Rugbiści Ogniwa Sopot wicemistrzami Polski, Lechia Gdańsk bez medalu

Pomimo celnych kopów Wojciecha Piotrowicza, Ogniwo nie wydarło tytułu Budowlanym. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Rugbiści Ogniwa Sopot zostali wicemistrzami Polski. W finale ekstraligi przegrali w Łodzi z Budowlanymi SA 16:38 (6:12). Dla łodzian to trzeci tytuł z rzędu. Z kolei Lechia Gdańsk w meczu o brąz przegrała na wyjeździe z Awentą Pogonią Siedlce 0:5 (0:0). Losy spotkania mogły odwrócić karne, ale przy kopach dwukrotnie pomylił się Paweł Boczulak.

PRZECZYTAJ CO MÓWILI TRÓJMIEJSCY TRENERZY PRZED MECZAMI O MEDALE

Budowlani Łódź SA - Ogniwo Sopot 38:16 (12:6)
Punkty: Walters 13, Staphorst 10, Karpiński 5, Kozakiewicz 5, Bosiacki 5 - Piotrowicz 9, Plichta 5, Szablewski 2

OGNIWO: Marcin Wilczuk, Rau, Bysewski - Graban, Anuszkiewicz - Grabowski, Powała-Niedźwiecki, Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Mrowca, Przychocki, Szczepański, Burrows - Żuk oraz Mokrecow, Zając, Wojtkuński, Bezwierhyi, A.Piotrowski, Szablewski, Mariusz Wilczuk

Lechia Rugby

dodaj swoją ocenę »

Ogniwo Sopot

Mecz o złoto rozpoczął się po myśli najlepszej drużyny sezonu zasadniczego. Łodzianie wynik spotkania otworzyli już w 5. minucie gry. Przyłożenie zdobył Witalij Kramarenko a podwyższenie zapewnił Paul Walters.

10 minut później przyłożył były gracz Lechii Gdańsk Wilhelmus Staphorst, ale gospodarzom nie udało się zdobyć kolejnych 2 pkt. Po chwili Staphorst zarobił 10-minutową karę za wysoką szarżę, a sopocianie zgłosili próbę kopa na słupy.

Rzut karny wykorzystał Wojciech Piotrowicz i Ogniwo przegrywało 3:12. Na dłuższą metę sopocki zespół nie był jednak w stanie wykorzystać osłabienia Budowlanych.

Z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Marek Przychocki, który wyjechał ze stadionu w ambulansie. Sopocianie zdołali zniwelować stratę o kolejne 3 pkt po drugim celnym kope Piotrowicza, ale to mający sporą przewagę w młynie Budowlani kontrolowali jednak sytuację.

Na początku drugiej połowy gospodarze dopisali sobie kolejne 7 pkt, a Ogniwo odpowiedziało kolejnym kopem. Po tym jak z jajem w pole punktowe sopocian wbiegł Krystian Pogorzelski, a znów podwyższył Walters, było już 26:9. Do końca obraz gry nie uległ zmianie, a licznie przybyli kibice Ogniwa stracili nadzieje na złoto.

Sopocianie doczekali się jednak pierwszego przyłożenia za sprawą Mateusza Plichtyb>. Po szybkim podwyższeniu Łukasza Szablewskiego z ręki Ogniwo zmniejszyło stratę do 16:33. Na koniec gospodarze postawili jednak kropkę nad "i" popisując się efektownym rajdem z piłkę po ostatnie przyłożenie.

Paweł Boczulak (z piłką) miał mógł sprawić, że w Siedlcach doszłoby do sensacji. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pogoń Siedlce - Lechia Gdańsk 5:0 (0:5)
Punkty:
Nerek 5

LECHIA: Witoszyński (56 Plich), Buczek (56 Olszewski), Kacprzak - Lademann (56 Krużycki), Pawłowski - Płonka, Smoliński (59 Kossakowski) , Dabkiewicz - Boczulak - Popławski - Wójtowicz, Wesołowski (68 Piszczek) Minkiewicz, Kwiatkowski - K.Bracik

- Zamierzamy powalczyć ze wszystkich sił - zapewniał przed wyjazdem do Siedlce Jurij Buchało.
I podopieczni trenera Lechii Gdańsk zagrali zgodnie z tymi zapowiedziami. Ich zwycięstwo nad Pogonią byłoby sensacją, ale naprawdę niewiele do niej brakowało. Gospodarze wyszli z opresji dzięki jednej udanej akcji formacji ataku, który zakończył Mołdawianin Nerek. To było jedyne przyłożenie tego dnia, które zdecydowało o brązowych medalach.

Mimo dzielnej postawy po raz 41. nie ma na ligowym podium biało-zielonych. Ich bilans pozostał na: 13 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych medalach.

- Większość czasu to my byliśmy przy piłce, graliśmy na ich połowie, ale zawsze czegoś brakowało, aby zdobyć punkty. Natomiast Pogoń przeprowadziła praktycznie jedno groźną akcję w ofensywie. Wyszedł im kontratak, po którym zdobyli przyłożenie przy linii bocznej - relacjonuje Sebastian Dobkowski, kierownik gdańskiej drużyny.

10 KS Budowlani Łódź

W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.