Rewelacyjna skuteczność Marty Urbaniak

Krzysztof Klinkosz
30 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarki Lotosu objęły prowadzenie w finale play-off 2-1. Gdynianki pokonały na własnym parkiecie KSSSE AZS PWSZ Gorzów 75:68 (21:17, 14:15, 14:21, 26:15). Kluczem do sukcesy były rzuty za trzy punkty. Gospodynie zza linii 6,25 trafiły aż 14 razy, a połowa z tego dorobku to zasługa rewelacyjnie dysponowanej Marty Urbaniak. Jeśli w sobotę również wygra Lotos, zdobędzie jedenasty tytuł mistrzowski. Początek gry w hali przy ul. Górskiego o godzinie 16.15.

LOTOS:Wright 14, Leciejewska 14, Phillips 14, Matović 7, Tomiałowicz 0 - Urbaniak 21, Hodges 5, Halvarsson 0, Sosnowska 0.

KSSSE AZS PWSZ: Anosike 11, Dureika 8, Dźwigalska 3, Żurowska 2, Sapova 2 - Richards 20, Spencer 12, Piekarska 8, Kaczmarczyk 2.

Pierwsze punkty w spotkaniu zdobyła Ludmiła Sapova, wyrównała Tanasha Wright. Gdynianki postanowiły od początku meczu, podobnie jak w Gorzowie, zagrać bardzo konsekwentnie i twardo w obronie.

W 4. minucie gry dwa razy z rzędu trafiła Magdalena Leciejewska. Lotos wyszedł na prowadzenie 10:3 i trener gorzowianek postanowił wziąć czas.

Przerwa poskutkowała, zespół gości w ciągu minuty odrobił większość strat, a po rzucie za trzy punkty Sidney Spencer było już tylko 12:10 dla gdynianek.

Gorzowianki zostały jednak w porę powstrzymane przez gospodynie, które odzyskały skuteczność. W 8 minucie akcję długo rozgrywała Wright i niemal w ostatniej jej sekundzie trafiła za 3 punkty na 18:12, natychmiast jednak "trójką" odpowiedziała też Spencer (18:15).

Za chwilę "trójkę" trafiła też Marta Urbaniak, a ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem Lotosu 21:17.

Wprawdzie na początku drugiej kwarty o tym, że potrafi rzucać z dystansu przypomniała Erin Phillips to jednak pierwsze minuty drugiej odsłony nie były dla Lotosu korzystne, głównie poprzez to, że gdynianki nie nadążały z postawieniem obrony strefowej. W 13 minucie było już tylko 24:23 dla Lotosu.

Minutę późnej gdynianki prowadziły 29:23 po "trójce" Hodges ale znów po kilkudziesięciu sekundach dobrej gry przyszedł chwilowy przestój i w 16 minucie znów gospodynie prowadziły tylko jednym punktem (29:28).

Teraz z kolei gorzowianki postawiły strefę, której nie mogły przebić gdynianki. Ich rzuty zza linii 6,25 m. nie sięgały celu przez dobrych kilkadziesiąt sekund. Wreszcie w 17 min. Richards dała prowadzenie gorzowiankom (30:29).

Wreszcie w 19 minucie z dystansu trafiła - po raz drugi w meczu Urbaniak - i było 32:30 dla Lotosu. Akademiczki na chwilę wyrównały ale Urbaniak ponownie trafiła "trójkę" i było 35:32 dla gdynianek. Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

Po przerwie czwartą "trójką" z rzędu popisała się Urbaniak, po chwili celny rzut z dystansu oddała Philips i Lotos prowadził w 23 min. 43:34.

Gorzowianki w kolejnych minutach wprawdzie zniwelowały część strat ale stać je było tylko na zbliżenie się na dystans 3, 4 punktów. Niestety pod koniec kwarty gospodynie znów nieco pogubiły się w obronie i najpierw Nkolika Anosike doprowadziła do stanu 49:48 dla Lotosu a kilkanaście sekund później Julia Dureika dała zespołowi z Gorzowa prowadzenie 50:49.

w ostatnich sekundach kwarty za trzy punkty trafiła Spencer i po 30 minutach akademiczki prowadziły w Gdyni 53:49.

Bardzo dobrze usposobiona rzutowo była jednak Urbaniak, na początku ostatniej odsłony po raz piąty trafiła za 3 punkty i gdynianki odzyskały prowadzenie 55:53, chwilę wcześniej za 3 trafiła też Phillips.

W 34 minucie Hodges trafiła natomiast na 59:55. Kolejna "trójka" tym razem w wykonaniu Matović dała natomiast Lotosowi prowadzenie 62:57 w 35 min. Gorzowianki zniwelowały straty na 62:60 ale ponownie Urbaniak trafiła zza linii 6,25 i było 65:60.

Siódma "trójka" młodej gdynianki dała Lotosowi prowadzenie 68:61 ale później 4 punkty z rzędu zdobyły gorzowianki i na niespełna 2 minuty przed końcem gdynianki prowadziły 68:65. Richards wykorzystała jeden z dwóch wolnych i na 85 sek. przed końcem było 68:66 dla Lotosu.

Kolejna akcja zakończyła się niecelnym rzutem za 3 Phillips ale Australijka sama wywalczyła piłkę oddała ją Wright a ta trafiła za 3 (71:66 i 50 sek. do końca meczu).

W końcówce Gorzów szybko zaczął faulować gdynianki ale Wright nie pomyliła się na linii rzutów wolnych (73:66). Po chwili faul popełniła Matović, Richards trafiła dwa wolne (73:68) ale na 21 sek. przed końcem meczu to Lotos miał piłkę.

Leciejewska niemal nie atakowana weszła pod kosz trafiła na 75:68 i gdynianki przypieczętowały swoje drugie zwycięstwo w finałowej serii.

- Dziękuję za gratulacje, ale chcę podkreślić, że w play-offach gra się do trzech zwycięstw. My zagraliśmy bardzo dobrze w rzutach za 3 punkty, było tak gdyż Gorzów zagęścił bardzo pole 3 sekund. Przede wszystkim jednak mecz wygraliśmy obroną, wyszarpaliśmy to zwycięstwo defensywą. Mamy taki zespół, że najpierw musimy wybronić zwycięstwo. Mamy teraz krok do mistrzostwa ale Gorzów ma tylko dwa, musimy być w 100 procentach przygotowani na ciężką walkę - powiedział po meczu trener Lotosu Gdynia Jacek Winnicki.