Wiadomości

Ranking ekstraklasy według średniej frekwencji. Jakie wnioski dla Arki i Lechii?

Na mecze Lechii przychodziło średnio więcej kibiców niż na spotkania Arki, ale to w Gdyni zanotowano wzrost frekwencji. W Gdańsku natomiast kibiców było mniej niż w poprzednich sezonach.
Na mecze Lechii przychodziło średnio więcej kibiców niż na spotkania Arki, ale to w Gdyni zanotowano wzrost frekwencji. W Gdańsku natomiast kibiców było mniej niż w poprzednich sezonach. fot. Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk zajęła 6., a Arka Gdynia 8. miejsce w oficjalnym rankingu Ekstraklasa SA, klasyfikującym drużyny według średniej frekwencji na meczach ligowych w sezonie 2017/18. Jednak więcej powodów do satysfakcji mogą mieć żółto-niebiescy. Przy ul. Olimpijskiej zaliczono wzrost publiczności w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast biało-zieloni po najlepszych rozgrywkach pod tym względem, tym razem zaliczyli... najgorsze, odkąd grają na 40-tysięczniku w Letnicy.REKORDOWE WYPŁATY W EKSTRAKLASIE, ALE NIE DLA ARKI I LECHII. SPRAWDŹ, O ILE MNIEJ PIENIĘDZY TRAFI DO GDYNI I GDAŃSKA W PORÓWNANIU Z POPRZEDNIM SEZONEM

Gdyby o wynikach w ekstraklasie decydowała średnia na trybunach, zarówno Lechia Gdańsk jak i Arka Gdynia grałyby w grupie mistrzowskiej. W oficjalnym rankingu Ekstraklasa SA, klasyfikującym drużyny według średniej frekwencji na meczach ligowych w sezonie 2017/18, biało-zieloni są na 6., a żółto-niebiescy na 8. miejscu. Jednak szczegółowa analiza wyników może przynieść satysfakcję tylko przy ul. Olimpijskiej.

ŚREDNIE FREKWENCJE KLUBÓW EKSTRAKLASY W SEZONIE 2017/18
 1. Lech Poznań 20 697
 2. Górnik Zabrze 18 920
 3. Legia Warszawa 16 987
 4. Wisła Kraków 14 421
 5. Jagiellonia Białystok 10 995
 6. Lechia Gdańsk 10 790
 7. Śląsk Wrocław 10 748
 8. Arka Gdynia 8 136
 9. Korona Kielce 7 465
 10. Pogoń Szczecin 6 527
 11. Zagłębie Lubin 6 195
 12. Wisła Płock 5 001
 13. Cracovia 4 844
 14. Piast Gliwice 4 416
 15. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2 777
 16. Sandecja Nowy Sącz 1 684
* statystyki Ekstraklasa SA


SPRAWDŹ, JAK FREKWENCJA W EKSTRAKLASIE WYGLĄDAŁA PO ROZGRYWKACH JESIENNYCH 2017

Ekstraklasie nie udało się ustanowić nowego rekordu frekwencji. W sezonie 2016/17 łączna widownia na 296 meczach wyniosła 2,85 miliona. Natomiast w ostatnich rozgrywkach, przy tej samej liczbie spotkań na trybunach zgromadziło się 2 794 779 kibiców. Władze ligi przyznają, że jest spadek o 1,79%, a jako przyczynę wskazują "niesprzyjające warunki atmosferyczne, wyjątkowe niskie temperatury na przełomie lutego i marca". Dlaczego zatem pozwolono wówczas grać?

- Z powodu napiętego kalendarza rozgrywek (i nielicznych terminów rezerwowych, co związane było między innymi z mundialem), a także obawy przed zapowiadanymi na wiosnę ulewami, organizator rozgrywek postanowił nie przekładać spotkań - takie wyjaśnienie znajdujemy w opracowaniu Ekstraklasy SA.
ARKA NIE KORZYSTA Z PIERWOKUPU PATRYKA KUNA. SPRAWDŹ, ZA ILE MOGŁA DOKONAĆ TRANSFERU DEFINITYWNEGO

Mimo spadku liczby widzów w całej lidze sześciu klubom udało się poprawić frekwencję w porównaniu do poprzednich rozgrywek ligowych. W tym gronie jest Arka. W sezonie 2016/17 średnio w Gdyni mecz gromadził 7720 widzów. Teraz jest wzrost do 8 136, czyli o 416 kibiców. Łącznie na wszystkich spotkaniach ligowych przy Olimpijskiej w minionym roku było 154 588 osób.

Poza żółto-niebieskimi średnią frekwencję w stosunku do poprzedniego sezonu udało się poprawić jeszcze tylko: Śląskowi Wrocław, Lechowi Poznań, Pogoni Szczecin, Wiśle Kraków oraz Koronie Kielce.

Arka jest również w gronie zaledwie czterech klubów ekstraklasy, dla których średnia frekwencja przekracza 50 procent całkowitej widowni stadionu. Przypomnijmy, że przy ul. Olimpijskiej oficjalna pojemność obiektu wynosi 15 139. Wskaźnik tzw. średniego zapełnienia dla Gdyni wynosi zatem 53,74 procent. Ponad połowa trybun była zajęto średnio jeszcze tylko na meczach domowych: Górnika Zabrze, Legii Warszawa, Arki Gdynia oraz Bruk-Betu Termaliki Nieciecza.

PRZYPOMNIJ SOBIE, ILE WYNOSIŁA ŚREDNIA FREKWENCJA W POPRZEDNICH SEZONACH LECHII NA STADIONIE W LETNICY

W Gdańsku łącznie było w trakcie sezonu więcej ludzi na trybunach niż w Gdyni, i to mimo jednego meczu rozegranego u siebie mniej (dokładnie 194 228 kibiców), ale trudno to uznać za powód do zadowolenia, szczególnie w zestawieniu z frekwencjami notowanymi w poprzednich sezonach.

Dla Lechii był to siódmy sezon na Letnicy. Wejście od sierpnia 2011 roku na 40-tysięcznik pozwoliło klubowi zanotować ilościowy skok pod względem widowni i znaleźć się w ścisłej czołówce ekstraklasy pod tym względem. Dlatego obecne 6. miejsce nie może cieszyć. W rozgrywkach 2011/12 i 2014/15 Lechia plasowała się na 2. pozycji pod względem średniej frekwencji w ekstraklasie - odpowiednio - za Legią i Lechem, a w dwóch innych sezonach zdobywała 3. lokaty. Co więcej nigdy pod tym względem na tym obiekcie nie była niżej na koniec rozgrywek niż czwarta.

Jeśli chodzi o liczby bezwzględne to dwukrotnie średnia frekwencja na koniec sezonu w Gdańsku przekroczyła 17 tysięcy. W debiutanckim roku występów na Letnicy było to 17 102, a rekord padł w poprzednim sezonie - średnia 17 356.

Natomiast teraz biało-zieloni zakończyli ligę ze średnią 10 790
, czyli wynikiem o ponad 6,5 tysiąca słabszym.

USTALENIA MIĘDZY LECHIĄ A ŚLĄSKIEM ODNOŚNIE PIŁKARZY. PRZECZYTAJ, KTO WRACA DO GDAŃSKA, A KTO NIE

Oficjalna pojemność obiektu przy ul. Pokoleń Lechii wynosi 41 620. Zatem średnie zapełnienie stadionu na meczach ligowych to 1/4, a dokładnie 25,925 procent. To znacznie poniżej średniej dla całej ligi, która w tym względzie wynosi 43,62%

Tym razem żadnemu spotkaniu rozegranemu w Trójmieście nie udało się wejść do najlepszej "10" sezonu pod względem frekwencji. Zresztą były tylko trzy pojedynki, w których na trybunach zasiadło ponad 30 tysięcy kibiców (Lech - Górnik 36 941, Lech - Legia 36 829, Wisła Kraków - Legia 33 000). Na naszym terenie najwięcej osób gromadziły w minionym sezonie derby.

SPRAWDŹ, JAK TRÓJMIEJSKIE KLUBY PLASUJĄ SIĘ W NAJNOWSZYM WYDANIU PIŁKARSKIEJ LIGI FINANSOWEJ

Mecz o najwyższej frekwencji w sezonie 2017/18
w Gdańsku
7.04.2018 Lechia - Arka  22 871

w Gdyni
3.11.2017 Arka - Lechia 14 113

Opinie (87) 2 zablokowane

 • Tylko na Lechii liczą sprzedane i rozdane bilety. (6)

  A nie rzeczywistą frekwencję.
  Mandziarowi dziękujemy !!!
  Miały być puchary, a on nas rujnuje.

  • 53 30

  • nigdzie nie licza debilu. na stadionie baltyku tez nie. lczy sie ilosc karnetow + kolowrotk (3)

   tylko skad taki bezdomny sledz jak ty ma to wiedziec

   • 12 23

   • no to jesteś mistrzem . taki debil,tylko z Gdańska

    • 13 9

   • Śmieszny jesteś

    Chodzisz na Lechie a nie masz pojęcia jak liczona jest frekwencja.
    A jest tak jak wyżej że liczą wszystko czyli rozdane bilety itd. Nawet gdy nie przyjdzie na stadion 5 tysięcy to oni go dodadzą. Taki mały przekrecik hehe

    • 12 4

   • Tłuku ile razy trzeba napisać,że stadion Bałtyku został zburzony i na jego miejscu powstał nowy stadion miejski. Dotarło pacanie

    • 5 7

  • w tym sezonie tez bedzie podwyzka biletow? (1)

   chetnie pojde na widowisko pilkarskie przeciwko zaglebiu sosnowiec za 70 zl

   • 6 1

   • Dodać należy że z Lechią Gdańsk

    to same legendarne kluby z sukcesami w Europie

    • 2 1

 • Wnioski?? (1)

  Wnioskiem dla Arki jak i LG (choć ich kibice mogą mieć inne zdanie) jest to że:
  Na frekwencje składa się wiele czynników.. takich jak:
  1 Przewidywalność klubu dotycząca właścicielstwa
  2 Przewiywalność dotycząca kadry trenerskiej jak i skautingu
  3 Współpraca z fanklubami a nie danie się im steroryzowac
  3 Kontraktowanie zawodników a nie łapanka szmelcu byle była głowa
  4 określenie sobie osiągalnych celów i nie zmienianie ich w czasie trwania sezonu
  5 Reztrykcyjna polityka finansowa że jesli sa nagrody to i kary...za podkłądanie się w meczach
  6 Przejrzysta polityka transferowa a nie że każdy ciągnie swojaków.... prawie tak jak u Szydło.....bo te pieniądze im sie po prostu należały.
  7 Zdanie sobie sprawy że klub nic nie osiągnie jak będzie odstręczał kibiców
  8 Zadbanie w końcu o STRATEGICZNEGO SPONSORA- choć wiem że może by c ciężko bo kto zarezykje własną opinie i markę na takie partactwo co czasmi wychodzi przy różnych okazjach

  Tak więc.... jest to system naczyń połączonych....i jak to mówią aby jechać trzeba osie smarować!
  I im szybciej ARKA zda sobie sprawę choć widzę że to ukłąd wzajemnej adoracji wraz z cześcią "kibiców piromanów" tym szybciej będzie norma;lnie!

  • 20 12

  • piękna nadintepretacja

   Najważniejszym czynnikiem i niemal jedynym są wyniki i nie ma co się rozpisywać, że jest inaczej i że obecność lub brak strategicznego sponsora ma jakieś znaczenie. Widać to doskonale na przykładzie Lechii. Od kilku sezonów kibice Lechii narzekają... no w zasadzie na wszystko co wypisałeś, właściciel jest nielubiany, ściąganie wagonów różnych piłkarzy, po odejściu Lotosu brak strategicznego sponsora... i co? I jeżeli pomimo tego były wyniki, a Lechia była wysoko to -jak na polskie warunki- frekwencja była bardzo dobra, w tym sezonie w kwestii prowadzenia klubu nic się nie zmieniło, ale wyników już nie było i frekwencja spadała na łeb na szyję. Ot tylko tyle i aż tyle.

   • 6 1

 • (3)

  Jasne,że lepiej jest zrobić drogie bilety i liczyć na średnio 10 tysięcy widzów na mecz niż obniżyć ceny i mieć te 20-25 tysięcy widowni...Prawda???

  • 30 6

  • (2)

   Wychodzisz z błędnego założenia, że więcej osób przyjdzie jak będzie taniej

   • 5 10

   • Mam placić 50 zł za tą popelinę ? (1)

    Za 5 zł może bym poszedł. Z nudów.

    • 4 4

    • Dla Ciebie najtańsze są po 200

     • 0 1

 • Teraz będzie lepiej na Arce (5)

  Ostatnio w delegacji w Gdańsku przybiliśmy sztamę z LGBT

  HFA=LGBT

  • 12 18

  • LGBT? Lechia Gdańsk bastion Trójmiasto? (3)

   • 10 6

   • (2)

    lechia Gdańsk beton team!

    • 8 3

    • (1)

     Wszystko ładnie...tylko Lechia piszemy dużą literą i tylko tak.
     Jesteś analfabetą, czy masz jakiś kompleks?

     • 5 3

     • Mam taki kompleks jak pierwsza litera wyrazu lechia :)

      • 2 1

  • brawo

   brawo bialo zielone lechia gdansk !!!!

   • 0 1

 • Godziny meczu powinny być dostosowane do pory roku! (1)

  Granie o 20.30 latem super, jesienią tak sobie, zimą szczyt debilizmu. Kto przy -11o 20.30 z dzieckiem mając nc+ i możliwość obejrzenia w ciepłym pokoju wybierze się na mecz! Bogata Bundesliga transmituje tylko 2 mecze sobotnie, ponieważ mecz trzeba oglądać na stadionie. Jaki problem od października do końca marca rozgrywać w sobotę i niedzielę o 13,15,17 godzinie .Wilk syty i owca cała. Zaraz będzie nagonka, że prawdziwy kibic przyjdzie niezależnie od pory i pogody. Ten kto ma rodzinę i dzieci zrozumie. Pozdrawiam.

  • 78 3

  • Masz racje. Niestety,ale na naszym betonowym bursztynku późną jesienią i zimą jest mega zimno.

   • 12 0

 • Czy to prawda (8)

  że kibice lechii potrafią swoim dopingiem doprowadzić do tego, że lechia na luzie zdobędzie MP? i Puchary też?

  • 17 13

  • TAK (3)

   jeśli tylko kibicom lechii się tego zachce

   • 10 3

   • a dlaczego im sie nie chce? (2)

    • 4 0

    • bo (1)

     na gre swoich patałachów są bezsilni !
     i nie wiadomo po co im w ogóle kibicują ?

     • 3 1

     • bo

      Kibicem się jest , a nie się bywa...

      • 2 0

  • nie do końca (3)

   ale spokojnie potrafią sprawić że Lechia wygra derby 3 razy w 1 sezonie

   • 6 5

   • dziki to Dawidowski ?

    • 2 1

   • (1)

    Czy naprawdę nie macie już czym się pochwalić? Czemu nie piszesz ze lali was nawet spadkowicze?

    • 4 4

    • ależ was to boli

     i tak od 11 lat... nas leją spadkowicze, a my was bez kłopotu. To źle o nas świadczy, ale o was jeszcze gorzej hehehe. Poza tym w grupie spadkowej arka dała popis że hej. Prawie wszystko w plecy

     • 1 2

 • (6)

  Frekwencja Lechii jest znacznie zawyżona ponieważ brana jest pod uwagę ilość osób uprawnionych do wejścia, a nie faktyczna ilość na trybunach. Arka podaje faktyczną ilość osób, które przeszły przez bramki. Biorąc pod uwagę ilość mieszkańców i podobno "najbardziej utytułowany Klub w 3Mieście" to w Gdańsku powinno być co najmniej 2 x więcej kibiców niż w Gdyni.

  • 46 30

  • (4)

   Jest to bzdura notorycznie powtarzana od x lat, a najlepszym tego przykładem jest frekwencja na zimowym meczu z Termalicą (ponad 2tys.) podczas gdy karnetów było 3308.

   • 8 8

   • byłem, jak mnie wymroziło -12 odczuwalna -17

    • 3 0

   • nie tłumacz nawet nie zrozumia tego

    • 3 2

   • Nie bzdura

    Tylko tak jest nawet w klubie przed TV to przyznali.

    • 3 2

   • Na tym meczu było tak mało osób, że musieli podać mniej bo można było policzyć samemu np osoby w młynie i było pewnie z 300osob. Jak dołączysz się 1000 na tym meczu to grayulavje. To nie jest automat jak podają frekwencję. Zazwyczaj ktoś te liczbę sprawdza i weryfikuje.

    • 1 2

  • tak jest wszedzie liczy sie losc karnetow plus wejscie z kolowrotkow

   • 5 3

 • 0 wychowanków = mizerna publika

  • 14 4

 • Jaka gra taka frekfencja. Proste

  • 31 2

 • (1)

  Wiecej Szrotu I
  Kopaczy
  Mniej publiki
  Proste jak drut

  • 23 1

  • Nie dla Mandziary :))))

   On za to inaczej liczy liczbę kibiców.

   Dużo kibiców na meczu wg.Mandziary = więcej kasy z miasta.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

data meczu: 26.02.2022

Widzew Łódź
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Krzysztof Wiecki 23 43 65.2%
2. J P 23 41 60.9%
3. Baltyk Gdynia 23 40 60.9%
4. Grzegorz Preiss 23 40 60.9%
5. Marcin Rychox83 21 38 61.9%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Miedź Legnica 20 13 5 2 36:15 44
2 Widzew Łódź 20 11 6 3 35:21 39
3 Korona Kielce 20 10 5 5 27:19 35
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 9 5 6 35:24 32
5 Sandecja Nowy Sącz 20 9 4 7 24:21 31
6 GKS Tychy 20 8 6 6 21:21 30
7 ARKA GDYNIA 20 9 2 9 31:19 29
8 Chrobry Głogów 20 8 5 7 22:18 29
9 ŁKS Łódź 19 8 5 6 22:19 29
10 Odra Opole 20 8 5 7 28:28 29
11 Resovia 20 7 6 7 22:22 27
12 Skra Częstochowa 20 7 6 7 13:19 27
13 GKS Katowice 20 5 8 7 25:33 23
14 Zagłębie Sosnowiec 20 5 6 9 27:30 21
15 Puszcza Niepołomice 19 5 4 10 21:28 19
16 Stomil Olsztyn 19 5 1 13 21:35 16
17 GKS Jastrzębie 19 2 7 10 15:33 13
18 Górnik Polkowice 20 1 10 9 17:37 13

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.

Wyniki 20 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Stomil Olsztyn 6:0 (1:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Polkowice 5:0 (3:0)
 • Miedź Legnica - GKS Tychy 2:0 (0:0)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Katowice 1:2 (1:2)
 • Skra Częstochowa - Apklan Resovia (mecz w Rzeszowie) 0:1 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Widzew Łódź 0:0
 • GKS Jastrzębie - Korona Kielce 0:2 (0:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Odra Opole 1:2 (1:1)
 • ŁKS Łódź - Puszcza Niepołomice (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości)

Terminarz

26.02.2022 (sob) Widzew Łódź ARKA Gdynia
02.03.2022 (śr) ARKA Gdynia Raków Częstochowa
05.12 (nd) godz.12:40 ARKA Gdynia 6:0 Stomil Olsztyn LIVE!
01.12 (śr) godz.17:15 ARKA Gdynia 2:1 Zagłębie Lubin LIVE!
27.11 (sob) godz.12:40 Chrobry Głogów 1:0 ARKA Gdynia LIVE!

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 11.12.2021 godz. 20:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

87%

134 typowania

x

8%

12 typowań

2

5%

8 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Andrzej Sobieski 19 39 68.4%
2. KRZYSZTOF BEKSA 19 39 68.4%
3. Grzegorz Piorecki 18 37 66.7%
4. Krystian K 13 37 84.6%
5. Barbara Werner 19 36 68.4%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 17 11 5 1 34:10 38
2 Pogoń Szczecin 17 10 5 2 32:13 35
3 LECHIA GDAŃSK 17 9 6 2 32:20 33
4 Raków Częstochowa 16 8 5 3 29:20 29
5 Radomiak Radom 16 7 7 2 21:13 28
6 Śląsk Wrocław 17 6 6 5 29:26 24
7 Górnik Zabrze 16 7 3 6 22:21 24
8 Stal Mielec 17 6 6 5 24:25 24
9 Wisła Płock 17 7 2 8 27:26 23
10 Cracovia 17 6 5 6 23:24 23
11 Piast Gliwice 16 6 3 7 23:22 21
12 Jagiellonia Białystok 17 5 6 6 22:25 21
13 Wisła Kraków 17 5 3 9 17:28 18
14 Zagłębie Lubin 16 5 2 9 17:29 17
15 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 16 2 6 8 20:28 12
16 Legia Warszawa 15 4 0 11 15:26 12
17 Warta Poznań 17 2 6 9 11:22 12
18 Górnik Łęczna 17 2 6 9 15:35 12

Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Wyniki 17 kolejki:

 • LECHIA GDAŃSK - Raków Częstochowa 3:1 (0:1)
 • Stal Mielec - Wisła Płock 2:1 (2:0)
 • Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1 (0:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Pogoń Szczecin 1:3 (1:2)
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Łęczna 1:2 (0:2)
 • Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:3 (0:2)
 • Cracovia - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
 • Warta Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • Radomiak - Piast Gliwice (przełożony na 14.12)

Terminarz

11.12 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk typuj Jagiellonia Białystok LIVE!
17.12 (pt) godz.20:30 Wisła Płock typuj LECHIA Gdańsk
04.12 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk 3:1 Raków Częstochowa LIVE!
27.11 (sob) godz.17:30 Pogoń Szczecin 5:1 LECHIA Gdańsk LIVE!
20.11 (sob) godz.17:30 Stal Mielec 3:3 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane