Arka i Lechia zwycięskie, porażka Ogniwa

mad, ras.
22 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 19:42 (22 sierpnia 2015)
Marek Płonka, Sławomir Kaszuba, Rafał Janeczko i Piotr Piszczek mocno przyczynili się do tego, że Lechia weszła w sezon pewnym krokiem. Marek Płonka, Sławomir Kaszuba, Rafał Janeczko i Piotr Piszczek mocno przyczynili się do tego, że Lechia weszła w sezon pewnym krokiem.

Od wygranej rozpoczęła rozgrywki ekstraligi rugby Arka Gdynia. Mistrzowie Polski pokonali u siebie Posnanię Poznań 60:5 (22:5). W pierwszym meczu po przenosinach na stadion Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu Lechia Gdańsk rozbiła Orkana Sochaczew 56:18 (31:5). Od porażki rozgrywki rozpoczęło Ogniwo, które uległo Pogoni Siedlce. Na boisku rywali grali niemal punkt za punkt do ostatnich minut. W nich to Pogoń zdobyła jednak przyłożenie i wygrała 22:17 (11:10).

Arka Gdynia - Posnania 60:5 (22:5)
Punkty dla Arki: Banaszek 20, Grabowski 10, Kwiatkowski 10, Rakowski 5, Sirocki 5, Stępień 5, Szostek 5.
Punkty dla Posnanii: Gruszczyński 5.

ARKA: Kwiatkowski, Wojaczek, Bysewski, Zdunek, Podolski, Raszpunda, Grabowski, Dąbrowski, Szostek, Banaszek, Rakowski, Szrejber, Zaradzki, Sirocki, Stępień oraz Korbolewski, Mikołajczyk, Steindl, Dąbrowski, Szyc, Simionkowski, Plichta.

Około 300 kibiców dopingowało na Narodowym Stadionie Rugby mistrzów Polski w pierwszym meczu na drodze do obrony tytułu. Arka objęła prowadzenie już w 3. minucie gry po kopie Dawida Banaszka. Chwilę później było już 10:0, ale nie oznacza to, że gdynianie mieli łatwą przeprawę. Wręcz przeciwnie.

- Nie graliśmy sparingów, więc na inaugurację brakowało nam dokładności, zwłaszcza w pierwszej połowie. Posnanii należą się jednak słowa uznania, gdyż bronili się bardzo ambitnie - mówi trener Buldogów Maciej Stachura.
Goście postawili się przy stanie 0:17, gdy po znakomitej zespołowej akcji jajo w pole punktowe zaniósł Sebastian Gruszczyński. Gospodarze odpowiedzieli kolejnym przyłożeniem jeszcze przed zmianą stron, a goście zaraz po przerwie nie wykorzystali okazji by zapunktować z rzutu karnego. Arka wrzuciła wtedy wyższy bieg i odjechała rywalom.

- Goście trochę opadli z sił, a my weszliśmy w swój tryb. Mimo wszystko, nie było to dla nas łatwe spotkanie. Myślę, że druga połowa w naszym wykonaniu to dobry prognostyk na kolejne spotkania - twierdzi szkoleniowiec mistrzów Polski.
Lechia Gdańsk - Orkan Sochaczew 56:18 (31:5)

Punkty dla Lechii: Janeczko 11, Płonka 10, Piszczek 10, Wantoch-Rekowski 5, Kaszuba 5, Wójtowicz 5, Bracik 5, Kwiatkowski 5

LECHIA: Witoszyński (57 Kacprzak), Buczek, Kaszuba (72 Pieńkowski), Lademann (72 Dobkowski), Doroszkiewicz (50 Wenta), Płoński (50 Olszewski), Płonka, Wantoch-Rekowski, Piszczek (67 Boczulak), Janeczko, Wójtowicz (72 Topór), Narwojsz, Bracik, Rokicki, Kwiatkowski

Starcie Orkana z Lechią zaczęło się już przed meczem. W trakcie przerwy pomiędzy sezonami pierwszy klub na drugi zamienili perspektywiczni rugbiści Miłosz PopławskiMateusz Pawłowski. Mieli zadebiutować w biało-zielonych barwach meczem przeciwko byłej drużynie, ale ta złożyła protest. Orkan ma zastrzeżenia co do transferu obu zawodników. Do momentu rozstrzygnięcia sprawy nie mogą oni grać w Lechii.

Trener Paweł Lipkowski poradził sobie z ubytkami w składzie. Jeden z nich załatał od pierwszej minuty junior Robert Wójtowicz. Jego debiut w seniorskim rugby wypadł poprawnie, a uczcił go przyłożeniem. Zresztą tego dnia, na boisku AWFiS pojawiło się łącznie czterech juniorów Lechii.

To nie wpłynęło na jakość gry gdańszczan. Choć na początku meczu mieliśmy wynik 5:5, to później biało-zieloni tak się rozkręcili, że to oni wyglądali jak przelatujący nad boiskiem orkan.

- Pierwsze 10-15 min. nie zapowiadały tak wysokiego zwycięstwa. Rywale stawiali twarde warunki, a mecz był dzięki temu wyrównany. Z czasem zyskiwaliśmy jednak coraz większą przewagę. Wynikała ona głównie z dobrej gry w młynie i ogólnie przy stałych fragmentach. A Orkan zyskiwał punkty tylko dzięki szybko wykonanym karnym lub kopom - mówi Lipkowski.
- Obawiałem się trochę tego meczu, gdyż te pierwsze w sezonie zazwyczaj nam nie wychodzą. Na szczęście tym razem było inaczej - dodaje.

Pogoń Siedlce - Ogniwo Sopot 22:17 (11:10)

Punkty dla Ogniwa: Karol 5, Żuk 5, Mrowca 5, Piotrowicz 2

OGNIWO: Mokrecow, Rau, Wilczuk, Graban, Anuszkiewicz, Rogowski, Karol, Zeszutek, Szablewski, Piotrowicz, Hodura, Czasowski, Szczepański, Mrowca, Żuk oraz Pogorzelski, Wojtkuński, Lenkivskyy

Ogniwo zajęło w zeszłym sezonie nieco niespodziewanie miejsce w pierwszej czwórce. Przed rozgrywkami wydawało się, że obok najsilniejszej trójki: Arki Gdynia, Lechii Gdańsk i Budowlanych Łódź, będzie to Pogoń Siedlce.

Sobotni rywale sopocian chcą w tym sezonie udowodnić, że to właśnie im należy się gra z najlepszymi. Ogniwo nie zamierza się jednak poddawać. Bojowe nastawienie obu drużyn zobaczyliśmy w pierwszym meczu sezonu 2015/2016. Z drugiej strony po obu drużynach widać było, że grają po raz pierwszy po przerwie.

- W grze otwartej nie było najgorzej. Udawało się wygrywać piłki w rakach przeciwnika, Problem pojawiał się przy stałych fragmentach gry jak auty czy młyny. Nie funkcjonowała gra formacją - uważa Karol Czyż, trener Ogniwa.
- Gdybyśmy w tym elemencie spisywali się to lepiej, to byśmy tego meczu nie przegrali. Rywale jednak też popełniali sporo błędów - dodaje.
Już na przerwę goście mogli schodzić z prowadzeniem. Mateusz Mrowca pędził w stronę pola punktowego i kiedy wydawało się, że zdobędzie przyłożenie to około metr przed linią piłka wypadała mu do przodu.

Wynik niemal cały czas oscylował w granicach remisu. Pogoń przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść w ostatnich 10 min. meczu. Jakub Bobruk wykorzystał błąd obrony Ogniwa i przedarł się z piłką w pole punktowe.

- Pozostaje cieszyć się z bonusowego punktu i tego, że zostawiliśmy serce na boisku - kończy Czyż.

Wyniki 1 kolejki

• LECHIA Gdańsk - Orkan Sochaczew 56:18 (31:5)
  • Pogoń Siedlce - OGNIWO Sopot 22:17 (11:10)

w wawie lodz 26:12 naszpikowani gwaizami ale bez polotu i motywacji,
    jedynie przykra sprawa to skrzydlowy kadrowicz krzesniak 30 minut nie było z nim kontaktu, nie było karetki z calym szacunkeim dla lekarza ze skry ale 60 kilka lat to nie wiem czy na mecze sie na daje, nie było karetki ale za to był przezes PZR - panie prezesie od naspetpnej kolejki karetka pogotowia to obowioązek musi być