Rewelacyjny Rzeszutko

Marta
24 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Zaledwie 10 sekund trwała dogrywka w meczu Energa Stoczniowiec - Akuna Naprzód Janów. Trzecia bramka Marka Klacansky'ego zadecydowała o porażce gdańskich hokeistów 6:7 (0:2, 4:1, 2:3; 0:1). Gospodarzom tylko do zdobycia jednego punktu wystarczył hat-trick rewelacyjnego rekonwalescenta Jarosława Rzeszutki, dla którego był to pierwszy mecz od sześciu tygodni.

0:1 Klacansky as. Lauko (3.26 w przewadze)
0:2 Jóźwik as. Wojtarowicz (19.36 w osłabieniu)
1:2 Zachariasz as. Urbanowicz (27.14 w przewadze)
2:2 Rzeszutko as. Strużyk (28.26 w przewadze)
3:2 Rzeszutko as. Jankowski, Urbanowicz (31.25 w przewadze)
4:2 Skutchan as. Hurtaj, Vitek (33.17)
4:3 Tabacek as. Kurz (35.33)
5:3 Furo (47.20)
5:4 Stachura as. Słodczyk, Tabaczek (50.43)
6:4 Rzeszutko as. Jankowski (53.28)
6:5 Wojtarowicz as. Jóźwik (55.22 w podwójnej przewadze)
6:6 Klacansky as. Lauko (59.01)
6:7 Klacansky as. Kowalówka, Lauko (60.10)

Energa Stoczniowiec: Soliński; Ziółkowski - Skrzypkowski (2), Maj - Benasiewicz, Smeja (2) - Bigos; Skutchan - Hurtaj - Vitek (4), Urbanowicz (4) - Zachariasz (2) - Furo (2), Łopuski (2)- Rzeszutko - Jankowski, Sowiński (10)- Poziomkowski - Strużyk.

Naprzód : Szydłowski; Kulik (2)- Zatko (2), Kowalówka (2) - Gallo, Gabryś (2)- Cinalski (2), Działo - Kurz; Wojtarowicz - Pohl (2)- Jóźwik, Klacanski (2) - Lauko - Elżbieciak, Stachura (2) - Tabacek (2)- Słodczyk oraz Frączek, Zimka.

Pierwsza tercja jedenastego w tym sezonie meczu rozgrywanego w Olivii należała do najsłabszych w wykonaniu gdańszczan. Rywale z Janowa dwukrotnie pokonali Sylwestra Solińskiego, na lodowisku byli stroną przeważającą, oddali więcej strzałów (17:14). Wynik otworzył Słowak Marek Klacansky, który, jak się później okazało należał do najważniejszych postaci meczu. Druga bramka została zdobyta na 24 sekundy przed przerwą przez doświadczonego Tomasza Jóźwika.

Trener Henryk Zabrocki musiał zapewne w szatni odpowiednio "ocenić" grę "Stoczni" gdyż na drugie 20 minut wyjechała jakby inna drużyna gospodarzy. Gdańszczanie z minuty na minutę podkręcali tempo. W 28 minucie Łukasz Zachariasz zdobył bramkę kontaktową a gdańszczanom wystarczyło zaledwie 8 sekund gry w przewadze.

Nieco ponad minutę później był już remis a po akcji w 34 minucie pierwszego gdańskiego ataku było 4:2 dla Energi Stoczniowca W tym czasie przypomniał o sobie Jarosław Rzeszutko . Wracający po paskudnej kontuzji reprezentant Polski, grający ze specjalną osłoną na szczękę, najpierw wyrównał, a w 32 minucie wyprowadził gdańszczan na prowadzenie wykorzystując dokładne podanie zza bramki gości.

Rysą na postawie gospodarzy kładzie się gol stracony w 36 minucie, kiedy pozostawiony przed bramką Tabacek dołożył łopatkę kija do celnego podania kolegi z zespołu.

Początek trzeciej tercji nie zapowiadał mającego później nastąpić nieszczęścia. Najpierw po silnym strzale Milana Furo gdańszczanie znów prowadzili dwiema bramkami, i choć goście znów uzyskali bramkowy "kontakt" to w 54 minucie Rzeszutko po raz trzeci umieścił krążek w siatce i było 6:4.

Niestety, choć mało kto w Olivii zapewne przewidywał taki scenariusz, goście strzelili w piątek jeszcze trzy bramki. Najpierw w 56 minucie Wojtarowicz wykorzystał podwójną przewagę, a 59 sekund przed końcem tercji Klacansky doprowadził do wyrównania. Ten sam zawodnik pogrążył gospodarzy już w 10 sekundzie dogrywki zaliczając hat-trick w meczu i zapewniając dwa punkty swojej drużynie.

"Ten mecz miał dwa oblicza. Pierwsza tercja dla Janowa, druga zdecydowanie dla nas, strzeliliśmy cztery bramki tracąc tylko jedną, choć i to niepotrzebnie. W trzeciej tylko i wyłącznie myśleliśmy o strzelaniu bramek, zapominając o defensywie, nie potrafiliśmy utrzymać korzystnego rezultatu. Przegraliśmy z zespołem dziś lepszym, skuteczniejszym. Zespół z Janowa popełnił dziś jeden błąd mniej. Tylu błędów co popełniliśmy w dniu dzisiejszym to ja sobie nie przypominam od bramkarza począwszy a na napastnikach skończywszy. Też wpływ na to miały kary. Ponieważ graliśmy od trzeciej tercji na dwie obrony i ubytek sił był znaczny. Michał Smeja grał dziś z kontuzją stawu skokowego, dlatego też pewnie ten faul w końcówce wynikał z tego, że już nie miał siły i zamiast wybić krążek hakował przeciwnika. A dogrywka - no cóż to się zdarza, mam nadzieję, ze ostatni raz w tym sezonie - takie błędy" - powiedział po meczu trener Henryk Zabrocki.

W niedzielę gdańszczanie zagrają w Toruniu. Potem w rozgrywkach ligowych nastąpi przerwa aż do 12 listopada.

Tabela wprowadzona: 2008-10-24

Pozostałe piątkowe wyniki PLH: Pol-Aqua Zagłębie Sosnowiec - TKH Nesta Toruń 3:1 (0:1, 2:0, 1:0), Wojas Podhale Nowy Targ - KH Sanok 4:1 (2:1, 1:0, 1:0), GKS Tychy - Bisset Polonia Bytom 10:0 (1:0, 2:0, 7:0), JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia Kraków 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)