Rafał Sumowski
31 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 19:41 (31 sierpnia 2017)

Energa Wybrzeże - żużel

Renat Gafurow był o krok od trzeciego w karierze tytułu indywidualnego mistrza Rosji na żużlu. Renat Gafurow był o krok od trzeciego w karierze tytułu indywidualnego mistrza Rosji na żużlu.

Renat Gafurow został indywidualnym wicemistrzem Rosji na żużlu. Zawodnik Zdunek Wybrzeża miał szanse nawet na trzecie w karierze złoto, ale w wyścigu dodatkowym przegrał z Andriejem Kudriaszowem. To może jednak nie wystarczyć, aby "Gafur" wystąpił w niedzielnym meczu z Lokomotivem Daugavpils. W czwartek z życiowego sukcesu cieszył się Karol Żupiński. 15-latek, który od czerwca przyszłego roku będzie mógł startować w lidze, został wicemistrzem świata w klasie 250 cc.

Po indywidualne mistrzostwo Rosji Renat Gafurow sięgał już w 2006, a następnie w 2009 roku. 35-latek w czwartek w Oktiabrskim miał szanse na trzecie złoto. W zawodach nie startował bowiem Emil Sajfutdinow, a za doping zawieszony jest Grigorij Łaguta.

W tej sytuacji jedynym rywalem poza zasięgiem wydawał się Artiom Łaguta, ale ten nie potwierdził tym razem najwyższej dyspozycji i stanął dopiero na najniższym stopniu podium.

Natomiast Gafurow, który w pięciu startach zdobył 13 pkt, kwestię mistrzowskiego tytułu rozstrzygnąć musiał w dodatkowym wyścigu z Andriejem Kudriaszowem, który oprócz Władimira Borodulina jako jedyny wyprzedził go w fazie zasadniczej. "Dogrywka" należała jednak do Kudriaszowa i Renat musiał zadowolić się srebrem.

AWIZOWANE SKŁADY NA NIEDZIELNY MECZ

Czy to wystarczy, aby przekonać do siebie trenera Mirosława Kowalika? Na polskich torach Gafurow ostatnio zawodził i przed rewanżowym meczem półfinału play-off Nice 1. Ligi zabrakło go w awizowanym składzie Wybrzeża.

CZY WYBRZEŻE SIĘ WZMOCNI? WOLNI SĄ M.IN. CRAIG COOK I MIKKEL BECH

O ile gdańszczanie nie zdecydują się na skorzystanie z możliwości jakie daje otwierające się w piątek okno transferowe, przeciwko Lokomotivowi, w jego miejsce wystartuje prawdopodobnie Hubert Łęgowik.

Żużlowców czekają jednak jeszcze piątkowe starty oraz sobotni trening. Łęgowik pojedzie w Częstochowie w memoriale Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego, a Troy BatchelorAnders Thomsen wystartują przeciwko sobie w meczu ligi duńskiej Team Fjelsted - Region Varde Elitesport.

Wyniki indywidualnych mistrzostw Rosji
1. Andriej Kudriaszow - 13+3 (2,3,3,2,3)

11. Kudriaszow, Gafurow, Lachbaum, Gatiatow
16. Gafurow, P. Łaguta, Kułakow (u), Morozow (u)
18. Borodulin, Gafurow, Karion, Czałow
21. Kudriaszow, Gafurow

Po życiowy sukces w czwartek sięgnął w Pradze Karol Żupiński. Wychowanek Wybrzeża, który dopiero w czerwcu przyszłego roku ukończy 16 lat i będzie mógł startować w rozgrywkach ligowych, został wicemistrzem świata w klasie 250 cc stanowiącej wstęp do "dorosłego" żużla.

Po rundzie zasadniczej historycznego, bo pierwszego turnieju tej rangi w klasie 250 cc, Karol miał na koncie 14 pkt przegrywając jedynie z niepokonanym Jonasem Knudsenem z Danii. W półfinale Karol zepsuł start, ale otrzymał drugą szanse, gdyż wykluczony został Jedd List.

W powtórce wychowanek Wybrzeża również nie wystartował najlepiej, ale walczył do końca i na ostatnim okrążeniu minął Kennana Rewa i wjechał do finału. Ten został jednak odwołany, gdyż nad stadionem Marketa rozpętała się ulewa.

Zaliczono klasyfikację po pięciu seriach, a to oznaczało srebrny medal dla Karola, który w tym sezonie z powodzeniem rywalizował już w klasycznym żużlu (500 cc) podczas zawodów drużynowych mistrzostw Polski juniorów.

2. J. Knudsen, K. Żupiński, C. Hicks, S. Blakkilt
6. K. Żupiński, P. Hellstrom-Bangs, A. Kajbuszew, J. List (W)
9. K. Żupiński, V. Lappi, C. Liebman, H. Lorentsen
16. K. Żupiński, B. Ernst, L. Flint, P. Chlupac (D)

• tylko poniższa stastyka się liczy

Renat Gafurow śr 1,646 w 13 meczach-najsłabszy senior Wybrzeża. Dla mnie może być nawet mistrzem Litwy jakby solidnie punktował w Wybrzeżu. Niestety zawiódł wszystkich po raz kolejny.

• 17 5

• wicemistrz Rosji to mniej więcej jak wicemistrz Olszynki i Dolnego Miasta. Dwa razy przegrał z Kudriaszowem, który słabo jeździł w naszej 1 lidze i to oddaje ten poziom. Dla mnie jest słaby, przy całym szacunku za to co dla Wybrzeża zrobił. Wszystko ma jednak swój kres...

• 24 5

• Craig Cook to jedyna szansa na awans

• 8 10

• Taki Laguta dopiero trzeci wiec te zawody byly pewnie na maszynach rezerowych,niestety Gafi juz sie nie nadaje do skladu Wybrzeza

• 14 5

• Dawać Żupińskiego!!!! Właśnie został v-ce mistrzem świata w 250cc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    GRATULACJE!!!
    ps. wiem że jeszcze za młody na ligę

• 13 5

• (2)

Gafurov się skończył i nawet wicemistrzostwo Rosji tu nic nie zmieni.W naszej lidze jest tłem w tym sezonie i pora zakończyć współpracę z całym szacunkiem dla Niego.

• 9 9

• (1)

Za to Łęgowik to mistrz Rumunii, Austrii, Lichtensteinu a nawet Monako. Wszędzie pokonał miejscowych zawodników, przeważnie obu. Niech oddadzą Gafurowowi choć połowę tego co zalegają a zacznie jechać.

• 8 3

• Najbardziej mnie śmieszy opinia, że Gafurov zawsze ostatni do kasy. Siedzi w tym klubie 10 lat i od według Was od 10 lat mu nie płacą i zawsze jest ostatni. Mimo tego chłop siedzi tysiące kilometrów od domu, nie dostaje pieniędzy i żyje miłością do żużla i nawet nie myśli o zmianie klubu. Zastanówcie się czasem co Wy piszecie. Myślenie nie boli.

• 3 0

• Och Karol!

• 16 0

• (1)

Ja się pytam czy wy naprawdę chcecie awansu do ekstraligi z tym co mamy i co ewentualnie możemy mieć?

• 18 2

• a ja nie pytam, stwierdzam że psu na budę nam tu ekstraliga !!

8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.