• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pieszczek wicemistrzem świata juniorów na żużlu

mik
2 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 22:01 (2 października 2016)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Zdunek Wybrzeże Gdańsk Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ci zagraniczni żużlowcy są na celowniku klubu
Krystian Pieszczek (po lewej) musiał uznać wyższość Maxa Fricke (w środku). Na najniższym stopniu podium IMŚJ stanął Robert Lambert. Krystian Pieszczek (po lewej) musiał uznać wyższość Maxa Fricke (w środku). Na najniższym stopniu podium IMŚJ stanął Robert Lambert.

Krystian Pieszczek został wicemistrzem świata juniorów na żużlu. Złoto zdobył Max Fricke (Australia). O takim rozstrzygnięciu zadecydował drugi półfinał gdańskiego turnieju. Wychowanek Wybrzeża został w nim wykluczony za spowodowanie upadku rywala. O brązowym medalu rozstrzygnął dopiero dodatkowy bieg. Robert Lambert (W.Brytania) pokonał w nim Jacka Holdera (Australia). Poniżej zapis relacji, którą przeprowadziliśmy ze stadionu im. Zbigniewa Podleckiego. Turniej na trybunach zgromadził ponad 2 tysiące kibiców.Klasyfikacja generalna IMŚJ 2016
1. Max Fricke 46, 2. Krystian Pieszczek 40, 3. Robert Lambert 37+3, 4. Jack Holder 37+2, 5. Patrick Hansen 35, 6. Dimitri Berge 35 7. Wiktor Kułakow 27, 8. Erik Riss 27, 9. Paweł Przedpełski 26, 10. Josh Bates 23, 11. Eduard Krcmar 19, 12. Adam Ellis 17, 13. Bartosz Smektała 16, 14. Mikkel B. Andersen 10, 15 Joel Andersson 9, 16. Kenny Wennerstam 4, 17. Dominik Kossakowski 3, 18 Zach Wajtknecht 1, 19 Patrik Mikel 1


Krystian Pieszczek jest 9. Polakiem, który zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostwach świata juniorów. Wcześniej na drugim podium stawali m. in. Maciej Janowski (dwukrotnie), obecny trener kadry do lat 21 - Rafał Dobrucki czy jeżdżący niedawno w barwach Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk, Krzysztof Jabłoński.

RAFAŁ DOBRUCKI WYSOKO OCENIAŁ SZANSE KRYSTIANA PIESZCZKA NA ZŁOTO IMŚJ

Klasyfikacja generalna została ustalona po trzech rundach finałowych, z których ostatnia odbyła się w Gdańsku. Polak miał tutaj do odrobienia jeden punkt do Australijczyka Maxa Fricke oraz reprezentanta Wielkiej Brytanii - Roberta Lamberta. Po dwóch seriach Pieszczek wyprzedził tego ostatniego, a z "Kangurem" zrównał się punkami w klasyfikacji generalnej.

Niestety, w trzecim swoim starcie Krystian przywiózł "jedynkę", a Fricke wygrał i sytuacja się skomplikowała. Przed półfinałami rywal miał dwa punkty przewagi. Co więcej po chwili wywalczył awans do finału.

W drugim półfinale jechał Pieszczek, który po słabym starcie szybko uporał się z Patrickiem HansenemErikiem Rissem, ale po wyjściu z drugiego łuku wjechał w Francuza Dimitria Berge i został wykluczony. Wówczas stało się jasne, że to Fricke został nowym mistrzem świata juniorów, a Pieszczek ma srebro.

Na najniższym stopniu podium stanął Lambert, który w Gdańsku nie awansował nawet do półfinału. Brytyjczyk pokonały w biegu dodatkowym Jacka Holdera, który po trzech turniejach, podobnie jak on, miał na koncie 37 "oczek".

Poza półfinałami znaleźli obecni żużlowcy Wybrzeża. Czech Eduar Krcmar był 9., a Dominik Kosakowski przedostatni.

DOMINIK KOSSAKOWSKI O NADZIEJACH ZWIĄZANYCH Z GDAŃSKIM TURNIEJEM

ZAPIS RELACJI LIVE Z TURNIEJU W GDAŃSKU - BIEG PO BIEGU
1. Berge, Bates, Wennerstam, Andersen
Najlepiej ze startu zabrał się Francuz Berge, który również może włączyć się do walki o tytuł. Po wyjściu z pierwszego łuku błąd popełnił Wennerstam, co bezwzględnie wykorzystał Lunna. Szwed jedzie dziś w Gdańsku w zastępstwie Fina - Nike Lunny.

2. Fricke, Przedpełski, Riss, Ellis
Niesamowita walka Przedpełskiego i Fricke, z której zwycięsko wyszedł ten drugi. Pierwszą dziś "trójkę" Australijczyk zapewnił sobie efektownymi "nożycami" na ostatnim wirażu.

3. Krcmar, Kułakow, Kossakowski, Smektała
W biegu trzecim oglądaliśmy dwóch zawodników Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Start wygrał Krcmar, natomiast występujący z "dziką kartą" Kossakowski zdecydowanie zaspał. Jeden punkt zawdzięcza upadkowi Smektały, którego wcześniej wyprzedził Kułakow.

4. Hansen, Pieszczek, Holder, Lambert,
Upadek Holdera w pierwszym łuku. Australijczyk po chwili podniósł się z toru. Bieg powtórzymy w pełnej obsadzie.

W powtórce jak z procy ze startu wystrzelił Hansen, a za jego plecami uplasował się Pieszczek. O trzecie miejsce pasjonująca walkę stoczyli Holder i Lambert. Górą był ten pierwszy. Oznacza to, że Pieszczek z nawiązką odrobił stratę do reprezentanta Wielkiej Brytanii. Trwa równanie toru.

5. Holder, Przedpełski, Berge, Kossakowski
Po raz kolejny zwyciężył zawodnik startujący z pierwszego pola startowego. Na premierowym okrążeniu Przedpełski odważnym atakiem minął Berge, który z taką zaciętością szukał szybkości po dużej, że... w pewnym momencie szansa otworzyła się przed Kossakowskim, ale ostatecznie "Domin" był ostatni.

6. Pieszczek, Bates, Ellis, Krcmar
Pieszczek bezwzględnie wykorzystał pierwsze pole i uciekł rywalom. Po wyjściu z łuku jechał za nim Krcmar, ale po błędzie został "połknięty" przez Batesa i Ellisa, którzy walczyli o dwa punkty do ostatnich metrów. Niezłe ściganie oglądamy dziś w Gdańsku.

7. Hansen, Kułakow, Fricke, Andersen
Druga "trójka" na koncie Hansena, który atakiem przy krawężniku podczas trzeciego okrążenia wyprzedził Kułakowa. Fricke "orbitował", ale nie dało to pożądanych efektów. Na tę chwilę Pieszczek zrównał się punktami z Australijczykiem w klasyfikacji generalnej.

8. Wennerstam, Lambert, Riss, Smektała,
Pierwsze pole to dziś prawie pewne biegowe zwycięstwo, o czym przekonał się Wennerstam. Pasjonującą walkę z Rissem stoczył Lambert, który do końca gonił Szweda i mało brakowało, dorwałby go na kresce. Trwa równanie toru.

9. Berge, Ellis, Kułakow, Lambert
Drugie dziś zero przywiózł Lambert, co mocno komplikuje jego sytuację w klasyfikacji generalnej. Świetna jazda Berge, który odważnym atakiem wyszedł na prowadzenie.

10. Przedpełski, Hansen, Bates, Smektała
Hansen znalazł swojego pogromce. Był nim Przedpełski, choć Duńczyk przez cały wyścig nękał go atakami. Smektała nie wykorzystał atutu pierwszego pola i przyjechał na metę daleko za rywalami. To nie jest dzień juniora Fogo Unii Leszno.

11. Riss, Andersen, Pieszczek, Kossakowski
Nierówny start. Bieg będzie powtórzony. Riss upomniany przez sędzinę zawodów - Christinę Turnbull.

W powtórce Pieszczek wypchnięty na pierwszym łuku przez Andersena, którego przez dwa kolejne okrążenia nękał ataki. Jak się później okazało - nieskutecznymi. Z duża przewagą wygrał Riss. "Domin" znów nie podjął walki z rywalami.

12. Fricke, Holder, Krcmar, Wennerstam
Frick idealnie wstrzelił się w moment startowy, założył wszystkich rywali i pomknął do mety po biegowe zwycięstwo. W tej chwili jego przewaga nad Pieszczkiem w wyścigu o tytuł mistrza świata juniorów wynosi dwa "oczka". Bieg bez większej historii.

13. Fricke, Pieszczek, Berge, Smektała,
Wyścig dwóch kandydatów do korony mistrzowskiej padł łupem Australijczyka, który świetnie wystartował. Pieszczek wyjść na prowadzenie po ataku na przeciwległej prostej, ale Fricke przypilnował bandy i jego przewaga w klasyfikacji generalnej to już 3 punkty. Smektała wciąż bez punktów.

14. Holder, Kułakow, Bates, Riss
Ze startu najlepiej Holder, ale Kułakow ambitnie gonił Australijczyka. To mogło się na nim zemścić, ponieważ na czwartym kółku niebezpiecznie zbliżył się do niego Bates.

15. Krcmar, Lambert, Przedpełski, Andersen
Lambert najlepiej ze startu, ale zbyt daleko wyniósł się na pierwszym łuku, co bezwzględnie wykorzystał znający gdański tor Krcmar. Czech minął go po małej. Lambert do końca wściekle atakował, ale "Eda" wyśmienicie bronił się przed jego atakami. Anglik jest daleko od awansu do półfinału i stracił już definitywnie szansę na tytuł mistrzowski. Może go zabraknąć nawet na podium.

16. Ellis, Hansen Kossakowski, Wennerstam
Wyścig przerwany. Start ukradł Ellis, który został upomniany przez sędzinę.

W powtórce znów najlepiej Ellis, a tym razem wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Hansen przez pierwsze dwa kółka próbował gonić rywala, ale ostatecznie pogodził się z dwoma punktami. "Domin" przyjechał trzeci, choć po niezłym starcie mógł pokusić się o coś więcej. Trwa równanie toru.

17. Riss, Hansen, Berge, Krcmar
Po wyjściu ze startu drugi był Berge, ale Hansen przytomnie minął Francuza i rozpoczął szaleńczy pościg za Rissem. Najbliżej dopięcia swego był pod koniec trzeciego okrążenia, ale Niemiec nie zostawił mu miejsca pod płotem. "Eda" najprawdopodobniej zakończy zawody.

18. Lambert, Fricke, Kossakowski, Bates
To było świetnie ściganie. Ze startu najlepiej Kossakowski, ale momentalnie minęli go Fricke i Lambert. Australijczyk po chwili, ku uciesze miejscowej publiczności został minięty przez Lamberta, który nie pojedzie w półfinale i nie stanie na podium IMŚJ. Za Fricka "zabrał się" również "Domin", ale mimo ambitnej postawy nie dał rady go wyprzedzić.

19. Smektała, Holder, Ellis, Andersen (w)
Po raz kolejny "wstrzelił się" Ellis, który po raz drugi został ostrzeżony. Bieg został przerwany i będzie powtórzony.

Na torze leży Holder, który z nawierzchnią toru zapoznał się również w biegu czwartym. Wydawało się, że żużlowiec był lekko trącony przez Smektałę. Powtórka w 4.

W trzecim podejściu do biegu nr 19 na drugim łuku pierwszego okrążenia upadł Andersen. Duńczyk prowadził, ale nie opanował motocykla na wejściu w wiraż. Wstał już z toru, ale w powtórce nie pojedzie.

Ostatecznie udało rozegrać się wyścig udało się rozegrać za czwartym razem i dość nieoczekiwanie wygrał go Smektała, który na starcie pojawił się 10 sekund przez upłynięciem regulaminowych 2 minut.

20. Pieszczek, Kułakow, Przedpełski, Wennerstam
Świetny start Pieszczka. Wychowanek Wybrzeża do końca biegu uciekał jednak przed atakującym go Kułakowem. Rosjanin mimo że był szybki, ale nie miał pomysłu na wyprzedzenie "Krychy".

PÓŁFINAŁY:
21. Kułakow, Fricke, Holder, Przedpełski
Fricke najlepiej ze startu, ale Kułakow wyprzedził go jeszcze na pierwszym okrążeniu. Przez chwilę blisko Australijczyka był jego rodak Holder, ale nie dał rady go wyprzedzić, ponieważ popełnił błąd na trzecim kółku. Co ciekawe, to pierwsza trójka Rosjanina w zawodach.

22. Hansen, Riss, Berge,Pieszczek (w)
Koniec marzeń Pieszczka o tytule mistrza świata juniorów. "Krycha" na początku drugiego wjechał w Berge i został wykluczony. Krystian słabo wystartował, ale szybko przedostał się na drugą pozycję. Chyba nie potrzebnie atakował Francuza. Nowy mistrzem świata został zatem Max Fricke. Berge po kilku minutach podniósł się z toru i pojedzie w powtórce. Jeżeli wygra półfinał i finał, to zrówna się punktami z Polakiem i będziemy świadkami biegu dodatkowego o srebrny medal.

W powtórce dość nieoczekiwanie start wygrał Riss, a na trzecim miejscu wyjechał jadący z 1. pola Hansen. Duńczyk udowodnił jednak, że świetnie czuje się na gdańskim owalu i najpierw minął Berge, a następnie Rissa.

Ciekawa sytuacja. Jeżeli Hansen wygra finał, wówczas zostanie brązowym medalistom IMŚJ. Jeżeli będzie drugi, to pojedzie w biegu dodatkowym z Lambertem i Holderem.

FINAŁ:
Fricke, Kułakow, Riss, Hansen (w)

Upadek walczących o drugą lokatę Hansena oraz Rissa. Duńczyk za wszelką cenę chciał wyprzedzić Riss, aby móc walczyć o brąz IMŚJ. Hansen przedłużył prostą i spowodował upadek Niemca. Wykluczony Hansen, a więc w biegu dodatkowym pojadą Lambert i Holder.

W powtórce szybszy na starcie od Fricka okazał się Kułakow, który wytrzymał napór nowego mistrza świata juniorów i wygrał gdańskie zawody!

Bieg dodatkowy o brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów
Lambert, Holder

Bezdyskusyjne zwycięstwo Roberta Lamberta, który na starcie uciekł Holderowi i to on stanie na najniższym stopniu podium.

strong>Klasyfikacja gdańskich zawodów
 1. Wiktor Kułaków (Rosja)      (2,2,1,2,2,3,3) 15 - 1. w finale
2. Max Fricke (Australia) (3,1,3,3,2,2,2) 16 - 2. w finale
3. Erik Riss (Niemcy) (1,1,3,0,3,2,1) 11 - 3. w finale
4. Patrick Hansen (Dania) (3,3,2,2,2,3,w) 15 - wykluczenie w finale
5. Jack Holder (Australia) (1,3,2,3,2,1) 12
6. Krystian Pieszczek (Polska) (2,3,1,2,3,w) 11
7. Dimitri Berge (Francja) (3,1,3,1,1,1) 10
8. Paweł Przedpełski (Polska) (2,2,3,1,1,0) 9
9. Eduard Krcmar (Czechy) (3,0,1,3,0) 7
10. Robert Lambert (Wielka Brytania) (0,2,0,2,3) 7
11. Adam Ellis (Wielka Brytania) (0,1,2,3,1) 7
12. Joshua Bates (Wielka Brytania) (2,2,1,1,0) 6
13. Kenny Wennerstam (Szwecja) (1,3,0,0,0) 4
14. Bartosz Smektała (Polska) (u,0,0,0,3) 3
15. Dominik Kossakowski (Polska) (1,0,0,1,1) 3
16. Mikkel Brondum Andersen (Dania) (0,0,2,0,w) 2

R1. Kacper Woryna (Polska)
R2. Oskar Bober (Polska)
mik

Miejsca

Kluby sportowe

Opinie (82) 3 zablokowane

 • Kibiców ...

  Kibiców 2000 oczywiście z tymi przed tv

  • 20 24

 • Muza powala, i do tego jak z głośników w maluszki ;) jest spod pozdro

  • 15 2

 • (2)

  Holder jack
  Thomsen
  Fajfer
  Lambert
  Pieszczek
  Kossakowski
  Wawrzyniak
  Sklad wybrzeza

  • 7 20

  • (1)

   Skład chyba węgla i papy, skład na środek pierwszej ligi, a nie awans, gdzie zawodnicy doświadczeni?

   • 12 1

   • A musi być koniecznie ten awans?

    • 2 2

 • Kossakowski -tragedia. (5)

  Co sie z nim dzieje ?

  • 32 2

  • Dopalacze robią swoje

   • 12 2

  • Wszedzie na bandach i motorach jest logo. (1)

   LOTOS !

   • 22 1

   • Logicznym jest, że to nowy sponsor strategiczny gdańskiego klubu.

    • 9 3

  • (1)

   Co się dzieje ze Smektałą ? A Dominik nią ma mechanika , pomaga mu Marcel Szymko . Po za tym nie jest tak do finansowany jak rywale . W żużlu trzeba mieć na czym jeździć .

   • 11 2

   • cienki jest jak sik pająka

    • 11 4

 • Betardziuchy z flagą?

  • 9 3

 • no to złotousty Tadzio, znowu zarobiony... (2)

  całe 2000 leszczy kaszubskich dojechało, ahahaa

  • 4 40

  • Kaszub chyba Cię...

   • 10 2

  • A co on z tym miał wspólnego. Przyszedł a właściwie był zaproszony jako widz. MOSiR wynajął stadion a prywatna firma One Sport z Torunia zorganizowała.G-wiecie a piszecie.

   • 5 0

 • Krcmar w sezonie 2017 . (1)

  To chyba tylko max Rawicz .

  • 23 0

  • Karpow też cienki był a teraz w extra lidze jeździ. Krcmar ma dopiero 19 lat. Za pare lat będzie dobry. Niestety nie mamy tyle czasu.

   • 1 0

 • Kossakowski... (9)

  Te zawody pokazują jego "siłę"... Jeśli w przyszłym roku myślimy o awansie to trzeba poszukać kogoś lepszego... On może być drugim juniorem...

  • 27 5

  • (6)

   Przyjdź do Zdunka i powiedz , że jesteś lepszy od Kossakowskiego . Następnie pokaż swoją klasę na torze . Jak wygrasz z Bielińskim to może być MAX w co wątpię . Mitomanów i bajkopisarzy w Polsce są miliony !

   • 11 10

   • (5)

    co ty sapiesz

    • 8 5

    • (4)

     To wszystko co masz do powiedzenia ekspercie ?

     • 5 7

     • (3)

      Co to za argument, że mam go zastąpić? To ja jestem zawodnikiem, czy on? Ja jestem kibicem i oceniam predyspozycje zawodnika do uprawiania tego sportu. Kropka. Mam go przepraszać za to, że jest łamagą?

      • 10 8

      • (2)

       Łamagą to ty jesteś . Bo jedyne co potrafisz to krytykować i do tego niezbyt rozgarniętym gdyż nawet niezrozumiałej tego co napisałem wcześniej .

       • 5 8

       • (1)

        Skąd ty klakierze łamagi możesz wiedzieć co ja potrafię.

        • 2 4

       • Tak samo jak kiedyś Sperz, który otrzymał dziką kartę, choć wcale tego nie chciał (co otwarcie przyznał).

        • 0 0

  • (1)

   Kossakowski został nagle wezwany do tablicy i jechał na tym co mu zostało po sezonie.W jego sytuacji inwestowanie w takie zawody byłoby bez sensu.

   • 6 0

   • Mądrego to przyjemnie posłuchać. Większość wypowiedzi to niestety od takich którym wydaje się , że coś wiedzą .

    • 3 0

 • Krycha gratulujemy srebra!

  • 24 8

 • kaszub nie zdobędzie mistrza świata...

  • 13 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Filippo Xyz 16 35 81.3%
2. Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3. Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4. Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5. Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 .
2 .
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane