Gdynianin mistrzem świata armwrestlingu

6 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Andrzej Hymer (z lewej) w kategorii senior grand masters (pow. 60 lat) do 90 kg. pokonał w finale utytułowanego Japończyka Yamauchi Toyonori. Andrzej Hymer (z lewej) w kategorii senior grand masters (pow. 60 lat) do 90 kg. pokonał w finale utytułowanego Japończyka Yamauchi Toyonori.

Doskonale spisują się w Gdyni reprezentanci Polski. W XXXV mistrzostwach świata w armwrestlingu biało-czerwoni zdobyli już 13 medali, w tym 3 złote. Na najwyższym stopniu podium stanął m.in. Andrzej Hymer z miejscowego klubu Złoty Tur. Są szanse na poprawienie tego dorobku, gdyż turniej w hali przy ul. Górskiego rozgrywany będzie jeszcze w piątek i w sobotę. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

Do Gdyni przyjechało ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 49 krajów. To największa impreza w historii mistrzostw w siłowaniu na ręce. Na sportowej arenie Polacy nie są zbyt gościnni i śmiało sięgają po kolejne kruszce. Medale żniwa rozpoczęto już na inaugurację i z powodzeniem kontynuowano w czwartek.

Na pierwszy ogień poszły pojedynki na lewą rękę w kategoriach juniorskich, niepełnosprawnych oraz masters (powyżej 40, 50 i 60 lat). Wśród niepełnosprawnych złoto wywalczył Maciej Gralak. W finale zawodnik Arm Fanatic Sport Grudziądz pokonał Sevena Gokhana z Turcji.

-Zazwyczaj z nim przegrywałem, ale powiedziałem sobie, że w Polsce, w moim domu nie może się to powtórzyć. Medal dedykuję ojcu, który wspiera mnie na każdym kroku i codziennie przez cztery godziny trenuje ze mną. To dowód na to, że nawet niepełnosprawny człowiek może realizować się w życiu, podążać za marzeniami i je spełniać - mówił Gralak, który w kolekcji ma m.in. tytuł mistrza Europy.

Mistrzem został również Wiesław Podgórski, startujący w kategorii senior grand masters (powyżej 60 lat) do 75 kg. Zawodnik Pytona Warszawa w pojedynku o złoto pokonał Viktora Zajcewa, co jest tym większym sukcesem, że Rosjanie zdecydowanie dominują w Gdyni.

Drugiego dnia mistrzostw pojedynki toczyli ci sami zawodnicy co dzień wcześniej, ale tym razem pojedynkowali się na prawą rękę. Mistrzem został Andrzej Hymer w kategorii senior grand masters (pow. 60 lat) do 90 kg. W finale zawodnik Złotego Tura Gdynia pokonał utytułowanego Japończyka Yamauchi Toyonori.

-Całe życie uprawiam sport - zapasy, kulturystykę, kolarstwo, boks, a teraz armwrestling. Cieszę się niezmiernie, bo już dawno mogło mnie nie być na tym świecie. Miałem kłopoty z sercem, rok temu przeszedłem operację poszerzenia żył. Dzisiaj jestem mistrzem świata, sport postawił mnie na nogi - podkreślał Hymer.

Gdynianin jest jednym z trzech reprezentantów Polski, którzy w tych mistrzostwach do złota dołożyli jeszcze drugi medal. Dzień wcześniej odebrał brąz po siłowaniu na lewą rękę. Identyczny bilans ma Gralak, choć on po te kruszce sięgał w odwrotnej kolejności.

Natomiast jeszcze lepszy dorobek ma Podgórski. Stołeczny siłacz awansował do dwóch finałów. Do złota na lewą rękę dołożył srebro w siłowaniu na prawą rękę, gdyż drugiego dnia został pokonany przez Węgra Jozsę Mihaly'ego.

Pozostali polscy medaliści podczas mistrzostw świata w Gdyni
SREBRO
Sonia Turzyniecka (niepełnosprawni 70 kg, lewa ręka, Tytan Jaworzno)
Sonia Turzyniecka (niepełnosprawni 70 kg, prawa ręka, Tytan Jaworzno)
Ewa Łącka (masters +40 lat, kategoria powyżej 80 kg, lewa ręka, Złoty Orzeł Choszczno)
Ewa Łącka (masters +40 lat, kategoria powyżej 80 kg, prawa ręka, Złoty Orzeł Choszczno)
Konstanty Królik (senior grand masters, + 100 kg, prawa ręka, Armfight Piaseczno)

BRĄZ
Konstanty Królik (senior grand masters, + 100 kg, lewa ręka, Armfight Piaseczno)
Sławomir Głowacki (masters plus, 100 kg, prawa ręka)

PROGRAM XXXV MŚ W SIŁOWANIU NA RĘCE
Piątek
09:00 - 15:00 - Eliminacje - juniorzy 21 lat lewa ręka, - seniorzy kobiety i mężczyźni lewa ręka