Rogalski przełamał niemoc

12 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Dokładnie po 350 minutach bez gola na boiskach ekstraklasy niemoc strzelecką piłkarzy Lechii przełamał dziś Maciej Rogalski. W drugiej połowie gdańszczanie niepotrzebnie się cofnęli, bo w końcówce zrobiło się nerwowo. Ostatecznie biało-zieloni pokonali ŁKS Łódź 2:1 (2:0).

Bramki: Rogalski 21 (karny), Trałka 42 - Bartosiewicz 89.

LECHIA: Bąk - Andruszczak, Manuszewski, Wołąkiewicz, Kosznik (46 Mysona) - Kaczmarek (62 Buzała), Trałka, Kasperkiewicz, Rogalski - Wiśniewski, Kowalczyk (75 Piątek).

ŁKS:Wyparło - Kaśćelan, Adamski, Leszczyński (79 Czerkas), Marciniak - Biskup, Drumlak, Haliti, Gevorgyan (36 Bartosiewicz), Stachowiak - Kujawa (60 Vayer).

Sędzia: Gil (Lublin). Żółte kartki: Andruszczak (Lechia), Adamski, Kaśćelan, Biskup, Stachowiak (ŁKS). Widzów: 6 500.

Sprawdziły się nasze zapowiedzi przed tym meczem. Jacek Zieliński dokonał roszad w formacjach ofensywnych. Ze środka pomocy na ławkę odesłany został Karol Piątek. Miejsce kapitana przejął Piotr Kasperkiewicz, który wrócił do łask po tym jak samowolnie obrał kierunek na rodzinny dom zamiast na Gdańsk po meczu z Legią Warszawa. Natomiast opaska kapitana trafiła do Jacka Manuszewskiego.

Druga zmiana nastąpiła w ataku. Przesunięty tam został Piotr Wiśniewski, który zluzował bohatera derbów, Pawła Buzałę. Z kolei na prawą pomoc wrócił Marcin Kaczmarek. Warto podkreślić, że na tej pozycji w ŁKS mecz rozpoczął Jakub Biskup. Dla niego był to pierwszy występ na Traugutta, odkąd po sezonie 2005/06 odszedł z Lechii.

Trzecia roszada była najbardziej naturalna. Arkadiusza Mysonę, które w meczu z Lechem miał bardziej zabezpieczać tyły niż atakować, zastąpił na lewym skrzydle Maciej Rogalski.

Inauguracyjny kwadrans gry odbył się bez żadnego spięcia podbramkowego. Pierwszą groźną akcje przeprowadził dopiero w 16. minucie Dariusz Stachowiak. Po dynamicznym rajdzie lewym skrzydłem łódzki pomocnik oddał strzał, który nieznacznie minął poprzeczkę. Dwie minuty później uderzał Maciej Kowalczyk, ale wysoko nad poprzeczką.

W 20. minucie Kowalczyk prostopadłą piłkę posłał do Wiśniewskiego. Piotr wyprzedził Marcina Adamskiego i już w polu karnym został nieprzepisowo powstrzymały przez łódzkiego stopera. Pewnym egzekutorem karnego był Rogalski, który z zimną krwią strzelił w środek bramki zaraz po tym jak Bogusław Wyparło rzucił się w lewy róg.

W 40. minucie ponownie Rogalski był bliski gola. Jego uderzenie odbił przed siebie Wyparło, a dobitkę Wiśniewskiego sparował na róg. Ale co się odwlecze to nie uciecze. W 42. minucie Łukasz Trałka uderzył nie do obrony z około 20 metrów!

ŁKS przed przerwą jedynym czym się zapisał przy Traugutta, to były żółte kartki. Aż czterech graczy w ten sposób napomniał arbiter. Natomiast już pięć minut po zmianie stron boiska mogła być kontaktowa bramka. Tuż obok słupka uderzył Kamil Bartosiewicz.

Publiczność z miejsc ponownie poderwana została po godzinie gry. Najpierw podanie Kowalczyka do Wiśniewskiego w ostatniej chwili przeciął Adam Marciniak. Gdyby nie to, "Wiśnia" strzelałby na pustą bramkę! W odpowiedzi groźny strzał Stachowiaka obronił Mateusz Bąk. W 70. minucie tuż obok słupka przeszła futbolówka po strzale rezerwowego ŁKS, Gabora Vayera.

W ostatnim kwadransie mieliśmy trenerskie szachy. ŁKS wycofał obrońcę by wprowadzić napastnika, a Lechia atakującego wymieniła na trzeciego środkowego pomocnika. Łodzianie uzyskali optyczną przewagę, a gospodarze próbowali kontratakować. Po jednej z takiej akcji Rogalski doskonale wypuścił w bój Wiśniewskiego, ten zwodem położył już Marciniaka, ale obrońca jeszcze zdążył wyciągnąć nogę i po uderzeniu Piotra był tylko róg.

W 86. minucie za głowę złapał się Rogalski. Zamieszanie w "16" rywali zrobił Paweł Buzała. Do wycofanej piłki doskoczył "Rogal" i posłał ją w słupek. Dobitka Wiśniewskiego była niecelna.

W 89. minucie wysiłki ŁKS zostały uwieńczone powodzeniem. Tym samym nie zaliczyli oni piątego kolejnego meczu bez gola. Podanie z głębi pola Adamskiego przejął Bartosiewicz. Następnie minął obrońcę i przerzucił piłkę nad Bąkiem.

Pozostałe wyniki 13. kolejki: Cracovia - Arka Gdynia 0:0, Polonia Warszawa - Piast Gliwice 1:0 (0:0), GKS Bełchatów - Legia Warszawa 1:0 (1:0), Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław 1:2 (0:0), Polonia Bytom - Lech Poznań 1:1 (0:0), Odra Wodzisław - Wisła Kraków 0:2 (0:0), Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (1:0).

• 0 0

• udało ci się dorwać do neta dzieciaczku?