Rugbiści Arki Gdynia zostają w ekstralidze. Debiutanci w Ogniwie Sopot

Rugbiści Arki Gdynia utrzymali się w ekstralidze.
Rugbiści Arki Gdynia utrzymali się w ekstralidze. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Rugbiści Arki Gdynia utrzymali się w ekstralidze. W decydującym meczu pokonali u siebie Juvenię Kraków 28:26 (23:14). - To że były emocje, to za mało powiedziane. Przeżyłem kilka zawałów i to nie tylko w tym meczu - relacjonuje Dariusz Komisarczuk, trener "Buldogów". Po zaciętym boju na koniec drugiej rundy rozgrywek wygrało także Ogniwo Sopot. Pokonało na wyjeździe Orkan Sochaczew 27:24 (14:24), choć sprawdzało debiutantów.

Punkty zdobyli:
Dawid Banaszek 18, Piotr Bojke 5, Wiaczesław Miziak 5 - Maciej Darywalski 5, Bartłomiej Janeczko 5, Michał Jurczyński 5, Nestor Aguirre 5, Bartłomiej Sierant 4

ARKA: Wojaczek (48 Bartkowiak), Bojke (53 Plichta), Kasperek - Zdunek (78 Mikołajczyk), Zypper - Ziętkowski, Miziak, Raszpunda (52 Półtorak) - Szyc - Szostek (57 Rączkowski) - Masandika, Machnio, Szczypior (48 Wolszon), Kuzmienko - Banaszek

Arka Rugby

Ogniwo Sopot

LECHIA POKONAŁA BUDOWLANYCH LUBLIN. PRZECZYTAJ RELACJE

Arka Gdynia ukończyła tegoroczne rozgrywki na 9. miejscu. Dzięki temu pozostaje w ekstralidze. W ostatniej kolejce "Buldogi" nie dali się wyprzedzić KS Budowlanym Łódź i tym samym to ta drużyna zagra w barażu o utrzymanie z mistrzem I ligi. 10 listopada ugości Arkę Rumia.

W sobotę mecze Arki i KS Budowlanych wyznaczono o tej samej porze. Oba zespoły grały przed własną publicznością z rywalami, którzy już byli pewni utrzymania. W lepszej sytuacji byli gdynianie, którym do utrzymanie 9. pozycji wystarczał remis. Wszystko ważyło się do ostatnich sekund, choć początek spotkania na Narodowym Stadionie Rugby nie wróżył aż takich nerwów.

- To że były emocje, to za mało powiedziane. Przeżyłem kilka zawałów i to nie tylko w tym meczu. Nie da się ukryć, że drugie połowy mamy słabsze, brakuje zdrowia, ale zawodnikom trzeba oddać, że zostawili serce na boisku i walczyli do końca - mówi nam Dariusz Komisarczuk, szkoleniowiec Arki.
3 miejsce po rundzie zasadniczej

Gospodarze rozpoczęli mecz z Juvenią Kraków od prowadzenia 13:0.

- Widać było, że zawodnicy bardzo chcieli. Wyszli na boisko "nabuzowani". Jednak Juvenii trzeba oddać, że ma młodą i solidną drużynę, która starała się realizować taktykę, nie grała spontanicznie - dodaje trener Komisarczuk.
Goście odpowiedzieli dwoma przyłożeniami z podwyższeniami i to oni objęli prowadzenie 14:13. Na szczęście ostatnie minuty przed przerwą należały do miejscowych, którzy odzyskali przewagę i odskoczyli na 23:14.

Bardzo zbliżony był wówczas wynik w Łodzi. KS prowadził ze Skrą Warszawa 24:14. Po zmianie stron obie ekipy, którym potrzebne były zwycięstwa, zaczęły od przyłożenia. Jednak o ile Arka na rezultacie 28:14 stanęła to łodzianie podążyli po wysoką wygraną 45:19.

Dlatego na obiekcie NSR zrobiło się nerwowo w końcówce. Juvenia zbliżyła się na 26:28 i miała jeszcze karnego. Gdyby kopnęła, zepchnęłaby Arkę na ostatnie miejsce w tabeli. Jednak próba była nieudana. Natomiast w ostatnich minutach gospodarze umiejętnie oddalili grę od własnego pola punktowego. Drop-goali próbował jeszcze najskuteczniejszy zawodnik tego pojedynku - Dawid Banaszek, ale wynik nie uległ już zmianie.

Warto podkreślić, że przed meczem został uhonorowany Jacek Wojaczek. 43-latek zakończył karierę. Były reprezentant Polski ostatnie spotkanie zaliczył na nietypowej dla siebie pozycji filara, gdy zdecydowaną większość kariery spędził także w pierwszej linii młyna, ale w roli młynarza.

273 typowania

ORKAN SOCHACZEW - OGNIWO SOPOT 24:27 (24:14)

Punkty dla Ogniwa:
Mateusz Pilichta 5, Roman Żuk 5, Remigiusz Perdian 5, Mateusz Mrowca 5, Łukasz Szablewski 4, Wojciech Piotrowicz 3

OGNIWO: Wojtkuński (51 Marcin Wilczuk), Zając (41 Rau), Bysewski - Piotrowski, Mokrecow - Perdian (41 Grabowski), Burek, Powała-Niedźwiecki - Gwozdecki (41 Plichta) - Szablewski (53 Piotrowicz) - Czasowski (79 Lubczyński), Szczepański, Mrowca, Porębski - Żuk

Dla Ogniwa Sopot wynik meczu w Sochaczewie nie miał większego znaczenia. Już wcześniej było wiadomo, że zespół skończy druga fazę na 3. miejscu i w półfinale play-off będzie musiał zagrać na wyjeździe. Pierwszy trener Karol Czyż pojechał nawet na spotkanie, które miało wyłonić najbliższego rywala, a przeciwko Orkanowi sopocian prowadził drugi szkoleniowiec - Marcin Pogorzelski.

Jako że Budowlani SA Łódź wygrali z Pogonią w Siedlcach 21:8 (15:8) to oni z numerem jeden przystąpią do play-off i w półfinale zagrają u siebie z Lechią Gdańsk. Natomiast Ogniwo pojedzie walczyć o finał do Siedlec.

W Sochaczewie Ogniwo wystawiło eksperymentalny skład. W wyjściowej "15" znalazło się nawet dwóch debiutantów: Remigiusz PerdianFilip Porębski, a także Burek, który w ekstralidze miał na koncie tylko kilka minut w derbach z Lechią. Ponadto na ławce był kolejny nowicjusz - Konrad Lubczyński, który dostał szansę pod koniec spotkania.

- Rozpoczęliśmy mecz od punktów Mateusza Mrowcy, ale potem oddaliśmy inicjatywę rywalom. Po dwóch niewymuszonych błędach straciliśmy dwie "piątki" i to zdecydowało, że na przerwę zeszliśmy z niekorzystnym wynikiem. Remis dogoniliśmy na 24:24 po przyłożeniu Mateusza Plichty. Zwycięstwo dał nam karny Wojciecha Piotrowicza. Co prawda sędzia doliczył jeszcze trzy minuty, ale bardzo dobrze broniliśmy w tym okresie. Warto podkreślić, że najlepszym zawodnikiem meczu wybrany został 19-letni debiutant Porębski - relacjonuje Marcin Jerzak, kierownik drużyny Ogniwa.

10 KS Budowlani Łódź 6 2 0 4 195:232 11

W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.

Tabela wprowadzona: 2018-10-22

Wyniki 16 kolejki:

• Grupa mistrzowska
  • Whizz Orkan Sochaczew - OGNIWO SOPOT 24:27 (24:14)
  • LECHIA GDAŃSK - Budowlani Lublin 47:28 (35:0)
  • Pogoń Awenta Siedlce - Budowlani SA Łódź 8:21 (5:18)
  • Grupa spadkowa
  • ARKA GDYNIA - Juvenia Kraków 28:26 (23:14)
  • KS Budowlani Łódź - Skra Warszawa 45:19 (24:14)

9 ARKA GDYNIA 8 0 0 8 101:367 1

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź. Ekstralidze gra 9 zespołów. Żadna drużyna nie spadnie. Wakat uzupełniony zostanie po sezonie przez mistrza I ligi. Po sezonie zasadniczym (każdy z każdym mecz i rewanż) dwie najlepsze drużyny zagrają o tytuł mistrza Polski, a zespoły z miejsc 3-4 zmierzą się w meczu o brązowy medal.