Wójcik żegluje po tytuł mistrza świata

11 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Międzynarodowa fotylla walczyć będzie w Sopocie do 13 czerwca. Międzynarodowa fotylla walczyć będzie w Sopocie do 13 czerwca.

Deskarze SKŻ Ergo Hestia dominują w rozgrywanych w Sopocie mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie Raceboard. Komplet zwycięstw w sześciu wyścigach zanotował Maksymilian Wójcik, a na drugim miejscu plasuje się Piotr Nowacki. Jedynie w rywalizacji kobiet trwa zapoczątkowana w Pucharze Prezydenta Sopotu dominacja przedstawicieli zagranicznych ekip, choć i tu szanse na podium ma przedstawicielka gospodarzy, Krystyna Sołtyka. Wyścigi można oglądać do 13 czerwca m.in. w pobliżu molo.

Codziennie, jeśli warunki atmosferyczne pozwalają, 10 zawodniczek i 70 zawodników z 13 państw, schodzi na wodę około godziny 11:00. Codziennie planowane jest rozegranie trzech wyścigów. Dwa pierwsze dni toczyły się pod dyktando Maksymiliana Wójcika. Mistrz sprzed dwóch lata i brązowy medalista sprzed roku, ma ułatwione z dwóch powodów. Po pierwsze sopocki akwen zna jak własną kieszeń, a po drugie złoto z minionego sezonu nie przyjechał bronić Ivan Pastor z Hiszpanii.

31-letni deskarz SKŻ Ergo Hestia na razie zanotował komplet zwycięstw. Na ogół za jego plecami metę osiąga inny sopocianin Piotr Nowicki (cztery drugie miejsca), co w klasyfikacji generalnej również daje mu pewną pozycję wicelidera regat.

Nie można wykluczyć, że jeśli nasi reprezentacji nadal będą tak dobrze żeglować, to na koniec mistrzostw obsadzą całe podium. Duże szanse walki o brąz ma Jan Maszkiewicz. 24-latek z YKP Warszawa obecnie plasuje się na 5. miejscu, ale do 3. lokaty traci tylko 2 punkty.

TUTAJ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH

Bardziej gościnne w sportowej rywalizacji są Polki. W walce o medal liczy się tylko Krystyna Sołtyka. Rutynowana sopocianka pięć z sześciu wyścigów ukończyła na 3. miejscu i taką też lokatę zajmuje w klasyfikacji generalnej. Na razie poza zasięgiem konkurentek jest Ilona Grinberga. Łotyszka wygrała pięć startów, a raz finiszowała jako druga.

CZOŁÓWKA PO SZEŚCIU WYŚCIGACH MISTRZOSTW ŚWIATA KLASY RACEBOARD KOBIET
1. Ilona Grinberga (Łotwa) 5 punktów
2. Aleksandra Blinnikka (Finlandia) 9
3. Krystyna Sołtyka 15

Przedstawiciele krajów północnej Europy bardzo dobrze czują się na Zatoce Gdańskiej. Na czołowych miejscach byli także w regatach poprzedzających mistrzostwa - Pucharze Prezydenta Sopotu. W gronie około 150 startujących z 5 państw. W klasie Techno 293 cztery pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Norwegii.

Polakom najlepiej powiodło się w Formule Windsurfing. W tej specjalności rozegrano w Sopocie międzynarodowe mistrzostwa Polski. Tytuł obronił Michał Polanowski, wygrywając sześć z siedmiu wyścigów. Srebro zdobył Wojciech Mroczyński (obaj MOS 2 Warszawa), a brąz - Filip Korczycki (AZS UW Warszawa).

Z sopockich żeglarzy najlepszym wynikiem może pochwalić się Mateusz Grochowski. W olimpijskiej klasie RS:X uznał on wyższość dwóch zawodników z Białorusi i ukończył rywalizację z 3. pozycją.

Natomiast wśród najmłodszych powody do zadowolenia mieli głównie reprezentanci GKŻ Gdańsk. Dubletem wygrali rywalizację UKS Techno oraz zajęli dwa miejsca na podium w UKS Techno 5.8.

Najmłodsi medaliści Pucharu Prezydenta Sopotu
UKS Techno 5.8: 1. Jan Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), 2. Krzysztof Żarnowski, 3. Daniel Ugniewski (obaj GKŻ)

UKS Techno 4: 1. Karina Filip, 2. Kacper Jaskólski (oboje GKŻ), 3. Julian Wardaszko (SKŻ Sopot).