. Obrońców wyręczył Sobiech (LECHIA Gdańsk), który zablokował strzał Niewulisa (Raków Częstochowa)
28'
jesteśmy już na środku boiska i znów pojedynek Sobiech (LECHIA Gdańsk) z Niewulisem (Raków Częstochowa). Zderzyli się głowami
28'
rozbity łuk brwiowy Sobiecha (LECHIA Gdańsk). Masażyści Lechii na boisku
28'
rozgrzewa się Arak
30'
nosze na boisku, a Arak już gotowy do wejścia na boisko
31'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) podnosi się z murawy. Głowa napastnika obandażowana. Artur zmierza poza boisko
32'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Sobiech, w jego miejsce wchodzi Arak.
32'
szkoda Sobiecha (LECHIA Gdańsk), bo rozgrywał dobry mecz. Strzelił gola oraz pomagał kolegom w defensywie przy stałych fragmentach gry, do których dąży Raków
34'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Kuna
35'
Łukasi (LECHIA Gdańsk) zablokował Kuna. Róg dla gospodarzy
36'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Rakowa
37'
po dośrodkowaniu Mladenović (LECHIA Gdańsk) Arak (LECHIA Gdańsk) zgrał piłkę przed bramką Rakowa, ale nie było tam żadnego lechisty
37'
nieudany strzał sprzed pola karnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
38'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) próbował przyspieszyć grę, ale po przechwycie za mocno zagrał na prawe skrzydło. Paixao (LECHIA Gdańsk) nie dogonił piłki
41'
gra głównie w środku boiska
42'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę spod nóg Listkowskiego (Raków Częstochowa) na róg
42'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) jeszcze ucierpiał przy tej interwencji. Znów na boisku masażyści Lechii
43'
znów defensorzy Lechii radzą sobie z dośrodkowaniem rywali z rzutu rożnego
43'
Petrasek (Raków Częstochowa) przewrócił się w polu karnym, ale faulu nie było. Zderzył się głową z Nalepą (LECHIA Gdańsk)
45'
aż 6 minut doliczonych do pierwszej połowy
45+1
Żółtą kartką został ukarany Schwarz (Raków Częstochowa) po faulu na Paixao
45+2
Alomerović (LECHIA Gdańsk) broni po strzale z dystansu Listkowskiego (Raków Częstochowa)
45+3
Żółtą kartką został ukarany Arak (LECHIA Gdańsk) po faulu na Malinowskim
45+4
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg po zagraniu w pole karne Malinowskiego (Raków Częstochowa)
45+5
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Schwarza (Raków Częstochowa)
45+6
zablokowany strzał Kasperkiewicza (Raków Częstochowa) przed polem karnym Lechii
45+6
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI W CZĘSTOCHOWIE 1:0
Raków jest częściej przy piłce (63:37), a Lechia rozgrywka ten pojedynek jak wiele meczów w ekstraklasie. Jest dobrze zorganizowana w defensywie, zdobyła prowadzenie i stara się kontrolować grę nawet wówczas, gdy rywal jest przy piłce. Miała też szczęście, bo Sobiech (LECHIA Gdańsk) trafił do siatki po dobitce. Z kolei Niewulis (Raków Częstochowa) już w 2. minucie główkował w poprzeczkę.
Biało-zieloni są o 45 minut od trzeciego w historii klubu awansu do finału Pucharu Polski. Czekają na to od 36 lat.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny w składach, w których zeszły na przerwę
46'
po strzale Maldenovicia Szumski (Raków Częstochowa) zbił piłkę na słupek. Będzie jeszcze korner dla Lechii
47'
bez zagrożenia dla Rakowa po dośrodkowaniu z narożnika boiska Mladenovcia
49'
niecelny strzał Araka (LECHIA Gdańsk)
51'
niecelne uderzenie Paixao (LECHIA Gdańsk)
52'
początek drugiej połowy zdecydowanie pod dyktando Lechii
52'
Szumski (Raków Częstochowa) zbyt krótko wybił piłkę, ale z tego prezentu nie skorzystał Makowski (LECHIA Gdańsk), strzelając nad poprzeczką
54'
Kasperkiewicz (Raków Częstochowa) nie pozwolił na strzał z pola karnego Kubickiemu (LECHIA Gdańsk)
55'
Raków po przerwie ma kłopoty, by wyjść z własnej połowy. Lechia dąży do strzelenia 2. gola, który praktycznie przesądziłby definitywnie sprawę awansu
58'
dopiero teraz pierwszy po przerwie dłuższy atak pozycyjny gospodarzy
58'
kończy się złym dośrodkowaniem Kuna
59'
niecelny strzał z dystansu Schwarza (Raków Częstochowa)
59'
Raków Częstochowa przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Malinowski, w jego miejsce wchodzi Bartl.
60'
po dośrodkowaniu z wolnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) celny, ale lekki strzał głową Augustyna (LECHIA Gdańsk)
63'
Raków Częstochowa strzela gola. Z celnego strzału cieszy się Schwarz, który wyprzedził Mladenovicia i skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu Kuna. Jednak nie wiadomo, czy nie było zagrania ręką
63'
sędzia czeka jeszcze na konsultację z VAR
64'
sędzia Marciniak idzie sam zobaczyć tę sytuację na minitorze
64'
Gol nie zostaje uznany. Sędzia Marciniak pokazuje, że przed oddaniem strzału piłkarz Rakowa zagrał piłkę łokciem
66'
zakotłowało się po bramką Lechii, ale próby Szczepńskiego, Schwarza (Raków Częstochowa) czy Listkowskiego (Raków Częstochowa) posłania piłki do siatki były blokowane
67'
Lechia przygotowuje zmianę
69'
Szumski (Raków Częstochowa) piąstkuje po dośrodkowaniu z wolnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Arak, w jego miejsce wchodzi Lipski.
70'
rzadka sytuacja, że zawodnik, który wszedł na boisko w trakcie meczu, przed końcem gry jest zmieniany, gdy jest w pełni sił. Ta przykrość spotkała Araka (LECHIA Gdańsk)
71'
zmiana ustawienia w Lechii. Na środku ataku teraz Paixao (LECHIA Gdańsk)
72'
wstrzelenie piłki przez Nunesa (LECHIA Gdańsk) w "16" gospodarzy, ale tam nie było jego kolegów
72'
Żółtą kartką został ukarany Petrasek (Raków Częstochowa) po faulu na Haraslinie
73'
niecelny strzał z wolnego Haraslina (LECHIA Gdańsk). Piłka jeszcze otarła się o głowę jednego z obrońców gospodarzy i róg dla Lechii
73'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) odgwizdany faul Nalepy (LECHIA Gdańsk) na Szumskim (Raków Częstochowa)
75'
Żółtą kartką został ukarany Augustyn (LECHIA Gdańsk), który ręką przed polem karnym blokował strzał Listkowskiego
76'
Alamervić kapitalnie interweniuje po strzale z wolnego Kuna. Wybił na róg piłkę, która zmierzała w okienko jego bramki
76'
Raków krótko rozegrał korner i nie zaskoczył tym Lechii
78'
kolejny korner dla gospodarzy
78'
niecelnie główkuje Kasperkiewicz (Raków Częstochowa) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Schwarza (Raków Częstochowa)
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szczepański, w jego miejsce wchodzi Lewicki.
81'
Petrasek (Raków Częstochowa) przewraca się w polu karnym Lechii. Sędzia nakazuje grać dalej
82'
Lechia przygotowuje kolejną zmianę
82'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lipski, w jego miejsce wchodzi Vitoria.
82'
i znów zdziwienie. Lipski (LECHIA Gdańsk) był na boisku niepełna kwadrans. Został zastąpiony przez obrońcę
82'
zapewne jest to reakcja na zmianę Rakowa i wejście wysokiego Lewickiego (Raków Częstochowa) . Vitoria nie ustępuje mu warunkami fizycznymi
83'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk) po faulu na Listkowskim
85'
Raków przygotowuje ostatnia zmianę. Lechia już bez takiej możliwości
86'
"Puchar jest nasz" - śpiewają kibice Lechii
87'
rzut rożny dla Lechii
87'
nieudane dośrodkowanie Haraslina (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
87'
Raków Częstochowa przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Schwarz, w jego miejsce wchodzi Domański.
88'
Żółtą kartką został ukarany Łukasik (LECHIA Gdańsk) po faulu na Kunie
90'
Raków stara się atakować, Lechia umiejętnie się broni. Tak jak teraz piłka w rękach Alomerovicia po zagraniu Kuna
90'
5 minut doliczone do drugiej połowy
90+1
dośrodkowanie Petraska na głowę Lewickiego (Raków Częstochowa), ale rezerwowy napastnik strzela lekko, w środek bramki i Alomerović (LECHIA Gdańsk) spokojnie łapie piłkę
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA W FINALE PUCHARU POLSKI!
fajerwerki nad stadionem w Częstochowie
Po 36 latach przerwy Lechia zagra w finale Pucharu Polski. Za zwycięstwo nad Rakowem w Częstochowie zarobiła pół miliona złotych, a 2 maja w Warszawie wraz z trofeum będzie czekać czek na 3 mln zł. Rywalem będzie Jagiellonia Białystok. Bilety na Stadion Narodowy w Warszawie w cenie 30 i 40 zł są już sprzedawane na portalu PZPN.
W drugiej połowie mocno zagrała przez kwadrans. Osiągnęła wówczas zdecydowaną przewagę i miała szansę na 2. gola. Potem zadziwił trener Stokowiec, który zdjął z boiska dwóch piłkarzy, których wprowadził w trakcie gry. Raków starał się atakować, zdobył nawet bramkę, ale arbiter po konsultacji z VAR jej nie uznał. Schwarz (Raków Częstochowa) nim skierował piłkę do siatki, zagrał ją łokciem.

10 kwietnia 2019, godz. 18:00
Raków Częstochowa

12% 60 typowań Raków Częstochowa
11% 52 typowania REMIS
77% 383 typowania LECHIA Gdańsk

• Jedziemy na Narodowy po Puchar Polski (23)

Gra jak zawsze tragedia, ale może w tym jest sposób.

Lechia Gdańsk najlepszą drużyną w Polsce.

• 335 51

• (5)

Jeeeeeeestttttt!!!!

• 27 3

• (4)

Nikt nie będzie pamiętał stylu w jakim wygrywamy,ale sukcesy jak najbardziej! Jedziemy po dublet !!!

• 44 4

• Takich rzeczy się nie zapomina... (3)

...obecny styl gry Lechii na stałę wyryje się w pamięć i będzie powracał w koszmarach sennych... Trauma.

• 1 29

• Potem ktoś obudzi Arkę, mówiąc: Wstawaj, zes.ałaś się (2)

Wstawaj, trzeba jechać do Męcikału - walczymy o otrzymanie z Okręgówce.

• 25 8

• Kompleksy szadolko? (1)

• 1 2

• kompleksy to macie wy

patrząc jak wasza ara szoruje dno tabeli a Lechia bije się o tytuły, menelu chyloński

• 3 0

• (1)

To stara kurka

• 22 5

• Jak tak można o swoim klubie to nie wiem.