Rugbiści Lechii lepsi od Arki w derbach Trójmiasta

Rafał Sumowski
27 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Robert Kwiatkowski zdobył przeciwko Arce 15 pkt dla Lechii. Robert Kwiatkowski zdobył przeciwko Arce 15 pkt dla Lechii.

Lechia Gdańsk pokonała w Rumi Arkę Gdynia 41:12 (34:0) w zaległym mecz 2. kolejki ekstraligi rugby i ostatnim przed dwumiesięczną przerwą. Wygrał faworyt, ale gospodarze mogli się cieszyć, że nie doświadczyli trzeciego z rzędu pogromu. - Zobaczyłem iskierkę nadziei na kolejne miesiące - ocenia Dariusz Komisarczuk, trener Buldogów. - W pierwszej połowie zagraliśmy ładnie dla oka, po przerwie trochę się rozluźniliśmy - przyznał Jurij Buchało, szkoleniowiec biało-zielonych.

Punkty dla Arki: Wojaczek 5, Witt 5, Borodowskyi 2
Punkty dla Lechii: Szaszero 16, Kwiatkowski 15, Panchulidze 5, Pawłowski 5

ARKA: Wojaczek, Paszkowski, Kasperek (25 Lechmyc) - Mikołajczyk, Zypper - Ziętkowski, Gajowniczek, Grabowski - Borodowskyi (61 Półtorak) - Rączkowski - Kołodziejczak, Machnio, Witt, Leman - Micharo

LECHIA: Kacprzak (41 Szymanowski), Wesołowski, Muchlado (73 Dobkowski) - Lademann (41 Smoliński), Dabkiewicz (68 Miziak) - Kwiatkowski, Płonka (41 Olszewski), Pawłowski (59 Kossakowski) - Bezwierhyi - Popławski - Rymon-Lipiński, Fursenko, Panchulidze, Szaszero - Wójtowicz (37 Fostiak)

Arka obawiała się kolejnego pogromu. W dwóch ostatnich meczach z łódzkimi drużynami straciła około 200 punktów! Na środowy wieczór do Rumi, gdzie rozgrywa mecze ze względu na remont Narodowego Stadionu Rugby, miała spory problem z zebraniem składu. Na kontuzje narzekają m.in.: Arkadiusz Zdunek, Piotr Bojke czy Szymon Sirocki, którego czeka operacja więzadeł krzyżowych. Ostatecznie trener Dariusz Komisarczuk miał do dyspozycji zaledwie siedemnastu zawodników, choć wśród nich w pierwszej połowi zagrał nie będący jeszcze w pełni sił Łukasz Kasperek.

Z kolei Lechia zagrała m.in. bez Kewina Bracika, co miało związek ze zgrupowaniem reprezentacji Polski siódemek przed turniejem Grand Prix Series we francuskim Marcoussis (dlatego też w Arce zabrakło Dawida Banaszka). Z powodu urazu nie mógł zagrać Rafał Witoszyński.

PRZECZYTAJ O OSŁABIENIACH TRÓJMIEJSKICH RUGBISTÓW

Do przerwy Lechia szybko wypunktowała gospodarzy. Dwoma przyłożeniami mecz otworzył Anton Szaszero, a kolejne dołożyli Robert KwiatkowskiNika Fanchulidze, więc gdańszczanie szybko zapewnili sobie bonus. Po punktach Mateusza Pawłowskiego i kolejnych Kwiatkowskiego było już 34:0.

Gdynianie przełamali się po przerwie, gdy jajo w pole punktowe rywali zaniósł Tomasz Witt. Kolejne przyłożenie zaliczył Jacek Wojaczek. Lechia w drugiej połowie przyłożyła tylko raz, gdy kolejne punkty zdobył Kwiatkowski. Natomiast Arka miała szanse na jeszcze lepszy wynik, ale zabrakło jej skuteczności przy autach w okolice 15 metra od pola punktowego Lechii.

- Druga połowa poprawiła nam nastroje. Przegraliśmy, ale chłopaki walczyli. Zrobili wszystko co w ich mocy, podwajali, szybciej grali. Wykazali ogromne zaangażowanie. Ciągle budujemy ten zespół i czeka nas jeszcze wiele pracy. Ta druga połowa to iskierka nadziei, na bazie której możemy coś budować. Odbijamy się od dna. Mam nadzieję, że to będzie dobry prognostyk i za kilka miesięcy będziemy w innym miejscu. Duży szacunek dla Jacka Wojaczka, który bardzo pomaga młodszym kolegom - mówi trener Arki Dariusz Komisarczuk.
LECHIA ODZYSKAŁA TYTUŁ MISTRZA POLSKI W RUGBY 7. PRZECZYTAJ RELACJĘ

Mimo słabszej drugiej połowy, zadowolenia z postawy swoich podopiecznych nie krył szkoleniowiec Lechii.

- W pierwszej połowie zagraliśmy ładne dla oka, dobre rugby, Arka ma spore problemy. Wiedzieliśmy o nich i może po przerwie trochę się rozluźniliśmy. Muszę jednak oddać Arce, że postawiła się nam i w pełni zasłużenie zdobyła swoje punkty. Nas cieszy przede wszystkim to, że wygraliśmy z bonusem. Każdy dostał dziś swój czas, bardzo dobrze zaprezentował się Dawid WesołowskiRobert Kwiatkowski, ale pochwały należą się całej drużynie. Tak mogę podsumować nie tylko to spotkanie, ale i ostatnie miesiące. Mimo różnych problemów, była to dobra runda w naszym wykonaniu. Jestem zadowolony z tego, co obecnie prezentujemy - podsumował Jurij Buchało.

5 Juvenia Kraków 8 0 0 8 115:327 1
W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.
Tabela wprowadzona: 2018-08-26

Wyniki 9 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Budowlani Łódź S.A. 3:29 (3:22)
  • Orkan Sochaczew - KS Budowlani Łódź 24:26 (5:19)
  • Pauzuje: ARKA GDYNIA
  • Grupa B
  • Juvenia Kraków - OGNIWO SOPOT 5:38 (5:12)
  • Budowlani Lublin - Pogoń Siedlce 13:15 (6:15)
  • Pauzuje: Skra Warszawa
  • Zaległy mecz 2. kolejki
  • ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 12:41 (0:34)
  • Zaległy mecz 3. kolejki
  • Budowlani Lublin - OGNIWO SOPOT 16:34 (9:15)