Polska liderem dywizji 1B PNE

13 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Były selekcjoner reprezentacji Polski, Tomasz Putra wspomagał w Warszawie sztab czeski, ale mimo tego i gry od 33. minuty w osłabieniu biało-czerwoni odnieśli zwycięstwo. Były selekcjoner reprezentacji Polski, Tomasz Putra wspomagał w Warszawie sztab czeski, ale mimo tego i gry od 33. minuty w osłabieniu biało-czerwoni odnieśli zwycięstwo.

Aż 14 rugbistów z wyjściowej "15" Polski na mecz z Czechami, w tym sezonie zgłoszonych zostało do gry w Arce Gdynia i Lechii Gdańsk. Biało-czerwoni wygrali w Warszawie 30:10 (12:3), mimo że od 33. minuty musieli radzić sobie bez Karola Perzaka, który otrzymał czerwoną kartkę. Podopieczni Marka Płonki i Dariusza Komisarczuka objęli prowadzenie w dywizji 1B Pucharu Narodów Europy. 9 listopada tej pozycji bronić będą w wyjazdowym meczu z Niemcami.

Punkty:
Dawid Banaszek 17, Robert Pawelec 5, Michał Krużycki 5, Tomasz Gasik 3 - Petr Ciżek 5, Robert Voves 5

POLSKA: Bachurzewski, Kwiatkowski (62 Chróściel), Kaszuba (42 Witoszyński) - Krużycki, Perzak - Płonka (60 Niedźwiecki), Bartoszek, Dąbrowski (46 Majcher) - Szostek (52 Janeczko) - Banaszek - Rokicki (60 Lenartowicz), Szrejber, Gasik, Sirocki (46 Pawelec) - Jurkowski

Tak jak nas zapewniano po spotkaniu ze Szwecją, w którym biało-czerwoni wystąpili bez godła narodowego na koszulkach, na pojedynek z Czechami orzełek wrócił na reprezentacyjne trykoty.

GODŁO NARODOWE WRÓCI NA KOSZULKI REPREZENTACYJNYCH RUGBISTÓW

W podstawowym składzie biało-czerwonych tylko Tomasz Gasik nie reprezentuje w tym sezonie trójmiejskiego klubu. Aż dziewięciu rugbistów jest związanych z Arką, a pięciu z Lechią. Po przerwie do gry weszło jeszcze trzech kolejnych gdańskich zawodników. Oszczędzani byli za to niektórzy gdyńscy gracze, schodząc z boiska, gdyż już w niedzielę czekał ich... klubowy turniej.

RUGBIŚCI ARKI MUSZĄ GRAĆ DZIEŃ PO DNIU

Czesi, którzy w tych rozgrywkach przegrali wszystkie mecze, na trzy ostatnie spotkania w charakterze konsultanta zatrudnili... Tomasza Putrę. Trener, który w pierwszej rundzie sezonu 2012-14 Pucharu Narodów Europy prowadził biało-czerwonych, w sobotę stanął po przeciwnej stronie barykady.

Jednak gości od kolejnej porażki nie uratowało ani to wsparcie, ani... Frank Himmer. Wyznaczenie niemieckiego arbitra do prowadzenia meczu w Warszawie było dość kontrowersyjną decyzją, skoro to Polska i Niemcy w tej grupie walczą o 1. miejsce. Co więcej sędzia w sobotni wieczór zrobił wiele, aby stać się... głównym aktorem tego spotkania.

Himmer w dziwnym sposób wstrzymywał grę przy młynach dyktowanych oraz pouczał często zawodników. Sporo nasłuchał się od niego zwłaszcza Rafał Kwiatkowski, które te uwagi miał później przekazywać pozostałych reprezentantom. Dostało się nawet trenerowi Czechów, Martinowi Kafce.

Co gorsza w pierwszej połowie arbiter skazał Polaków na kilka minut na grę w "13", a od 33. minuty już do końca meczu w "14". Najpierw żółtą kartkę otrzymał Dawid Banaszek, a następnie z boiska wyrzucony został Karol Perzak. Jednocześnie w tej drugiej sytuacji sędzia anulował przyłożenie, którym popisał się Piotr Jurkowski.

W dużej mierze te decyzje sprawiły, że Polacy, choć wygrali z Czechami, to nie zdołali zdobyć czterech przełożeń, a tym samym na ich koncie nie trafił punkt bonusowy. Przy tak wyrównanej grupie właśnie tego typu zdobycze lub ich brak mogą okazać się kluczowe. Tym bardziej zatem dziwi niemiecka obsada na meczu Polaków.

Na początku meczu trener Marek Płonka oczywiście nie przeczuwając, że jego drużynie przyjdzie grać w osłabieniu, nakazywał, aby z każdego karnego kopać na słupy, choć zwłaszcza przy tym z 16. minuty, zdobytym pięć metrów od pola punktowego rywali, można było powalczyć o przyłożenie.

Bardzo dobrze tego dnia dysponowany pod względem skuteczności Banaszek wyprowadził Polaków na prowadzenie 6:0. Natomiast, gdy łącznik ataku Arki, przez 10 minut obserwował grę zza linii bocznej po żółtej karce, celnie na 9:0 kopnął Gasik.

Czesi pierwsze punkty zdobyli już w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, przy wyniku 0:12.

W drugiej połowie tylko przez kilka minut zrobiło się nerwowo. Gdy w 65. minucie Czesi zbliżyli się na 10:18, była obawa, czy wygrana nie wymknie się biało-czerwonym.

Jednak to właśnie wówczas naszej drużynie udało się to, o co przez ponad godzinę bezskutecznie zabiegała. W ciągu dwóch minut - w 69. i 71. - wywalczyła dwa przyłożenia.

Najpierw nastąpił przekop piłki z lewego skrzydła na lewą flankę, gdzie kilka metrów od pola punktowego stał niepilnowany Robert Pawelec.

Natomiast kolejna piątka to zasługa Michała Krużyckiego. Wychowanek Ogniwa Sopot, który z powodzeniem w ostatnich latach łączy grę we Francji i w Lechii, popisał się 25-metrowym rajdem. To był przebój godny zawodnika formacji ataku, a nie dwumetrowca z młyna. Gdy nie udało mu się podać piłki do kolegów, sam pobiegł po punkty, gdyż Czesi skupili się właśnie na tym, aby Krużycki nie przekazał jaja żadnemu z partnerów z drużyny.

Po drugim z rzędu zwycięstwem w Warszawie na otwarcie rundy rewanżowej w dywizji 1B Pucharu Narodów Europy Polska awansowała na pozycję lidera. Jednak od najgroźniejszych rywali biało-czerwoni rozegrali o jeden mecz więcej.

Kolejny mecz nasza reprezentacja rozegra 9 listopada na wyjeździe z Niemcami. Przed tym spotkaniem odbędą się jeszcze trzy inne pojedynki w tej dywizji. Zmiany na szczycie tabeli może wprowadzić zwłaszcza starcie Ukraińców z Niemcami 26 października.

• ten Niemiec to jakieś przegięcie

dlaczego związek nie zaprotestował przeciwko takiej obsadzie?!

już tak zupełnie w tych władzach na wszystko mają wylane i na każdym kroku jest kompromitacja?!

• Do redakcji (1)

A może powinno być: Rugbiści Arki i Lechii poprowadzili reprezentację do wygranej z Czechami !!!!!!! Czy nie brzmi lepiej i bardziej zrozumiale.

• 1 2

• a moze sie nie miesci i stad skrot?

nie przyszlo wam do glowy

• 0 0

• 5 pkt

dlaczego kopalismy wszystkie karne trzeba grac o wygrane za 5 pkt bo inaczej i tak nas niemcy wyprzedza nawetjezeli wygramy z nimi to maja jeszcze 1 meczmniej od nas rozegrany i my gramy z ukraina na wyjezdziea tam bedzie bardzo ciezko

• 3 1

• (1)

To nie Janeczko kopnął do Pawelca(przyłożenie) tylko Lorentowicz (Pogon)

• 3 1

• Poprawne nazwisko Lenartowicz

• 3 1

• słabo!!!

Tak słabo grającej kadry nie widziałem już dawno. Czesi to najsłabsza drużyna z grupy i tym meczem to potwierdziła. Brak stylu, chaos organizacji gry coraz bardziej widoczny w naszych szeregach. Taki mecz spokojnie powinniśmy wygrać 50 ptk. Panie Marku z czego sie Pan tak cieszy przed kamerami. Chciałbym aby w trakcie i po meczu z Niemcami tak się zachowywał. Nie ma się czym zachwycać.

• 14 4

• Gratulację Kadrze za wygrany mecz , ale popieram przedmówce . Styl w jakim rozgrywał nasz młyn akcję-widać myśl trenerską z Lechii-łeb nisko i obok !!!
    To na pewno będzie mało na Niemcy i Ukrainę .Troszkę niepokojące młyny dyktowane , szczególnie w 1 połowie , jak pepiki mieli jeszcze siły .Niestety znowu się potwierdziło , że dobremu grajkowi Karolowi znowu się "zagrał" czajnik i kolejna kartka .Dla mnie z młyna najlepszy w 1 połowie Paweł Dąbrowski .

• 13 2

• widz TV (1)

mecz bardzo słaby, taktyka powinna być zmieniona po pierwszych 10 minutach trener powinien zauważyć dużą przewagę, gra powinna być otworzona. Rugby które mamy promować w takim stylu bardzo asekuracyjnym nie spodoba się kibicom których mieliśmy szansę pozyskać. Cieszmy się z wyniku ale emocji w tym meczu niestety nie było.

• 3 1

• mam duże wątpliwości co do czystości Naszych zawodników. Twarze i emocje podczas hymnu wskazuję na nienaturalne pobudzenie. Jeżeli nie zostanie to sprawdzone i kontrolowane przez trenera będzie niedługo problem i antyreklama dyscypliny. Obawa tym bardziej zasadna , trener z Lechii a tam była zawsze "apteka" w szatni.

• 8 6

• Czerwona kartka (4)

Zawodnik ukarany czerwoną kartką powinien być wykluczony z kadry - to już zwykły bandyta. Potwierdził to uderzając przeciwnika 3 razy w twarz.

A ten Jurkowski to niezły kogut...

• 8 3

• No i dostał karę!!! (1)

3 tygodnie zawieszenia!!!Tak,tak-21dni.A więc nie narzekajcie na Niemców(komisja to delegat FIRA i sędziowie a więc sami Niemcy) takiej kary to nawet nasz Zarząd i KGiD by nie wymyślili.

• 4 0

• No to dobrze, pojedzie do Niemiec to go wyprostuja bo jak by nie patrzeć Czesi i Szwedzi to tzw chłopcy do bicia i żaden nie był w stanie sie postawić, w końcu trafi na swojego. Niech sie skupi na grze bo tu nie chodzi żeby tylko wypłacać cepy..

• 5 1

• ale z ciebie c..pa ,to nie dla ciebie dyscyplina wiec sie nie odzywaj

• 4 0

• Hah

Śmieszny jesteś pilkarzyku!!

• 1 0

• gdzies jakis skrot albo caly mecz do obejrzenia ?

9 Budowlani WizjaMed Łódź 11 0 0 11 68:679 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.