Regaty Timberland Nord Cup zakończone

9 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Marek Kowalski na katamaranie "Oiler" zwyciężył w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Marek Kowalski na katamaranie "Oiler" zwyciężył w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Kłopoty z wiatrem sprawiły, że trzeci wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna został skrócony, a do mety dotarło 34 z 48 zgłoszonych jachtów. Triumfatorem został Marek Kowalski na katamaranie "Oiler". Kłopoty z pogodą mieli również organizatorzy Timberland Nord Cup, ale udało się rozegrać m.in. regaty o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska czy mistrzostwa Polski w najmniejszej z morskich klas - Micro

.

W Bursztynowym Pucharze Neptuna, który jest rozgrywany od 2010 roku, mogą wystartować wszystkie jednostki napędzane wiatrem (czytaj więcej). Trasa miała prowadzić z Górek Zachodnich do Brzeźna i z powrotem. Jednak mimo długiego dystansu żeglarze postanowili startować niczym sprinterzy. Tym samym start należało powtórzyć, bo zanotowano tzw. falstart generalny.

Pierwszym liderem został "Fujimo". Wydawało się, że zaprocentuje doświadczenie Andrzeja Skoczylasa i jego załogi sprzed tygodnia, gdy wygrali bardzo podobny wyścig - Bieg Kaprów w ramach Volvo Gdynia Sailing Days (zobacz wyniki). Początkowo najmocniej gonił tę ekipę dwukrotny olimpijczyk Marcin Czajkowski na skiffie 49er.

Jednak klasyfikację przewróciła zmiana warunków. I tak słaby wiatr, jeszcze bardziej ucichł. Komisja sędziowska na czele z Mirosławem Rychcikiem, medalistą mistrzostw świata w klasie Finn z 1981 roku, postanowiła skrócić trasę. Finisz wyznaczono przy Nowym Porcie. Jako pierwszy metę osiągnął 12-metrowy katamaran "Oiler", kierowany przez Marka Kowalskiego. Drugi był "Fujimo", a trzeci "Duży Ptak" dowodzony przez Krzysztofa Paula.

Zobacz pełne wyniki (PDF)

Kłopoty z aurą, słaby wiatr i częste burze, towarzyszyły również Timberland Nord Cup. W ciągu dziewięciu dni przeprowadzono rywalizację w 19 konkurencjach. Cztery klasy miały w Górkach Zachodnich mistrzostwa Polski (zobacz medalistów w klasach Nautica 450, Hornet i Hobie 16). W Micro tytuł wicemistrzowski wywalczyła sopocka załoga Piotr Tarnacki, Rafał Becker, Mikołaj Koropecki.

Medaliści otwartych mistrzostw Polski w klasie Micro
1. Piotr Ogrodnik (Horn Kraków)
2. Piotr Tarnacki (Sopot)
3. Władimir Bieżenow (Rosja)

Najliczniejszą obsadę w ramach TNC miał Puchar Prezydenta Miasta Gdańska, który zgromadził na starcie ponad 100 jednostek. Zadebiutowali w tej imprezie deskarze, którzy walczyli również w ramach eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.