Vistal rozpoczął play-off od zwycięstwa

28 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Końcowa minuta pierwszego meczu ćwierćfinałowego play-off

Szczypiornistki Vistalu Gdynia pokonały we własnej hali Ruch Chorzów 31:27 (17:14). Jeszcze na niespełna 2 minuty przed końcem gry podopieczne Pawła Tetelewskiego prowadziły tylko jedną bramką, ale w samej końcówce emocjonującego starcia powiększyły przewagę i rozpoczęły ćwierćfinał play-off PGNiG Superligi od triumfu. Rewanż w czwartek o godz. 18:00 w Chorzowie. Na ten mecz do składu Vistalu wrócić będzie mogła Ewa Andrzejewska, której kończy się wypożyczenie do norweskiego Levanger HK. Jeśli gdynianki wygrają, awansują do półfinału. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw.

VISTAL: Gapska 1, Kordowiecka - Janiszewska 2, Łabuda 2, Niedźwiedź 7, Galińska, Dorsz, Kobylińska 5, Pawłowska 2, Kozłowska 7, Gutkowska 3, Zrnec, Kulwińska 2.

RUCH: Montowska, Ciesiółka - Pieniowska 4, Jasinowska 2, Piotrkowska 6, Lesik, Migała 1, Krzymińska, Masłowska 1, Rodak 3, Belmas 5, Ważna 5

SPRAWDŹ GDZIE GRAJĄ TRÓJMIEJSKIE ZESPOŁY PIŁKI RĘCZNEJ W TEN WEEKEND

Vistal rozpoczął fazę play-off osłabiony urazem Aleksandry Zych. Wprawdzie reprezentacyjna rozgrywająca znalazła się w kadrze na mecz, ale spotkanie oglądała wyłącznie z ławki. A oglądać było co, bowiem sobotnie spotkanie przyniosło sporo emocji.

Wynik meczu otworzyły gospodynie po bramce Joanny Kozłowskiej. W odpowiedzi dwukrotnie Małgorzatę Gapską pokonała jednak Viktoria Belmas, a trzecie z rzędu trafienie dla chorzowianek zdobyła Zuzanna Ważna. Gdynianki, które miały problem z przebiciem się przez blok przyjezdnych, kontaktową bramkę zdobyły dopiero po rzucie karnym Moniki Kobylińskiej.

W 10. minucie do remisu 4:4 doprowadziła Aneta Łabuda. Gospodynie kilkukrotnie miały okazję objąć prowadzenie, ale skutecznie powstrzymywała je Dominika Montowska. Dopiero w 15. minucie gdynianki uzyskały przewagę po rzucie Magdaleny Pawłowskiej.

Chwilę później swoją pierwszą bramkę w tym sezonie zdobyła... Gapska. Bramkarka Vistalu wykorzystała fakt, iż chorzowianki wycofały golkiperkę, obroniła rzut i błyskawicznie rzuciła do pustej siatki na 7:6.

To był chyba przełomowy moment spotkania, bo po tym trafieniu gdynianki trafiły jeszcze trzykrotnie z rzędu (10:6). Zawodniczki Ruchu nie złożyły jednak broni i trzymały kontakt z gdyniankami. Vistal m.in. dzięki bardzo skutecznej w ataku Niedźwiedź, zszedł na przerwę z przewagą trzech trafień.

Kinga Gutkowska nie była w sobotę najlepiej punktującą zawodniczką Vistalu, ale to m.in. jej bramki nie pozwoliły Ruchowi na sprawienie sensacji w Gdyni. Kinga Gutkowska nie była w sobotę najlepiej punktującą zawodniczką Vistalu, ale to m.in. jej bramki nie pozwoliły Ruchowi na sprawienie sensacji w Gdyni.
Drugą połowę lepiej rozpoczęły przyjezdne, które zdobyły trzy bramki z rzędu doprowadziły do remisu. Mogły nawet objąć prowadzenie, ale tylko jedne z dwóch rzutów karnych wykorzystała w tym czasie ważna. Vistal na pierwsze trafienie po przerwie czekał prawie 5 minut aż wreszcie z 10 metra potężnie rzuciła Kozłowska.

Rzut ten nie przełamał jednak bezsilności gdynianek po zmianie stron. W 38. minucie po rzucie z prawego skrzydła Joanny Rodak było już 20:18 dla Ruchu (6:1 w drugiej połowie). O czas poprosił trener Vistalu Paweł Tetelewski, który próbował wstrząsnąć swoimi podopiecznymi.

Chwilę później bramkę zdobyła Patrycja Kulwińska, a gdynianki przed 2 minuty grały w przewadze. Rzut karny zmarnowała jednak Niedźwiedź, a gdy tylko Ruch był już na boisku w komplecie, kolejne trafienie zdobyła bardzo groźna w drugiej części gry Agnieszka Piotrkowska (21:19).

Rzut karny wykorzystany przez Kobylińską i znakomita kontra zakończona rzutem w samo okienko bramki przez Katarzynę Janiszewską podczas kolejnej gry w przewadze, pozwoliły Vistalowi doprowadzić do remisu. Chwilę później kolejna trafienie zaliczyła Janiszewska i gdynianki w końcu odzyskały prowadzenie. Czwartą bramkę z rzędu dla gospodyń zdobyła Niedźwiedź i było już 23:21.

Przez kolejne minuty gospodynie utrzymywały to prowadzenie m.in. dzięki potężnej "bombie" Kozłowskiej, która zdobyła bramkę od poprzeczki. Przy stanie 25:23 dla Vistalu o czas poprosił szkoleniowiec gości Marcin Księżyk. Chwilę później kontaktową bramkę zdobyła Rodak, a chorzowianki zadbały o emocje do samego końca.

Kibice obserwowali znakomite spotkanie i wymianę cios za cios. W ważnym momencie przy stanie 27:26 dla Vistalu, na 4. minuty przed końcem meczu rzutu karnego nie wykorzystała jednak Piotrkowska. Co więcej chwilę później Ruch grał w osłabieniu, a z 7. metra trafiła nieomylna Monika Kobylińska. Za przestrzelony karny zrehabilitowała się Piotrkowska, ale Vistal wytrzymał ciśnienie i po bramce Gutkowskiej było 29:27

Gdynianki znakomicie zagrały w ostatniej minucie spotkania i po trafieniach Kulwińskiej i kolejnym celnym rzucie Gutkowskiej odskoczyły rywalkom na cztery bramki. Vistal wykonał tym samym pierwszy krok w stronę awansu do półfinału. Przyszło mu to z trudem, ale po znakomitym widowisku, które zwiastuje ciekawy rewanż. W czwartek o godz. 18:30 drugi mecz odbędzie się w Chorzowie. Jeśli gdynianki wygrają, awansują dalej. W przeciwnym razie mecz decydujący o tym kto zagra w półfinale odbędzie się 8 kwietnia w Gdynia Arenie.

- Dopiero w środę zaczęliśmy wspólne treningi w komplecie, gdy dziewczyny wróciły z reprezentacji. Cieszę się, że wygraliśmy ten wyrównany mecz, bo w play-off margines błędu jest bardzo mały. To nie liga, że można odrobić straty. Mamy młody zespół, który wciąż się uczy i myślę, że z meczu na mecz będzie coraz lepiej. Szło nam dziś ciężko, ale wielkie brawa dla całego zespołu. Nie wiem jeszcze kiedy do gry wróci Aleksandra Zych. Liczę na to, że w poniedziałek wznowi treningi z piłką, a potem zobaczymy. W środę z wypożyczenia do Levanger HK wróci do nas natomiast Ewa Andrzejewska i teoretycznie będzie do mojej dyspozycji na drugi mecz z Ruchem - powiedział po spotkaniu trener Tetelewski.

sobota
Selgros Lublin - KPR Jelenia Góra 37:23 (16:9)
KGHM Metraco Zagłębie Lubin - SPR Pogoń Baltica Szczecin 23:26 (12:9)
Energa AZS Koszalin - Start Elbląg 23:24 (12:12)

Play-out:
SPR Olkusz - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 22:30 (11:16)
Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Aussie Sambor Tczew 21:29 (10:13)

• Ciężko było.... (3)

Jeden ze słabszych meczów tego zespołu! Nerwy do końca! Brawo dla Gapskiej, Niedźwiedź i Kozłowskiej! Super prawe skrzydło - Łabuda i Janiszewska, bardzo słabo lewe - Pawłowska i Zrnec.. Kulwińska średnio a Dorsz cieniutko.. Galińska nie wie o co chodzi!!! Gutkowska zdecydowanie lepiej wygląda na skrzydle niż na rozegraniu gdzie jest bezradna!! Kobylińska - jakiś kryzys??? Dobrze, że karne rzucała!
    Bardzo brakowało w tym meczu Zych!!! Miejmy nadzieję, że w Chorzowie dziewczyny zagrają lepiej.. trzymam mocno kciuki!

• 7 9

• A czego się spodziewałeś ?

Że drużyna po tak długiej przerwie wyjdzie na parkiet i rozbije Ruch który mało że ostatnio był na fali wznoszącej to do tego w przerwie rozegrał sparing . To że trener Księżyk miał w przerwie cały zespół do dyspozycji a Tetelewski do kadry oddał pięć zawodniczek podstawowego składu z czego trzy wyjechały na turniej z kadrą . Trochę obiektywizmu w ocenie ! Właśnie bardziej obawiałem się tego pierwszego meczu niż tego drugiego na wyjeździe . Oczywiście tam też będzie trzeba wykrzesać maxa swoich umiejętności ale w razie czego w zanadrzu trzeci mecz u siebie i jestem optymistą . A na koniec pytanko - co się dzieje z Zagłębiem ? Węszyłem tam niespodziankę ale tak na prawdę to w nią nie wierzyłem , a tu masz babo placek Zagłębia stanęło przyparte pod murem .

• 7 4

• Mecz (1)

Wierny kibic. Byłeś na meczu więc widziałeś Zrnec, do której nie podawano piłek, a była na czystej pozycji. Dziewczynie trzeba dać grać. Jakie brawo dla Niedźwiedź,przecież powstrzymywała całą grę,pewnie to zmęczenie po zgtupowaniu

• 5 5

• Zrnec

Jestem tego samego zdania jeśli chodzi o Zrnec. Zupełnie z nią nie graja ... szkoda , że jej wrzutka została obroniona bo to byłaby najefektowniejsza bramka meczu.

• 2 2

• Tragedia jednym słowem.

Cienizna straszna, właściwie to szkoda, że nie przegrały. W Chorzowie będzie w plecy.

• 9 16

• Kozłowska najlepsza na parkiecie!!! Brawo!!! (1)

• 8 12

• Może średnia ?

Tyle strat co ona wczoraj popełniła to ocena co najwyżej średnia - na pewno nie najlepsza.

• 7 1

• Rekord strzelecki Ryby w jednym sezonie to 4 bramki - oczywiście jeszcze w czasach AZS-u :)

• 12 3

• Dobrze, że wygrały.

Faktycznie, ciężko mogło być przygotować zespół, biorąc pod uwagę wyjazdy na kadrę. Ciekawi mnie, czy Tetelewski da szansę Andrzejewskiej i co Ona pokaże po kilku miesiącach gry poza Vistalem.. Zdrowia życzę Oli Zych, niech wraca jak najszybciej!

• 14 1

• Opinia do filmu

Zobacz film Zakończenie meczu i radość po zwycięstwie Vistalu Gdynia nad Ruchem Chorzów

najlepsza, średnia czy nie średnia. Zauważ że przeważnie to ona podejmowala ryzyko kiedy nikt nie chciał rzucać.