Fatalny występ koszykarzy Asseco w Kutnie

25 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Djordje Kaplanović był pierwszy rezerwowym, który zdobył punkty dla Asseco w meczu z Polfarmeksem. Było to dopiero w 29. minucie. Djordje Kaplanović był pierwszy rezerwowym, który zdobył punkty dla Asseco w meczu z Polfarmeksem. Było to dopiero w 29. minucie.

Tragiczna skuteczność rzutów koszykarzy Asseco, do tego wiele nieprzemyślanych, indywidualnych akcji złożył się na pogrom, jakiego doświadczyli w Kutnie z rąk zawodników miejscowego Polfarmeksu 44:75 (13:14, 5:29, 12:17, 14:15). Wynik, który uzyskali żółto-niebiescy jest najniższym w obecnym sezonie Tauron Basket Ligi.

Polfarmex: Zyskowski 15 (2x3), Parker 10 (1x3), Fraser 6 (9 zb.), Jarecki 3 (1x3), Johnson 0 (5 zb.) oraz Bartosz 13 (10 zb.), Wołoszyn 11 (1x3), Gabiński 8 (7 zb.), Grochowski 7 (1x3, 6 zb., 9 as), Sobczak 2, Malczyk 0, Pawlak 0

ASSECO: Parzeński 12 (7 zb.), Matczak 10, Hickey 9, Frasunkiewicz 3 (1x3, 5 zb.), Szczotka 0 (5 zb.) oraz Kaplanović 4 (5 zb), Kowalczyk 3, Morozov 2, Czerlonko 1, Ahmedović 0, Kobylinskii 0

Na boisku w Kutnie spotkały się jedne z najlepiej broniących drużyn w Tauron Basket Lidze. Doświadczyliśmy tego już w pierwszej kwarcie. Zaczęło się od gry pod kosz na Jakuba Parzeńskiego oraz Michaela Frasera. Rzut pierwszego z nich z półdystansu otworzył wynik spotkania. Następnie po stronie Asseco grę starał się napędzać Anthony Hickey, ale to gospodarze prowadzili punktem po pierwszej kwarcie.

W 12. min. po trójkach Jarosława ZyskowskiegoGrzegorza Grochowskiego Polfarmex odskoczył na 20:13. Wcześniej obejrzeliśmy dużo biegania od kosza do kosza i wiele strat. Pierwszą i jak się okazało jedyną trójkę w meczu dla Asseco rzucił w 13. min. Przemysław Frasunkiewicz (22:16). Po niej zaczął się odjazd gospodarzy. Kontra zakończona punktami Polfarmeksu przyniosła wynik 29:18. Do końca kwarty już tylko gospodarze potrafili trafić do kosza. Asseco miało problemy z zespołową grą, wszystko oparte było na akcjach jeden na jednego i rzutach z półdystansu. W 19. min. Bartłomiej Wołoszyn trafił za trzy, za chwilę Mateusz Bartosz dołożył punkty spod kosza, problemy z obroną miał Emir Ahemdović, a po wolnym Wołoszyna zrobiło się 43:18.

W pierwszej połowie Asseco wykazało żenujące 1 na 16 za trzy punkty - w całym meczu 1/22. Do tego trener Tane Spasev nie mógł liczyć ani w obronie, ani w ataku na rezerwowych. Ci do 20. min. nie zdobyli chociaż punktu.

Po zmianie stron macedoński szkoleniowiec zalecił grę pod kosz. A tam świetnie odnajdywał się Parzeński. Do połowy trzeciej kwarty zdobył 6 pkt, po dwa dołożyli Hickey i Filip Matczak. Asseco przegrywało jednak 28:48.

Ponownie na własną prośbę grał Piotr Szczotka, który ma problemy z mięśniem uda - widać było to przy większości akcji kapitana gdyńskiej drużyny. W składzie nie było leczącego skręconą kostkę Przemysława Żołnierewicza. Na boisku poza Ahemdoviciem więcej szans niż zwykle dostawał Anton Kobylinskii. Pierwsze punkty dla koszykarzy z gdyńskiej ławki mógł zdobyć w 28. min. Djordje Kaplanović. Serb chybił jednak dwa rzuty wolne. Uczynił to jednak minutę później, doprowadzając do wyniku 54:30 dla gospodarzy. Na koniec tej części gry Polfarmex prowadził już 60:30. Koszykarze Asseco wyglądali wtedy jakby poddali mecz.

Nie zmieniło się to w ostatniej części gry. A Polfarmex dalej grał z dużym zaangażowaniem. Trener Jarosław Krysiewicz wciąż ustawiał agresywną obronę na całym boisku. Jego koszykarze walczyli o każdą piłkę, która nie wpadła do kosza po ich rzucie. I dalej powiększali przewagę. A Asseco pozostawało walczyć o przekroczenie 40 pkt, a później zdobyć jeszcze pięć, aby nie dzierżyć najgorszego wyniku w sezonie.

Ten przed ich meczem należał do Trefla, który Stelmetowi Zielona Góra rzucił 45 pkt. Pomimo dwóch wolnych, które wykonywał Czerlonko na 10 sekund przed końcem gdynianie pobili niechlubny rekord. Koszykarz ten trafił tylko raz i jego drużyna miała na koncie 44 pkt. Asseco z linii rzutów wolnych wpadło zaledwie 7 na 18 wykonanych.

Wyniki 17 kolejki

• Polfarmex Kutno - ASSECO GDYNIA 75:44 (14:13, 29:5, 17:12, 15:14)
  • Trefl Sopot - AZS Koszalin, rozegrany awansem 1 grudnia, 65:62 (10:20, 15:13, 19:16, 21:13)
  • Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 83:69 (27:7, 19:20, 16:17, 21:25)
  • Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 70:60 (18:14, 17:13, 14:19, 21:14)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Śląsk Wrocław 83:78 (24:19, 10:19, 24:13, 25:27)
  • Siarka Tarnobrzeg - King Wilki Morskie Szczecin 69:81 (14:14, 20:24, 15:23, 20:20)
  • Start Lublin - PGE Turów Zgorzelec 78:101 (20:26, 16:29, 24:26, 18:20)
  • Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 84:59 (19:18, 25:16, 16:21, 24:14)
  • Start Lublin - Rosa Radom przełożony na 16 marca
  • Zaległe mecze 16. kolejki
  • TREFL SOPOT - MKS Dąbrowa Górnicza 65:67 (15:14, 24:22, 8:14, 18:17)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Polpharma Starogard Gdański 83:73 (18:22, 26:18, 15:17, 24:16)
  • Zaległy mecz 12. kolejki
  • PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 83:81 (25:28, 13:18, 24:16, 21:19)