Wiadomości

Regaty przedolimpijskie w żeglarstwie. Przybytek i Kołodziński wiceliderami

Członkowie 49er Team Polska. Od prawej: Łukasz Przybytek, Paweł Kacprowski (trener), Paweł Kołodziński. Liderzy regat przedolimpijskich po dwóch dniach oraz wiceliderzy po trzech.
Członkowie 49er Team Polska. Od prawej: Łukasz Przybytek, Paweł Kacprowski (trener), Paweł Kołodziński. Liderzy regat przedolimpijskich po dwóch dniach oraz wiceliderzy po trzech. fot. Dominik Buksak

Bardzo dobrze wystartowali trójmiejscy żeglarze w regatach przedolimpijskich "Ready Steady Tokyo". Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński po trzech dniach są wiceliderami w klasie 49er, a dzień wcześniej znajdowali się na szczycie klasyfikacji. Natomiast w RS:X na 4. miejsce awansował Piotr Myszka (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), ale na 9. miejsce spadła Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która po inauguracyjnych startach była wiceliderką. Łącznie przedstawiciele klubów z naszego regionu stanowią połowę 12-osobowej reprezentacji Polski w Japonii.Gospodarzem regat jest Enoshima Yacht Harbour, położony na wyspie Enoshima. Wyścigi odbywają się na Zatoce Sagami, na które do dyspozycji organizatorów jest aż sześć tras regatowych. Zawody rozgrywane są według reguł, które będą obowiązywać podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. W każdej klasie dane państwo może wystawić tylko jednego reprezentanta bądź załogę. Jednak nie wszystkie kraje przysłały swoich przedstawicieli. Stąd na przykład Polska otrzymała możliwość, by wyjątkowo w regatach przedolimpijskich wystawić po 2 zawodniczki bądź zawodników w klasach: RS:X i Laser Radial.

W tych specjalnościach, a także w żeńskiej 470 nasz kraj ma już prawo startu na przyszłorocznych igrzyskach. Reprezentanci na Tokio 2020 zostaną wyłonieni w już trwających eliminacjach krajowych, a ostateczny głos przy nominacjach będzie miało jury wytypowane przez Polski Związek Żeglarski.Regaty zwane "Ready Steady Tokyo" nie są zaliczane do krajowego rankingu, ale wszyscy podchodzą do nich bardzo poważnie. Na przykład kadra 49er stawiła się w Japonii już 12 dni przed rozpoczęciem rywalizacji.

- Przylecieliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem, by przejść aklimatyzację oraz optymalnie przygotować się do startów. Jest pełny skład 49er Team Polska pod wodzą trenera Pawła Kacprowskiego. Na wodzie tradycyjnie sparujemy się z Dominikiem BuksakiemSzymonem Wierzbickim. Dzięki temu mamy pewność, że pracujemy na najwyższym poziomie. Sztab Polskiego Związku Żeglarskiego dba o pozostałe aspekty związane z przygotowaniami - informuje Paweł Kołodziński.

Przeczytaj więcej o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020Inauguracyjne starty pokazały, że załoga AZS AWFiS Gdańsk jest w wysokiej formie. Przybytek z Kołodzińskim kolejno zajmowali: 2., 4. i 7. miejsca, a w klasyfikacji po pierwszym dniu zdobyli 3. lokatę. Przed nimi były tylko sławy: złoci medaliści olimpijscy z Rio z 2016 roku Blair TukePeter Burling (Nowa Zelandia) oraz aktualni mistrzowie Europy Dylan FletcherStuart Bithell (Wielka Brytania).

Drugiego dnia akademicy mijali metę na 2. i 3. miejscu, co wyniosło ich na szczyt klasyfikacji. Polacy o 3 punkty wyprzedzali Nowozelandczyków.

W poniedziałek rozegrano aż 4 wyścigi. Nasz duet był w nich kolejno: 5., 11., 6. i 1. W klasyfikacji generalnej został wyprzedzony przez Tuke i Burlinga, którzy obecnie są lepsi o 5 punktów.

Sprawdź, jak poszło załodze Przybytek/Kołodziński w tegorocznych mistrzostwa EuropyMaja Dziarnowska zaczęła regaty w Japonii od pozycji wiceliderki, ale po trzecim dniu rywalizacji spadła na 9. miejsce.
Maja Dziarnowska zaczęła regaty w Japonii od pozycji wiceliderki, ale po trzecim dniu rywalizacji spadła na 9. miejsce. fot. Sailing Energy/Worl Sailing
Doskonale wystartowała również Maja Dziarnowska. Deskarka SKŻ Ergo Hestia Sopot zaczęła regaty od: 4., 1. i 6. miejsca, co dało jej pozycję wiceliderki żeńskiego RS:X.

Drugiego dnia były tylko 10. i 15. lokaty, ale w klasyfikacji generalnej niewielki spadek. Czwarta zawodniczki tegorocznych mistrzostw Europy była trzecia. Jej strata do brązowej medalistki mistrzostw świata 2018 - Chinki Yunxiu Lu wzrosła z 3 do 16 punktów. Wiceliderką została Charline Picon (Francja).

Dopiero poniedziałek wyrzucił sopociankę z czołówki. 11., 8. i 16. pozycję sprawiły, że po 8 wyścigach Dziarnowska jest 9., a do podium traci ponad 20 punktów.

W męskim RS:X mamy dwóch deskarzy z Trójmiasta. Wolno, ale systematycznie przesuwają się w górę. Piotr Myszka (AZS AWFiS) po pierwszym dniu zamykał pierwszą "10", po drugim był 9., ale dzięki bardzo dobremu poniedziałkowi, w którym wygrał jeden wyścig, przebił się na 4. lokatę. Były mistrz świata traci tylko 2 punkty do wicelidera - Thomasa Goyarda (Francja) i 3 kolejne do prowadzącego Megfana Gao z Chin.

Pozycję w górę przesunął się też Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia). Po 7 wyścigach jest on 6. ze stratą 7 punktów do Piotra.

Szóstą przedstawicielką Trójmiasta w Japonii jest Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). Nie startuje ona jednak ze swoją stałą partnerką Aleksandrą Melzacką (YKP Gdynia), która ma problemy zdrowotne. Tym razem akademiczka jest załogantką Madeleine Zielińskiej (AZS UWM Olsztyn). W klasie 49erFX po 9 wyścigach Polki zajmują 18. miejsce. Najwyraźniej nie mogą odnaleźć fali z inauguracyjnych startów, po których były 6 pozycji wyżej.

Łącznie biało-czerwoni są reprezentowani w 6 z 10 konkurencji olimpijskich. Regaty dla klas: RS:X, 49er, 49erFX oraz Nacra 17 zakończą się w środę, 21 sierpnia, a dzień dłużej rywalizować będą: 470, Laser Radial i Laser Standard oraz Finn. W poszczególnych specjalnościach ma się odbyć od 11 do 13 wyścigów.

Dziarnowska czwarta, Myszka siódmy. Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy mistrzostwa Europy 2019 w klasie RS:XMiejsca pozostałych reprezentantów Polski w regatach przedolimpijskich:

 • 7. Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń) - klasa 470
 • 7. Zofia Klepacka (Legia Warszawa - RS:X
 • 18. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) - Laser Radial
 • 34. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) - Laser Radial

Opinie (11) 7 zablokowanych

 • Brawo! (1)

  Żeglarze dają radę! Najpiękniejszy sport.

  • 7 2

  • Znam wiele innych, bardziej spektakularnych.

   Żeglarstwo nie jest aż tak widowiskowe, patrzą z brzegu na akwen regat widzimy male żagielki. Szkoda.

   • 1 2

 • Pokażcie nasz power !

  • 4 0

 • (4)

  Klepacka niech pływa gdzie indziej. Może w Toruniu? W Trójmieście jest persona non grata!

  • 7 8

  • Ta na szóstym miejscu to chyba fanka Jędraszewskiego

   • 4 0

  • (1)

   Dlatego pływa w Japonii.

   • 3 0

   • Właśnie o tym mówię, jak najdalej od polskiego wybrzeża!

    • 4 3

  • Janek, chłopie

   Skończ ściągać to badziewie.

   • 0 0

 • Klepacka faworytka prezesa (2)

  Niech PZZ się wypowie dlaczego chce wysłać Klepacka na Igrzyska nawet jak nie wygra eliminacji, Przecież to jest obciach aby ktoś z takim poglądami nas reprezentował. Powinna być pozbawiona praw członka kadry narodowej. To jest niewiarygodne, że taka osoba jest wspierana z naszych podatków. Wstyd, przecież w PZŻ za sterami są ludzie z Pomorza, zróbcie coś z tym

  • 5 9

  • chodziło Tobie chyba o prezesa Jarosława?

   • 2 0

  • dobrze plywają

   Trzeba przyznać, że nasi dobrze pływają. Są szanse na medale na Igrzyskach, po prostu dobra praca całego teamu przynosi efekty, trzymam kciuki za naszych

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane