Polskie szczypiornistki nie pojadą na igrzyska

18 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 16:02 (19 marca 2016)
Monika Stachowska (nr 4) i Monika Kobylińska (drugi plan) nie kryły łez po porażce ze Szwedkami. Polki straciły szansę na pierwszy, historyczny wyjazd na igrzyska olimpijskie. Monika Stachowska (nr 4) i Monika Kobylińska (drugi plan) nie kryły łez po porażce ze Szwedkami. Polki straciły szansę na pierwszy, historyczny wyjazd na igrzyska olimpijskie.

Polskie szczypiornistki nie pojadą na igrzyska w Rio de Janeiro. Biało-czerwone z pięcioma trójmiejskimi zawodniczkami w składzie, przegrały kolejno z Rosją 25:27 (11:11) i Szwecją 24:30 (12:16) mecze turnieju eliminacyjnego w Astrachaniu. W niedzielę o godz. 18:30 na otarcie łez rzewnie wylewanych po sobotnim spotkaniu, zmierzą się z Meksykiem.

Rosja - Polska 27:25 (11:11)
POLSKA: Wysokińska, Gawlik - Kobylińska 5, Kulwińska 4, Siódmiak 3, Jochymek 2, Kocela 2, Kudłacz-Gloc 2, Stasiak 2, Zalewska 2, Gęga 1, Kołodziejska 1, Stachowska 1, Achruk Drabik, Zych

ROSJA: Sedojkina, Erochina, Kalinina - Gorszkowa 1, Wiachiriewa 7, Dmitriewa 4, Akopian 3, Postnowa 3, Bobrownikowa 2, Bliznowa 2, Ilina 2, Sen 2, Marennikowa 1, Atkowa, Petrowa, Sliwinskaja

Polska - Szwecja 24:30 (12:16)
POLSKA: Gawlik, Wysokińska - Zych 6, Kudłacz-Gloc 5, Achruk 3, Kołodziejska 3, Kulwińska 3, Jochymek 2, Kocela 1, Kobylińska, Stachowska, Siódmiak, Gęga, , Pielesz, Zalewska, Stasiak

SZWECJA: Bundsen, Idehn - Stromberg, Torstenson, Wall, Alm 6, Gullden 5, Blohm 4, Sand 4, Hagman 2, Svensson 2, Wallen 2, Westberg 2, Ahlm 1, Tegstedt 1, Jacobsen

WOJCIECH NOWIŃSKI ANALIZUJE SZANSE POLEK NA WYJAZD DO RIO

Przed rozpoczęciem turnieju w Astrachaniu do ostatnich chwil ważyły się losy występu Karoliny Kudłacz-Gloc. Trzecia strzelczyni ostatnich mistrzostw świata pod koniec lutego doznała złamania szczęki. Mimo tego, zagrała w wyjściowym składzie przeciwko Rosjankom. Biało-czerwone rozpoczęły kiepsko, bo od straty 0:3. Właśnie po trafieniu Kudłacz-Gloc z rzutu karnego odbiły jednak prowadzenie (5:4). Tylko na chwilę, bo gospodynie turnieju ponownie opanowały sytuację odskakując na 9:7 i to wszystko mimo dobrej postawy bramkarki Anny Wysokińskiej.

Tuż przed przerwą ważne trafienia oddały jednak zawodniczki Vistalu Gdynia. Monika Kobylińska odważnie przedarła się przez obronę rywalek dając Polkom prowadzenie 10:9. Rosjanki odpowiedziały zdobywając 2 bramki i wtedy równo z końcową syreną na remis z koła trafiła Patrycja Kulwińska.

Wysoka obrona Rosjanek sprawiała spore problemy naszym szczypiornistkom. Po zmianie stron Polki trzymały jednak krótki dystans, w czym pomogły kolejne trafienia Kobylińskiej i Kulwińskiej, także po ich dwójkowej akcji. Kilka zmarnowanych sytuacji, w tym rzut karny Kudłacz-Gloc sprawiły jednak, że rywalki znów uzyskały przewagę, tym razem 3 bramek. W 42. minucie było 18:15.

Próbę odrabiania strat wzięła na siebie Karolina Siódmiak. Rozgrywająca AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk trafiła najpierw na 17:19, a następnie na 21:22. Chwilę później bramkę dołożyła Karolina Zalewska, a na prowadzenie 23:22 wyprowadziła Polki Kobylińska. Rosjanki wyrównały z rzutu karnego, ale prowadzenie odzyskała kolejna trójmiejska zawodniczka Monika Stachowska.

Szalenie emocjonujące ostatnie minuty wydawały się trwać bez końca. Najpierw rzut karny zmarnowała Siódmiak, a następnie znakomitą interwencją popisała się Weronika Gawlik powstrzymując groźny rzut z drugiej linii. Niestety, końcówka należała do miejscowych. Na 26:25 trafiła Anna Wiachirewa, a kontra Polek zakończyła się rzutem w poprzeczkę Agnieszki Jochymek. W ostatnich sekundach biało-czerwone dobiła jeszcze Olga Akopian.

Prym wśród strzelczyń naszej kadry wiodły zawodniczki z Trójmiasta: Kobylińska, Kulwińska, Siódmiak i Stachowska zdobyły łącznie 13 bramek, czyli ponad połowę dorobku drużyny. Niestety, nie uchroniły jej przed porażką. Ta nie oznaczała jeszcze utraty szans historycznego wyjazdu na igrzyska.

Niestety, "mecz o wszystko" ze Szwedkami nie wyszedł naszym szczypiornistkom. Polki rozpoczęły fatalnie - Katarzyna Kołodziejska zmarnowała rzut karny, a Agnieszka Kocela rzucając ze skrzydła przekroczyła linię 6. metra. Po trafieniu Nathalie Hagman w 9. minucie było już 4:1 dla Szwedek.

Ponownie w polskiej ekipie najczęściej trafiała zawodniczka Vistalu Gdynia, tym razem nie Kobylińska a dająca znakomitą zmianę Aleksandra Zych. To jednak po jej błędzie kroków Szwedki przepuściły kontrę, po której zdobyły bramkę na 11:6.

Straty z pierwszej połowy okazały się dla biało-czerwonych nie do odrobienia. Gdy tylko udało im się wyłączyć w obronie znakomicie dysponowaną Isabelle Gulden, ciężar zdobywania bramek wzięła na siebie Jenna Alm. W końcowych minutach zespół do walki próbowała poderwać jeszcze Zych, ale jej rzut z drugiej linii obroniła Johanna Bundsen. Chwilę później gdynianka nie wykorzystała rzutu karnego, który obroniła Filippa Idehn. Dzięki dwóm zwycięstwom Szwedki awans mają już w kieszeni. W niedzielę zagrają o pierwsze miejsce z Rosją, dla której sobotnie zwycięstwo z najniżej notowanym Meksykiem był czystą formalnością.

Awans wywalczą dwie pierwsze ekipy. Polki na otarcie łez z Meksykiem zagrają w niedzielę o godz. 18:30. Nawet wysokie zwycięstwo nie wystarczy jednak do otarcia łez, które lały się rzewnie po porażce ze Szwedkami. Bądź, co bądź biało-czerwone przegrały niezwykle ważne spotkanie, dla wielu zawodniczek być może najważniejsze w karierze.

Niedziela
Rosja - Szwecja - godz. 16:00 (Polsat Sport News)
Meksyk - POLSKA - godz. 18:30 (Polsat Sport)

Najbliższe mecze trójmiejskich drużyn w piłce ręcznej:
I liga mężczyzn
Wybrzeże Gdańsk - Spójnia Gdynia, sobota, godz. 17:00, hala AWFiS, ul. Górskiego 1
Mueller MKS Grudziądz - SMS Gdańsk, sobota, godz. 18:00

II Liga Mężczyzn
Gwardia Koszalin - Wybrzeże II Gdańsk, sobota, godz. 19:00

Liga Wojewódzka Młodzików
MTS Kwidzyn - Wybrzeże Gdańsk, sobota, godz. 10:00
Conrad Gdańsk - Cartusia I Kartuzy, niedziela, godz. 15:00, hala ZKPiG nr 13, ul. Startowa 9

Liga Wojewódzka Młodziczek
Vistal Gdynia - MTS I Kwidzyn, niedziela, godz. 20:00, hala ZS nr 14, ul. Nagietkowa 73

Opinie (15)

• (5)

To się popisały gwiazdy Łączpolu.

• 13 3

• Tak, szczególnie Stachowska w końcówce.

• 12 3

• bez przesady (3)

Stacha poza ostatnimi 2 minutami zagrała przyzwoicie, Siódmiak też, szkoda tylko tego karnego.
      A tak w ogóle, co w relacji robi nazwisko Stachowiak?

• 0 10

• Chyba nie ogladales meczu! (2)

Stachowska przegrała igrzyska! Miała stuprocentową piłkę meczową i trafiła prosto w bramkarkę ze świetnie przygotowanej pozycji. Nawet komentatorzy łapali sie za głowy, jak można bylo tego nie trafić. Iwański krzyczał: "Moniko, dlaczego nie trafiłaś?".

• 11 1

• (1)

Ależ zaznaczyłem, że poza ostatnimi 2 minutami. Tak w ogóle ciekawe, po co Stacha weszła wtedy do ataku za Owen, która przecież wykonała wczoraj kawał dobrej roboty.
          Po pierwsze mecz przegrywa cały zespół, a nie jedna zawodniczka (wcześniej można było wykorzystać przynajmniej jednego karnego więcej), po drugie igrzyska nie zostały jeszcze przegrane.

• 0 8

• To poczekaj na zakończenie meczu ze Szwecją.

• 2 2

• Apel do zychowej (1)

miej trochę samokrytyki i honoru i zrezygnuj z gry w kadrze!!! A jak tak lubisz płatne wycieczki zagraniczne to zrób sobie kurs pilota turystycznego

• 8 10

• to żeś błysnął, dziś Zych bła najlepsza obok Gawlik

• 8 2

• Stachowska, Siódmiak dzięki za brak olimpiady

• 6 7

• Szkoda Kobi

Nie wiem czy ją w Gdyni utrzymacie.Z kontraktem ją wykupią.

• 9 3

• Od dawna słabo to wyglądało (2)

Nie wiem czy zawodniczki dobrze rozumieją trenera, odnoszę wrażenie, że ta różnica językowa jest jednak barierą choć oczywiście nie najważniejszą. Poza tym brak pomysłu w grze i niewiele młodej, świeżej krwi. Szkoda...

• 9 3

• Ale po tym meczu jest jeden plus dla Vistalu . (1)

Może Zychu się obudziła ze snu zimowego . To co pokazała w meczu ze Szwedkami budzi uznanie . Oby tak dalej !!!

• 4 2

• To fakt

Silny rzut i... Lepiej, by nic więcej ponadto nie robiła. Dzisiaj miała jednak najlepszy mecz w kadrze, który widziałem. Kobylińska niestety nic nie pokazała, zabrakło jej bramek. Zasłużony sukces Szwedek.