Wiadomości

Ratujmy polską gimnastykę. Apel i list otwarty odnośnie zmian władz PZG

Czy polską gimnastykę czeka miękkie lądowanie czy bolesny upadek?
Czy polską gimnastykę czeka miękkie lądowanie czy bolesny upadek? fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Zadłużenie Polskiego Związku Gimnastycznego oraz zawieszenie jego przez europejską federację, co skutkuje m.in. brakiem możliwości startu biało-czerwonych w mistrzostwach kontynentu, to główne zarzuty autorów listu otwartego, które formułują pod adresem obecnych władz związku i zbierają podpisy, aby je odwołać. Wśród inicjatorów tej akcji jest m.in. Leszek Blanik, mistrz olimpijski w skoku i prezes AZS AWFiS Gdańsk.Mistrzostwa Polski w gimnastyce sportowej mężczyzn Gdańsk 2020 - relacja, galeria fotoNa profilu społecznościowym "Akademia Leszka Blanika AZS AWFiS - Gimnastyka" ukazał się apel, który zapoczątkował akcję, mającą doprowadzić do nadzwyczajnego walnego gromadzenia delegatów Polskiego Związku Gimnastycznego i odwołania dotychczasowych władz. Za nim poszedł oficjalny wniosek w tym względzie i lis otwarty.

- To efekt rozmów m.in. podczas mistrzostw Polski, które odbyły się w Gdańsku, ale też spotkań ze środowiskiem gimnastycznym w trybie online. Mam w tym względzie poparcie m.in. Michała Bogusa, trenera reprezentacji Polski seniorów w gimnastyce sportowej. Teraz chcemy poznać zdanie wszystkich klubów gimnastyczno-akrobatycznych w Polsce, których jest 136 klubów. Jeśli zyskamy ich poparcie, chcemy rozliczyć obecne władze związku oraz przedstawić nowe pomysły na wyjście z zadłużenia, a także na system szkolenia, który gdy obecnie powiemy, że kuluje, to jest za mało powiedziane - mówi nam Leszek Blanik, mistrz olimpijski, były mistrz Europy i świata w gimnastycznym skoku.
Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego gromadzenia delegatów Polskiego Związku Gimnastycznego

W uzasadnieniu wniosku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia delegatów PZG wskazuje się m.in. następujące powody:
 • Wygenerowanie ogromnej straty za rok 2019 w wysokości ponad 550 tysięcy złotych,
 • Doprowadzenia do ujemnego kapitału własnego w wysokości poniżej -390 tysięcy złotych, co w praktyce oznacza, że majątek (aktywa) Związku jest mniejszy od zobowiązań (długów)
 • wobec kontrahentów, a w szczególności Europejskiej Federacji Gimnastycznej,
 • Bezprecedensowego zawieszenia członkostwa PZG w Europejskiej Federacji Gimnastycznej,
 • co w praktyce oznacza wykluczenie polskiej reprezentacji we wszystkich sportach
 • gimnastycznych ze startów na arenie międzynarodowej np. w Mistrzostwach Europy w 2020

Przypomnijmy, że European Gymnastics przed miesiącem zawiesił PZG z powodu nierozliczenia zobowiązań finansowych, związanych z organizacją w ubiegłym roku w Szczecinie mistrzostw Europy. Tym samym polskie gimnastyczki artystyczne nie wystartowały w zakończonych właśnie w Kijowie mistrzostwach Europy, a na imprezę tej samej rangi w gimnastyce sportowej nie będziemy mogli wysłać reprezentacji w grudniu do Turcji.

List otwarty do całego środowiska sportów gimnastycznych w Polsce - pełna treść

By głosowanie nad odwołaniem obecnych władz mogło się odbyć, musi się za nadzwyczajnym zgromadzeniem delegatów odpowiedzieć co najmniej połowa klubów plus jeden. Dlatego pod hasłem "Ratujmy Polski Związek Gimnastyczny" w środowisku gimnastycznym kolportowany jest list otwarty, pod którym podpisali się m.in. Blanik, obecnie prezes AZS AWFiS Gdańsk oraz Adam Koperski, prezes MKS Gdańsk.

Natomiast na profilu społecznościowym "Akademia Leszka Blanika AZS AWFiS - Gimnastyka" czytamy w nim m.in. (treść oryginalna):

"Zawodnicy - jesteście dla nas najważniejsi. Ta inicjatywa ma przede wszystkim na celu przywrócić Wam prawo i możliwości do realizacji Waszych sportowych ambicji i marzeń.
Minęło sporo czasu od decyzji EG o zawieszeniu PZG. Oczekiwaliśmy przeprosin, wyjaśnień, może nawet dymisji... nie doczekaliśmy się, dlatego wzięliśmy sprawy w swoje ręce.

Przedstawiciele WSZYSTKICH sportów gimnastycznych w PZG opracowali wspólnie - Plan Naprawczy, którego pierwszym etapem jest przesłanie Państwu Listu Otwartego - wyjaśniającego rzeczywisty przebieg wydarzeń(...)

możemy tego dokonać tylko przy pełnej współpracy wszystkich sekcji, o którą apelujemy dla dobra zawodników, ale też dla nas, trenerów i sędziów, których rozwój zawodowy w strukturach EG i FIG został zatrzymany.

Założyliśmy grupę: Ratujmy Polski Związek Gimnastyczny - Plan Naprawczy na której liczy się każdy głos zbliżający nas do realizacji celów krótkoterminowych, jak i tych bardziej odległych. Grupę na której wypracujemy kompromis i indywidualne rozwiązania dla każdej dyscypliny PZG, gdyż to co zaznaczaliście - autonomia - jest dla Was bardzo ważna. Równie ważna, co kandydat, który jako Nowy Prezes Związku weźmie na barki cały ciężar odpowiedzialności, za ostatnią szansę dla Polskich Sportów Gimnastycznych. Mamy tego kandydata, ale najpierw potrzebujemy grupy, która udowodni, że jest w stanie, dla dobra dyscypliny i zawodników, skonsolidować się i zebrać wymagane podpisy. Pracujmy w swoich środowiskach, wymieniajmy się informacjami i przesyłajmy postępy na dedykowanego maila: ratujmypzg@gmail.com(...)

Aspekt ekonomiczny, ale też szkoleniowy czy marketingowy, zostanie poruszony celem wypracowania wspólnej strategii rozwoju Polskich Sportów Gimnastycznych. Strategii, którą każdy z nas chce i ma prawo współtworzyć.

WSPÓLNIE zbudujmy nowe PZG"

Opinie (15) 3 zablokowane

 • gimnastyka to sport dobry na wszystko i dla każdego

  wszystkiego dobrego wszystkim gimnastykom i gimnastyczkom, oby wszystkie złe sprawy trafiły na dobre tory, bo warto.

  • 10 2

 • Panie Leszku (1)

  na co była panu potrzebna ta polityczna droga którą pan wybrał.... trzeba było stać z boku by dziś w innej rzeczywistości mieć łatwiej ...szczególnie w walce o sponsorów... a tak jest Pan utożsamiany z jedną partią która nic Panu nie pomoże, sponsorów nie podeśle , a jak Pan nie ma kapitału - czyt. ludzi z pieniędzmi za sobą to Pan nic nie zmieni....

  • 10 9

  • (po) tologiczna partia.

   No ooooo są ci od taśm (g) nojmana np. ten co dostał etat w Urzędzie nijaki korol

   • 3 3

 • Jeśli sport to tylko rekreacyjnie... (2)

  Nim zaczniemy rozwodzić się nad zaletami sportu to zdajmy sobie sprawę, że sport wyczynowy prowadzi do wyeksploatowania organizmu, problemów psychicznych i wcale nie jest zdrowy. Podpytajcie byłych gimnastyków. Profesjonalny sport to biznes rozrywkowy, gdzie kosztem zdrowia zdobywa się popularność, pieniądze i sławę. Dyscypliny takie jak podnoszenie ciężarów nie powinny być w jakikolwiek sposób promowane. Najpiękniejszy sport to ten na podwórku, na boisku szkolnym, w amatorskich klubach sportowych. Tam, gdzie pojawia się kasa, piękno sportu umiera. Widowisko sportowe typu Liga Mistrzów to co innego - tam z góry wiadomo, że chodzi i kasę i rozrywkę i ja to szanuję.

  • 4 2

  • Sport amatorski idzie w parze ze sportem profesjonalnie uprawianym (1)

   Bez sportu na najwyższym poziomie (w tym sportu zawodowego) nie będzie szeroko uprawianego sportu amatorskiego...
   Bez idoli, na których dzieciaki mogą się wzorować zainteresowanie dzieciaków czynnym uprawianiem sportu będzie co raz mniejsze.... a w konsekwencji społeczeństwo coraz mniej zdrowsze...

   • 2 2

   • naprawdę uważasz, że ci, wszyscy którzy idą pobiegać albo poćwiczyć - mają idoli?

    • 1 0

 • (2)

  Najwyższy czas rozgonić to towarzystwo. Wstydem już było to że organizowali mistrzostwa a nie mieli pieniędzy na wystawienie własnej reprezentacji. Blanik uratował im twarz finansując start reprezentacji. Teraz jeszcze to zawieszenie. Ciekawi mnie gdzie jest minister bez kultury od sportu?

  • 4 2

  • Żal (1)

   I pomyśleć, że swego czasu byliśmy potęgą gimnastyczną w Europie ,a i na świecie. Jednak żeby tak było musi być miłość do wykonywanych zadań i żmudna ,uczciwa,codzienna praca. Szkoda wysilku poprzednich pokoleń. Walczcie młodzieży , w tym sporcie szczególnie potrzebny hart ducha .Trzymam kciuki za powodzenie tej akcji.

   • 1 1

   • A kiedy byliśmy potęgą. blanik skok przez konia czs 2 sek.

    • 1 0

 • A to ciekawe

  Pan Ratownik co to już gdański żużel kiedyś ratował ...

  • 6 3

 • A ja mam takie pytanie do pana Blanika (1)

  Jaki jest koszt utrzymania jego hali i kto za to płaci? Wytyka pół melona rocznej straty a ta hala generuje chyba kilka mln zł kosztów i nic a nic na siebie nie zarabia. Czy może Chińczycy z AWF opłacają ją w 100%?

  • 9 5

  • Dobre pytanie, ale chyba nie doczekasz się odpowiedzi. Zawsze fajnie krzyczeć na kogoś innego.

   • 1 0

 • (1)

  Każdy związek to ten sam beton od lat.

  • 4 0

  • Związek jak sam nazwa wskazuje to związek klubów. Jak chcą tak maja.

   • 0 0

 • Błędne koło.

  Nie ma pieniędzy na rozwój gimnastyki a nie ma dlatego że nie ma wyników.Jak by były medale to i pan prezydent by się podpiął i pan premier również.A wyników nie ma bo nie ma pieniędzy i koło się zamyka.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane