9 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (2)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
  • Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych zagra na mistrzostwach świata U-21. Po raz pierwszy od 20 lat.

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych U-21 awansowała na mistrzostwa świata po 20-letniej przerwie. Awans wywalczyli w drugim meczu eliminacyjnym po remisie z Norwegią 28:28 (15:10) w szalonych okolicznościach. W ciągu ostatnich 78 sekund odrobili 3 bramki straty. I to w osłabieniu. Do tego sukcesu swoją cegiełkę dołożyli także szczypiorniści Torus Wybrzeże Gdańsk: Wiktor Tomczak, Jakub BędzikowskiKornel Poźniak.

POLSKA - Norwegia 28:28 (15:10)

POLSKA:
Jastrzębski, Poźniak - Michałowicz 2, Tomczak 2, Sladkowski 4, Głuszczenko 2, Wasiak 4, Wiaderny 2, Kosznik 2, Będzikowski 5, Stempin 1, Szendzielorz, Molski 2, Mielczarski 2, Karpiński

Czechy - POLSKA 25:33 (9:15)

POLSKA:
Jastrzębski, Poźniak - Michałowicz 8, Tomczak 4, Sladkowski 4, Głuszczenko 3, Wasiak 3, Wiaderny 2, Kosznik 2, Molski 2, Będzikowski 2, Stempin 1, Szendzielorz 1, Mielczarski 1, Karpiński, Niedzielski

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych U-21 turniej eliminacyjny do mistrzostw świata rozgrywała we Włoszech. W swoim pierwszym meczu pokonała Czechów 33:25, więc w kolejnym do awansu potrzebny był jej remis lub zwycięstwo. W nim mierzyła się z Norwegią i to spotkanie zremisowała 28:28. Jednak okoliczności, w jakich ten remis został wywalczony, przejdą do historii.

Torus Wybrzeże Gdańsk rewelacją PGNiG Superligi. Najlepszy wynik od blisko 20 lat. Przeczytaj wywiad z Damianem Wleklakiem

Biało-czerwoni zaczęli to spotkanie od prowadzenia 4:1. Polacy systematycznie powiększali swoją przewagę i w 13. minucie było już 9:3. Norwegia popełniała błędy w ataku, a nasi zawodnicy nie zwalniali tempa, dzięki czemu schodzili do szatni, prowadząc 15:10.

Po zmianie stron biało-czerwoni mieli problemy w ataku, które wykorzystali rywale. Norwegia odrabiali straty i w 33. minucie spotkania zbliżyli się na jedno trafienie (14:15). Rywalizacja stała się bardziej wyrównana, a w 42. minucie tablica wyników pokazywała już remis (18:18). Norwegowie w kolejnych minutach przejęli inicjatywę w meczu i wyszli na prowadzenie. Od tego momentu Polacy musieli gonić wynik i odrabiać straty, ale cały czas nie odpuszczali.

Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże Gdańsk w reprezentacji Polski U-21, od lewej: Kornel Poźniak, Jakub Będzikowski, Wiktor Tomczak. Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże Gdańsk w reprezentacji Polski U-21, od lewej: Kornel Poźniak, Jakub Będzikowski, Wiktor Tomczak.

W końcówce emocje sięgnęły zenitu. Jeszcze 78 sekund przed końcem przed zakończeniem spotkania Polacy przegrywali 25:28, ale się nie poddawali, mimo że grali w osłabieniu. Podopieczni Zygmunta Kamysa zdobyli trzy bramki z rzędu i ostatecznie zremisowali 28:28.

Torus Wybrzeże Gdańsk. Frekwencja zadowalająca, ale chcą jeszcze wyższej

Taki wynik dał naszym reprezentantom pierwszy od 20 lat awans na mistrzostwa świata U-21. Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyli także zawodnicy Torus Wybrzeże Gdańsk: Jakub Będzikowski, Wiktor Tomczak oraz Kornel Poźniak.

Przypomnijmy, że po raz ostatni Polska grała na nich w 2003 roku, w Brazyli. W prowadzonej wówczas kadrze przez Wojciecha Nowińskiego, który w przeszłości był również szkoleniowcem AZS AWFiS Gdańsk i SMS Gdańsk, grali tacy piłkarze ręczni, jak m.in.: Mariusz Jurkiewicz, dzisiejszy trener Torus Wybrzeże Gdańsk czy: Karol Bielecki, Krzysztof LijewskiPatryk Kuchczyński.

14 Zepter Legionowo 25 4 0 1 20 679:795 13
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.