Remis na pożegnanie II ligi. Arka trzecia na mecie.

Jacek Główczyński
11 czerwca 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Był komplet widzów, modlitwa przed meczem, wspaniały doping i nagrody dla wielu ludzi, którzy przyczynili się do awansu piłkarzy Arki Gdynia do ekstraklasy. Dzisiaj przy ul. Olimpijskiej zabrakło tylko goli. Bezbramkowy remis jest nawet sukcesem żółto-niebieskich, gdyż częściej przy piłce była Jagiellonia Białystok. Na zakończenie sezonu podopieczni Mirosława Dragana uplasowali się na trzecim miejscu. Tym razem wraz z Kolporterem Kilece i GKS Bełchatów po wakacjach zaprezentują się w krajowej elicie. W barażach swojej szansy szukać będzie Widzew Łódź. Do III ligi spadły MKS Mława i RKS Radomsko, a drużyny z miejsc 13-16 bronić się będą przed degradacją w dodatkowych meczach z wiceliderami III ligi.

ARKA: Chamera - Kowalski, Jawny, Sobieraj, Majda - Pudysiak (68 Jelonkowski), Bartoszewicz, Piskuła, Griszczenko - Pilch (88 Kołodziejski), Patalan (80 Ława).
JAGIELLONIA: Olszewski - Nawotczyński, Kolasa, Chańko - Kulig, Zalewski, Speichel, Kokon (68 Świerzbiński), Sobolewski - Żuberek (58 Kobeszko), Pawlak (88 Matys).
Żółta kartka: Pudysiak. Sędziowali: Granat jako główny oraz Stempniewski i Jasiul (Mazowiecki ZPN). Widzów: ok. 11 tysięcy.

- Wyszliśmy z nastawieniem zdobycia trzech punktów. Nie interesowały nas inne wyniki. Nawet nie słuchałem tego co mówi spiker. O baraże trzeba było walczyć tak długo, jak istniał na to cień szansy - podkreślał Adam Nawałk, szkoleniowiec Jagielloni.

I gościom trzeba oddać, że przez większą część gry to oni byli stroną dominującą. Szczególnie było to widoczne przed przerwą. Na nasze szczęście nie mieli konceptu pod bramką Michała Chamery, któremu w kilku przypadkach dopisało też szczęście. Na przykład w 26. minucie gdyński golkiper nie trafił czysto w piłkę podawaną mu przez Piotra Jawnego. Futbolówka znalazła się pod nogami Dzidosława Żuberka. Ten jak najszybciej chciał posłać ją do siatki i też... skiksował. Nieco wcześniej żółto-niebieskim pomógł... sędzia. To o nogę arbitra otarł się kąśliwy strzał Jacka Chańki. Piłka wytraciła impet, a próbujący ją dobić do bramki Ernest Kokon trafił w Chamerę.

W pierwszych minutach najaktywniejszym zawodnikiem na murawie był właśnie Chańko. Były piłkarz... Werderu Brema umiejętnie włączał się do akcji ofensywnych z lewej obrony. To on strzelał minimalnie niecelnie: nogą z 25 metrów z wolnego oraz głową po dośrodkowaniu z kornera. Także Chańko szarpnął w 13 minucie i wyłożył piłkę przed bramkę Żuberkowi. Całe szczęście, że tego ostatniego ubiegł Krzysztof Majda.

Arka, która niczym bokser czaiła się za podwójną gardą, często pozwalając się zamykać w hokejowym zamku, cofając na własną połowę często nawet wszystkich piłkarzy, najpierw próbowała postraszyć rywalami strzałami z dystansu, ale uderzenia Radosława Bartoszewicza były niecelne. Gdyński pomocnik zainnicjował też atak, który w pierwszej odsłonie był najgroźniejszy z miejscowej strony. Wrzucona z lewej flanki piłka dotarła do dobrze ustawionego w polu karnym Dariusza Patalana. Jego "główkę" obronił jednak Andrzej Olszewski.

Mógł nas równiez ucieszyć Robert Kolasa. Stoper Jagielloni poślizgnął się próbując wyekspediować płaskie dośrodkowanie w "16" Andrieja Griszczenki. Tym samym piłka zamiast od bramki, poleciała w jej kierunku, ale białostocki bramkarz był czujny.

Po zmianie stron zgodnie z instrukcją PZPN wyłączono zegar boiskowy.
Gra toczyła się głównie w środku boiska, a gdy dochodziło do spięć podbramkowych, to lepsze sytuacje miała Arka. Najbardziej żal kontry z 64. minuty. Gdynianie wyszli trzech na jednego. Piłkę holował środkiem Grzegorz Pilch. Mógł z nią zrobić wszystko, ale wybrał najgorszy wariant. Egoistycznie wdał się w pojedynek z osamotnionym Łukaszem Nawotczyńskim, w którym białostocki defensor był lepszy. Rosły obrońca, który w swojej karierze grał zarówno w Arce, jak i... Lechiii, popisał się również po przeciwnej stronie boiska. W 78. minucie mocno strzelał po ziemi z wolnego z narożnika karnego. Chmera, choć z kłopotami, złapał piłkę.

Publiczność z miejsc za sprawą piłkarzy poderwały właściwie jeszcze tylko dwie akcje. Wojciech Kobeszko w 62. minucie dynamicznie wbiegł w gdyńską "16", ale strzelił nad bramką. Z kolei na kwadrans przed końcem gry Janusz Jelonkowski w dobrej sytuacji bardziej podał bramkarzowi niż strzelił.

Całe szczęście, że tego dnia publiczność potrafiła bawić się sama. W drugiej połowie to ona była najlepsza. Praktycznie cały czas były chóralne śpiewy i popis świetlnych rac. Oby tylko PZPN spojrzał łagodnym okiem na rozradowanych żółto-niebieskich. Przecież na taką chwilę czekaliśmy od 23 lat!!!

Pozostałe wyniki 34. kolejki: Kujawiak Włocławek - Widzew Łódź 0:1, ŁKS Łódź - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:0, MKS Mława - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1, Zagłębie Sosnowiec - KSZO Ostrowiec Świetokrzyski 2:0, Piast Gliwice - RKS Radomsko 6:1, Górnik Polkowice - Szczakowianka Jaworzno 1:0, GKS Bełchatów - Radomiak Radom 2:1, Korona Kielce - Ruch Chorzów 1:1.

• gratulacje w pierwszej li

dze nie tak latwo bedzie wam drukowac mecze przyjedzie WISEŁKA i beda baty ojojojoj bedzie sie dzialo

• 0 0

• ogolnie myslalem ze bedzie lepiej , ale w sumie moze byc !!! widzow ok 8000 tys wiec nie jest zle !!!

• 0 0

• Sadek co ty pierd...

8 tysięcy to było na ostatnim meczu z Bełchatowem!!! A teraz przyszło więcej luda, gdyż siedzieli jeszcze w sektorze gości, który na Bełchatowie był pusty...
    Skoro stadion jest na 12 tysięcy to tyle luda było lekko!!

• 0 0

• nie daj sie chlopie poniesc euforii bo , dobrze wiesz ile dolnych rzedow bylo wolnych !!! Dla naszego stadionu 10000 kola to max a tyle napewno nie bylo ! ale wynik pojdzie w swiat i to sie liczy !!!

• 0 1

• a ja musialem siedziec na schodach pod kryta, bo juz krzeselka byly zajete.

• 0 0

• fajny pajac

Na areczce najlepszy był ten pajac z mikrofonem do księdza wyskoczył w krótkich porcietach. Dobrze że nie zbliżał się do rysia, bo chyba wynieśliby go jego ochroniarze
    skąd wzieliście tego wiesniaka!!!!

• 0 0

• max

drażni mnie to jak ktoś nie był i nie widział a się mądrzy,na meczu było spokojnie 10 tyś.ludków, a wynik-e nie ważne ważne to jakie święto w dniu dzisiejszym miała Gdynia,EXTRA

• 0 0

• FREKFENCJA

widzow bylo spokojnie 12 tys moze pojedyncze rzedy byly wolne ale ile ludzi stalo ilu siedzialo na schodach,miejsc siedzacych jest 12 tys a jak stadion byl nabitysami siedzielismy w 7 osob na 5 krzeselkach bo taki tlok byl.w gdansku z okazji awansu bylo 6 tys a zapewniali ze bedzie 10 tys.w gdyni jakby byl wiekszy stadion(a beda rozbudowywac trybuny)to by bylo jeszcze wiecej,przyznam szczerze ze zle sie ogladalo polowe meczu nie widzialem przez ten tłok,ale nie żałuje

• 0 0

• Sylwia jestes podjarana wiec Ci sie nie dziwie ze widzialas 10 tys.Stadion nie byl pelen i spokojnie brakowalo tych 4 tys .Najwyzej byla osemka , no moze dziewiatka to tez dobre :)

• 0 0

Stadion ma pojemnosc miejsc siedzacych 12 tys,jak macie problem w niedziele jest retransmisja meczu na TVP3 godz 12,45