• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rosja zawieszona w rozgrywkach reprezentacji i klubów piłkarskich przez FIFA i UEFA

jag.
28 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Rosyjskie kluby i reprezentacje zawieszone zostały we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez FIFA i UEFA. Przypomnijmy, że 24 marca w barażu o mundial Polska miała zagrać z Rosją, ale już wcześniej odmówiła występu w tym meczu ze względu na wojnę na Ukrainie. Zerwano też współpracę z Gazpromem.Przypomnij sobie, co zdecydował PZPN i reprezentanci PolskiJak już bez Rosji powinien być rozgrywany baraż o mistrzostwa świata?

W związku z agresją Rosji na Ukrainę UEFA zabrała już wcześniej finał Ligi Mistrzów St. Petersburgowi, a teraz postanowiła zerwać ze skutkiem natychmiastowym kontrakt o wartości 80 milionów funtów. Dotyczył on Ligi Mistrzów i rozgrywek międzynarodowych na poziomie reprezentacyjnym do mistrzostw Europy 2024 włącznie.

Wreszcie też Rada FIFA, czyli światowej federacji piłkarskiej i Komitet Wykonawczy UEFA, czyli europejskiej federacji piłkarskiej przemówiły jednym głosem. Podjęta została wspólna decyzja, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania.

"Piłka nożna jest tutaj w pełni zjednoczona iw pełnej solidarności ze wszystkimi dotkniętymi nią ludźmi na Ukrainie. Obaj prezydenci mają nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie znacznej i szybkiej poprawie, aby piłka nożna znów mogła być nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi" - czytamy w komunikacie FIFA.

Zagłosuj, co zrobić z rosyjskimi sportowcami w zagranicznych klubach, w tym w polskich?To diametralna zmiana stanowiska zwłaszcza FIFA, która niespełna dobę wcześniej podjęła powszechnie krytykowany werdykt. Wtedy Biuro Rady FIFA zdecydowało, że:
- mecze międzypaństwowe nie mogą odbywać się na terytorium Rosji, tylko na neutralnym terenie bez udziału publiczności
- rosyjscy piłkarze będą występować pod nazwą "Rosyjski Związek Piłkarski"
- podczas spotkań nie będą używane flaga i hymn Rosji

Teraz te postanowienia wyrzucono do kosza. Przypomnijmy, że już w sobotę, 26 lutego PZPN poinformował, że nie pojedzie do Moskwy 24 marca, a z Rosją nie zagra także na żadnym innym terytorium.

Ukraiński piłkarz z Trójmiasta jedzie na wojnę. Jak możesz mu pomóc?Za przykładem Polski poszło 10 innych federacji. Anglia, Albania, Czechy, Dania, Irlandia, Norwegia, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Walia również oświadczyły, że nie zamierzają grać z Rosją.

Powyższa decyzja oznacza, że Rosja nie zagra w marcu w barażach o awans na finały mistrzostw świata 2022, a jej kluby nie będą grały w rozgrywkach o europejskie puchary.

Co o wojnie mówią ukraińscy sportowcy z trójmiejskich klubów?Nie ma jednak decyzji, co dalej zamierzają federacje zrobić. Czy miejsce Rosji zajmie inna reprezentacja? Czy też Polska otrzyma walkowera za mecz z Rosją i awansowana zostanie do meczu 29 marca w Chorzowie z lepszym w parze Szwecja - Czechy, czy też na przykład w naszej grupie barażowej dojdzie do trójmeczu Polska-Czechy-Szwecja. Tylko jedna z tych drużyn może pojechać na mundial do Kataru.

Przypomnijmy, że mistrzostwa świata 2022 roku zostaną rozegrane od 21 listopada do 18 grudnia. W turnieju zagrają 32 reprezentacje narodowe. Europie z tej puli przysługuje 13 miejsc.

Przeczytaj więcej o barażach do mundialu w Katarze 2022Dziesięć z nich zostało już obsadzonych. Objęły je drużyny, które wygrały grupy eliminacyjne: Serbia (grupa A), Hiszpania (B), Szwajcaria (C), Francja (D), Belgia (E), Dania (F), Holandia (G), Chorwacja (H), Anglia (I), Niemcy (J).

Trzy ostatnie miejsca obsadzone zostaną w dwustopniowych barażach. Miało przystąpić do nich 12 drużyn: 10 wicemistrzów grupy eliminacyjnych oraz 2, które zajęły najwyższe miejsca w Lidze Narodów 2020/21 z tych, które w grupach znalazły się poza pozycjami 1-2.

Który selekcjoner miał w barażach prowadzić reprezentację Polski?Tak miały być rozgrywane baraże o awans do piłkarskich mistrzostw świata 2022
24 marca - półfinały

Szkocja - Ukraina
Walia - Austria
Rosja - POLSKA
Szwecja - Czechy
Włochy - Macedonia Północna
Portugalia - Turcja

29 marca - finały
Walia/Austria - Szkocja/Ukraina
Rosja/POLSKA - Szwecja/Czechy
Portugalia/Turcja - Włochy/Macedonia Północna
jag.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (68)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane