Agnieszka Ellward coraz lepsza w chodzie na 50 km. Rekord i złoto na urodziny

26 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Agnieszka Ellward została pierwszą w historii mistrzynią Polski na 50 km w chodzie kobiet. Agnieszka Ellward została pierwszą w historii mistrzynią Polski na 50 km w chodzie kobiet.

Agnieszka Ellward została mistrzynią Polski z nowym rekordem kraju w chodzie na 50 kilometrów. Lekkoatletka Floty Gdynia uzyskała wynik 4:32:47. To rezultat znacznie lepszy niż minimum na mistrzostwa Europy, które od 7 do 12 sierpnia odbędą się w Berlinie. Ta konkurencja zadebiutuje w tej rangi imprezie.

Agnieszka Ellward wreszcie znalazła konkurencję, w której może się w pełni zrealizować. Chodziarka Floty Gdynia, a wcześniej Lechii Gdańsk, dotychczas nie odnosiła sukcesów na międzynarodowej arenie. Dopiero wprowadzenie do oficjalnej rywalizacji dystansu 50 km także dla kobiet, otworzyło przed nią takie szanse. Podopieczna Bohdana Bułkowskiego ze startu na start poprawia się o około 10 minut.

PROGRESJA WYNIKÓW AGNIESZKI ELLWARD NA 50 KM
kolejno data miejsce wynik
  • 25.03 2017 Dubnice (Słowacja) 4:52:56
  • 14.10.2017 Gleina (Niemcy) 4:41:58
  • 24.03.2017 Dubnice (Słowacja) 4:32:47

W 2017 ROKU AGNIESZKA ELLWARD MIAŁA DRUGI WYNIK W EUROPIE. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z JEJ CHODU W MISTRZOSTWACH NIEMIEC

Dwa dni przed 28. urodzinami lekkoatletka sprawiła sobie najlepszy prezent. W słowackich Dudincach ustanowiła kolejny rekord Polski i sięgnęła po złoto mistrzostw kraju. Taki tytuł został przyznany po raz pierwszy w historii. Wynik 4:32:47 jest o ponad 20 minut lepszy od jej rezultatu uzyskanego na tej trasie przed rokiem.

Warto podkreślić, że Agnieszka musi szukać międzynarodowych startów, bo w kraju w tej konkurencji próbuje sił niewiele zawodniczek. Stąd decyzja, by przy okazji mityngu Dudinska Patdesiatka 2018 odbyły się mistrzostwa Polski. Drugą naszą zawodniczką, która ukończyła ten dystans na Słowacji była Joanna Bemowska (AZS UMCS Lublin). W premierowym chodzie na tym dystansie uzyskała 4:43:48.

Obie Polki wypełniły wskaźniki uprawniające do startu w tegorocznych mistrzostwach Europy, które od 7 do 12 sierpnia odbędą się w Berlinie. Chód na 50 km kobiet zadebiutuje w tej rangi imprezie.

WYNIKI KOBIET W MITYNGU DUDINSKA PATDESIATKA

Natomiast pierwsze oficjalne medale w tej specjalności zostały rozdane w ubiegłym roku podczas mistrzostw świata. Mogły w nich wystartować wyłącznie zawodniczki, które do 23 lipca 2017 przeszły ten dystans w co najmniej 4:30. Ostatecznie do Londynu przyjechało 7 zawodniczek, bez żadnej Polski. Do mety dotarły tylko cztery. Zwyciężyła Ines Henriques z Portugalii. Jej wynik z tamtych zawodów - 4:05:56 - jest rekordem świata.

W Dubnicy w międzynarodowej rywalizacji Ellward uplasowała się na 2. miejscu. Wygrała zdecydowanie Maria Czakova, która wynikiem 4:14:25 ustanowiła rekord Czech.