• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec 2016: Rekomendacje dla żużlowca i piłkarza

Jacek Główczyński, Rafał Sumowski
27 stycznia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
O tym, jak ważnymi zawodnikami dla swoich klubów byli w minionym roku, świadczy funkcja kapitana żużlowców Renault Zdunek Gdańsk Magnusa Zetterstroema oraz numer "10" na koszulce Arki Gdynia Mateusza Szwocha. O tym, jak ważnymi zawodnikami dla swoich klubów byli w minionym roku, świadczy funkcja kapitana żużlowców Renault Zdunek Gdańsk Magnusa Zetterstroema oraz numer "10" na koszulce Arki Gdynia Mateusza Szwocha.

Magnus Zetterstroem oraz Mateusz Szwoch po dwóch tygodniach plebiscytu Ligowiec Roku 2016 zajmowali miejsca 5-6. Jednak straty przedstawicieli Renault Zdunek Wybrzeże GdańskArki Gdynia do ścisłej czołówki nie były duże. O zaletach żużlowca i piłkarza mówią nam ich byli trenerzy: Stanisław Chomski i Piotr Rzepka. Głosowanie trwać będzie do południa 31 stycznia. Możecie przyznać 3, 2 lub 1 punkt wybranym nominowanym do finałowej "10"

.

TUTAJ ZAGŁOSUJ
Ligowiec Roku 2016


PIOTR RZEPKA, były piłkarz i trener m.in. gdyńskich klubów Arki i Bałtyku, wicemistrz Europy do lat 18 (1980 rok), 7-krotny reprezentant Polski seniorów. Obecnie szkoleniowiec Olimpii Zambrów.


Piotr Rzepka Piotr Rzepka
Mateusz Szwoch to piłkarz ponadprzeciętny. I tak uważam od lat. Nie tylko prowadziłem go w Arce Gdynia u schyłku sezonu 2013/14, ale także pracowałem z nim w szkole, która była filią pomorską takich placówek tworzonych przez PZPN. Już wówczas widać było, że ma predyspozycje do gry w piłkę nożną. On i o rok starszy od niego Paweł Wszołek byli już wtedy perełkami, które należało oszlifować.

Co prawda niektórzy narzekali na warunki fizyczne Matiego, ale wówczas przypominałem im, że nawet Michel Platini wydawał się chuderlakiem, czy dorzucałem bardziej współczesne przykład Andersa Iniesty czy Neymara, którzy też są filigranowi, ale mają niesamowitą dynamikę w grze. Ponadto są sprytni. Uczą się tego już w grupach młodzieżowych. Tam różnice w warunkach fizycznych często są jeszcze większe niż w seniorach. I właśnie wtedy ci mniejsi uczą się, jak uciekać tym silniejszym, kształtują technikę.

WYWIAD Z MATEUSZEM SZWOCHEM, KTÓRY POWSTAŁ NA PODSTAWIE WASZYCH PYTAŃ

Kariera Szwocha rozwijała się rewelacyjnie aż do czasu przejścia do Legii. Oczywiście zdarzały mu się słabsze mecze, ale tych dobrych było o wiele więcej. Tak zresztą już jest z młodymi piłkarzami, że często ich forma przypomina sinusoidę, brakuje stabilizacji. Jednak w przypadku "Matiego" problem najpoważniejszy nadszedł z zupełnie niespodziewanej strony.

Problemy kardiologiczne sprawiły, że stanął przed ścianą, której - i to nie ze swojej winy - mógł nie przebić. W jego głowie na pewno dużo się działo, bo nie mogło być inaczej, skoro z dnia na dzień w ruiny obraca się to, co się lubi i kocha.

Choroba na pewno przyblokowała jego rozwój, ale i tak miał dużo szczęścia, że może nadal funkcjonować w futbolu. Bardzo dobrym jego ruchem był powrót do Arki. Wiosną, w I lidze grał rewelacyjnie. Początek w ekstraklasie też miał dobry. Dopiero potem zaczęły się "wolne przeloty", od pewnego czasu się nie rozwija. Znalazł się na dole tej wspomnianej sinusoidy. Jednak nadal musi wierzyć w swój talent i być cierpliwy. W takich momentach trzeba pokazać charakter.

Szwoch musi wyjść od powiedzenia: "Co nas nie zabije, to nas wzmocni". W każdej chwili może odzyskać pewność siebie. To nieodzowne przy jego stylu gry. To rozgrywający, który na boisku nie szuka prostych rozwiązań, szuka ryzyka. Przy takim stylu, gdy wyjdzie 8 z 10 zagrań jest rewelacyjnie. Jednak gdy jest 5 strat zaczyna się frustracja, a gdy więcej, to pojawiają się głosy: "on się nie rozwija".

MATEUSZ SZWOCH LIGOWCEM MARCA 2016 ROKU

Dlatego apelowałbym o cierpliwość - tak do samego piłkarza, ale także, a może przede wszystkim, do jego otoczenia. Trener, drużyna, kibice muszą od niego oczywiście wymagać, ale pamiętać także o tym, że pojawiają się trudności i to niezależne od zawodnika.

To było widać już jesienią. Gdy Mateusz dobrze wszedł w sezon, to rywale zaczęli poświęcać mu coraz większą uwagę. Bywało krycie indywidualne albo naprzeciw Szwocha ustawiany był najlepiej grający w odbiorze przeciwnik, a wszyscy piłkarze operujący w danej strefie byli uczulani, by rozgrywający Arki nie miał swobody. A czasami właśnie metr więcej lub mniej na boisku decyduje o tym, czy zagramy dobrze, czy nie, czy błyśniemy, czy też stracimy kolejną piłkę...

Warto też, aby Mateusz spróbował podchodzić do uderzeń z wolnych czy karnych. Gdy trenował u mnie jako junior, widać było, że jest uzdolniony ruchowo, ma dobrą koordynację. A tacy piłkarze mogą sprawdzić się najlepiej przy stałych fragmentach gry, tylko muszą zacząć tego próbować. Najlepszym przykładem jest Robert Lewandowski. Jeszcze 1,5 roku temu nie wiedzieliśmy, że może strzelić gola z wolnego, gdyż nie podchodził do tego typu prób.

Szwoch, gdy często będzie strzelał na bramkę z wolnych, też złapie automatyzmy. Warto, by nawet zostawał po treningach i doskonalił się w tym elemencie. Gole ze stałych fragmentów gry jeszcze bardziej podniosą jego wartość piłkarską.

WYNIKI PO DRUGIM TYGODNIU GŁOSOWANIA NA LIGOWCA ROKU ORAZ ZASADY PLEBISCYTU. TRWA DO 31 STYCZNIA

STANISŁAW CHOMSKI, były selekcjoner reprezentacji Polski, trener Wybrzeża Gdańsk w latach 2010-14. W 1999 roku poprowadził do mistrzostwa Polski Polonię Piła, a w w 2016 roku powtórzył ten sukces ze Stalą Gorzów Wlkp.


Magnus Zetterstroem to duch przywódcy. Wojownik, który w zasadzie u schyłku kariery spełnił swoje marzenie o startach w Grand Prix. Ścigając się z elitą w 2010 roku wcale nie statystował, bo zaznaczył swoją obecność kilkoma dobrymi występami w cyklu. To sportowiec z wrodzonym duchem walki, który stawia sobie najwyższe cele, a z drugiej strony nigdy nie jest mu obojętne, jak wypada drużyna.

Przepracowaliśmy razem kilka dobrych sezonów i zapamiętam go jako zawodnika, który zawsze zwracał uwagę na elementy typowo wolicjonalne: determinację, odwagę, wytrwałość i motywację oraz ich wpływ na wynik sportowy. Potrafił wyzwolić w sobie i kolegach pozytywną agresję. W parku maszyn był dla mnie prawdziwym wsparciem jako kapitan. Można go stawiać za wzór dla innych zawodników, którzy pełnią taką funkcję.

MAGNUS ZETTERSTROEM: KIEDYŚ CHCIAŁBYM TRENOWAĆ ŻUŻLOWCÓW WYBRZEŻA. PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD

Choć był liderem Wybrzeża, gdy zespół wywalczył w 2015 roku awans do I ligi, w poprzednim sezonie rozpoczął sezon z pozycji rezerwowego. Taka była koncepcja ze względu na jego wiek. Nie chodził do mediów i nie żalił się, że jest ikoną i coś mu się należy. Pokazał, że nie ma nic za darmo. Wywalczył sobie miejsce w drużynie na nowo i ponownie stał się jej liderem. Jest zawodnikiem, którego kibice zapamiętają dobrze bez względu na to, w której lidze się ściga. Zawsze wkładał w jazdę całe serce i zawsze był dobrze przygotowany. Nigdy nie przyjeżdżał na ostatnią chwilę, uczestniczył w niemal wszystkich treningach. Służył radą młodszym kolegom, a co więcej, nie bał się sam o nie poprosić, był zawsze otwarty na dialog.

Po minionym sezonie zakończył karierę i wydaje mi się, że wybrał odpowiedni moment. Miał dobry sezon w Polsce, w Szwecji też zdobywał ważne punkty dla swojej drużyny. Z wiekiem motywacji może ubywać, a czas trzeba poświęcać rodzinie. Szczególnie dzieciom, bo szybko dorastają. Serce na pewno ma rozdarte, co było widać po plakacie reklamującym jego turniej pożegnalny w Szwecji. Był na nim jego wizerunek, gdzie jedna połowa to był sportowiec, a z drugiej biznesmen. Coś w tym jest. To zawodnik, który nie powinien być stracony dla żużla.

Zawsze będę pamiętał, jak potrafił wstrząsnąć zespołem, gdy mu nie szło. Krzyczał "hej, nie jesteśmy przecież gorsi, będzie dobrze!". Miał swoje preferencje jeśli chodzi o tor. Chciał jeździć po zewnętrznej jego części, a nie zawsze mogłem tak przygotować tor. Podporządkowywał się jednak decyzjom ogółu. Sytuacji, w których pokazywał oblicze kapitana z prawdziwego zdarzenia, było multum. 1 kwietnia na pewno z dużą przyjemnością zawitam na jego turniej pożegnalny w Gdańsku.

MAGNUS ZETTERSTROEM LIGOWCEM LIPCANotowali:

Opinie (5) 2 zablokowane

 • dobre opinie

  obaj zasługują na znacznie wyższe miejsce w tym plebiscycie
  macie mój głos
  3 pkt Szwoch 2 Zorro

  • 7 3

 • ja

  daje 3 pkt na matiego.mam nadzieje ze to potwierdzi na wiosne.

  • 5 3

 • Rzepka chwali Szwocha, Chomski - Zetterstroema

  a bolo chwali lidera swojego zespołu - Ernesta Kozę.

  • 3 0

 • Co ten Rzepka pie.... Trzy asysty w rundzie i w plebiscycie !!! Won na lawke z papudrakiem , siedzi tylko w kasynach

  • 3 3

 • GKS

  A my 3pkt.Oskar Fajfer,a 2 Zorro.

  • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Motor Lublin
48% ARKA Gdynia
28% REMIS
24% Motor Lublin

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. HENRYK GAJEWSKI 10 18 60%
2. Sławek Surkont 10 18 60%
3. Artur Wielkopolski 8 15 62.5%
4. Mirosław Radka 9 15 55.6%
5. OSA KOSA 10 15 50%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Odra Opole 9 6 2 1 15:6 20
2 Górnik Łęczna 9 5 4 0 12:5 19
3 GKS Tychy 9 5 1 3 12:11 16
4 Motor Lublin 9 5 1 3 12:12 16
5 Wisła Płock 9 4 3 2 15:10 15
6 Miedź Legnica 9 4 3 2 14:10 15
7 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 9 4 2 3 19:14 14
8 LECHIA GDAŃSK 9 4 2 3 16:12 14
9 GKS Katowice 9 4 2 3 15:11 14
10 Wisła Kraków 9 3 4 2 17:12 13
11 ARKA GDYNIA 9 3 2 4 12:15 11
12 Znicz Pruszków 9 3 1 5 6:8 10
13 Podbeskidzie Bielsko-Biała 9 1 6 2 9:12 9
14 Zagłębie Sosnowiec 9 2 2 5 11:13 8
15 Resovia 9 2 2 5 6:17 8
16 Polonia Warszawa 9 2 1 6 14:18 7
17 Stal Rzeszów 9 2 1 6 12:18 7
18 Chrobry Głogów 9 2 1 6 9:22 7
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 9 kolejki

 • Chrobry Głogów - ARKA GDYNIA 1:0 (1:0)
 • LECHIA GDAŃSK - GKS Katowice 5:1 (1:1)
 • Miedź Legnica - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Łęczna 1:1 (1:0)
 • Resovia - Polonia Warszawa 1:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Wisła Kraków 1:4 (0:2)
 • Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0)
 • Znicz Pruszków - Stal Rzeszów 1:2 (0:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:3 (1:1)

Ostatnie wyniki Arki

Miedź Legnica
26 września 2023, godz. 18:00
mecz pucharowy
78% Miedź Legnica
9% REMIS
13% ARKA Gdynia
Chrobry Głogów
23 września 2023, godz. 20:00
11% Chrobry Głogów
15% REMIS
74% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Filippo Xyz 16 35 81.3%
2. Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3. Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4. Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5. Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 .
2 .
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane