Ekstraliga rugby. Ogniwo Sopot ma finał u siebie, Lechia Gdańsk 6., Arka Gdynia 9.

dak., jag.
19 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 15:49 (20 czerwca 2021)
Ogniwo Sopot o mistrzostwo Polski powalczy na własnym obiekcie. Ich rywalem będzie Master Pharm Łódź. Ogniwo Sopot o mistrzostwo Polski powalczy na własnym obiekcie. Ich rywalem będzie Master Pharm Łódź.

Ogniwo Sopot pokonało na wyjeździe zespół Edach Budowlani Lublin 26:10 (14:10) w ostatniej kolejce ekstraligi rugby. Tym samym podopieczni Karola Czyża będą gospodarzem finału, który zapewne odbędzie się 4 lipca, a ich rywalem będzie Master Pharm Łódź. Natomiast przegranymi zakończyły sezon pozostałe trójmiejskie drużyny. Lechia Gdańsk zajęła 6., a Arka Gdynia 9. miejsce.

Aktualizacja, 20.06.2021, godz. 15:49

Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk 27:26 (3:7)

Punkty dla Lechii Gdańsk: Paweł Boczulak 6, Krzysztof Smoliński 5, Robert Wójtowicz 5, Marek Płonka 5, Kewin Bracik 5

LECHIA Olszewski, Kacprzak, Ngonyama - Krużycki, Dabkiewicz (50 Lademann) - Nyaoda, Płonka, Smoliński - Janeczko (21 Boczulak) - Możejko (70 Niespodziany) - Kossakowski, Klaasen (31 Wesołowski), K.Bracik, Wójtowicz - Makhari

Lechia Gdańsk grała w Krakowie nie tylko dla siebie, ale i dla Arki Gdynia. Zwycięstwo dałoby biało-zielonym 5. miejsce w końcowej tabeli, a "Buldogi" zajęłyby 8. miejsce. I to wyniku 14:3 dla gości wszystko wskazywało, że tak to się wszystko zakończy. Niestety, gdy w drugiej połowie na dobre rozwiązał się worek z przyłożeniami, to częściej na polu punktowych gościła Juvenia. Gospodarze chcieli wyprzedzić Arkę i to im się w pełni udało.

- Krakowianie wygrali, gdyż byli bardziej głodni zwycięstwa i skuteczniejsi. My zagraliśmy słabo. Nic nas nie usprawiedliwia, choć w ostatnim czasie z meczu na mecz robiliśmy postęp. Jak to się mówi zwycięża zespół, a przegrywa trener. Twardo porozmawialiśmy od razu po meczu. gdyż wiemy, że pewne rzeczy muszą być zmienione. Brakuje stabilności. Za szybko wpadamy w histerię. To niewybaczalne, tak jak to się stało tutaj od prowadzenia 14:3. Ten mecz jak i cały sezon był szarpany. Mieliśmy bardzo dobre momenty. Wszyscy wiedzą, że z piłką jesteśmy groźni dla najlepszych. Natomiast za dużo mamy przestojów. To chyba jest podłoże także psychologiczne - mówił na gorąco po spotkaniu Jurij Buchało przed kamerami TVP Sport.
Do przerwy padło tylko jedno przyłożenie i należało ono do Lechii. Po zmianie stron "piątek" było aż sześć, ale trzy z rzędu należały do Juvenii i one zdecydowały o sukcesie miejscowych. Krakowianie bowiem zmienili niekorzystny wynik 3:14 od razu na swoje prowadzenie 24:14, a po rzucie karnym mieli przewagę 27:19. Udane kopy Igora Kaczyńskiego przedzieliło przyłożenie Marka Płonki, ale już bez skutecznego podwyższenia.

W końcówce biało-zieloni zaatakowali. "Piątkę" zdobył Kewin Bracik, a Paweł Boczulak tym razem dobrze kopnął z podwyższenia, ale na obronę przed porażką zabrakło już czasu. Tym samym Lechia w ostatnim meczu sezonu dopisała do swojego konta tylko punkt, co jest za mało, aby wyprzedzić Pogoń Awentę Siedlce. Gdańszczanie zakończyli sezon na 6. miejscu.

Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot 10:26 (10:14)

Punkty dla Ogniwa: Władysław Grabowski 5, Oleksandr Czasowski 5, Dwayne Burrows 5, Roman Żuk 5, Wojciech Piotrowicz 6

OGNIWO: Marcin Wilczuk (41 Kavtaradze, 67 Rau), Burek (64 Zając), Bysewski (67 Mokrecow) - Piotrowski, Mroziński (60 Tsivtsivadze) - Powała-Niedźwiecki, Rossouw (41 Wiktor Wilczuk), Grabowski - Plichta - Piotrowicz - Czasowski, Burrows (69 Walters), Griebenow (60 Drewczyński), Olszewski - Żuk

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego ekstraligi rugby Ogniwo Sopot potrzebowało zaledwie punktu, by zapewnić sobie prawo gry do finału przed własną publicznością. Rugbiści nie zamierzali jednak kalkulować i zwyciężyli w Lublinie.

Jednak spotkanie zaczęło się układać pomyślnie dla podopiecznych Karola Czyża. To gospodarze objęli prowadzenie po rzucie karnym w pierwszych minutach gry.

Ostatnia kolejka ekstraligi rugby. Przeczytaj zapowiedź

Na odpowiedź gości musieliśmy poczekać do 19. minuty. Sopocianie pokonywali kolejne metry boiska, aż w końcu piłka trafiła do Władysława Grabowskiego, który bez większego trudu zdobył przyłożenie między słupami. Chwilę później podwyższył Wojciech Piotrowicz, który zresztą jest wychowankiem Budowlanych Lublin.

Ogniwo błyskawicznie poszło za ciosem, bo zaledwie kilkadziesiąt sekund później było już 12:3. Tym razem punkty były zdobyte po akcji z lewego skrzydła. Przy próbie podwyższenia ponownie nie pomylił się Piotrowicz.

Rugbiści z Sopotu nie zdołali jednak zachować znacznej przewagi do przerwy. W końcówce pierwszej połowy widowiskową akcją indywidualną popisał się Kuziwakwashe Kazembe. Znalazł się pod polem punktowym, po czym zwiódł rywala i po minięciu kolejnego sam przyłożył na 10:14.

Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot. Obejrzyj transmisję meczu

W drugiej części spotkania oba zespoły długo kazały czekać kibicom na punkty. Udało się to dopiero w 70. minucie. Ogniwo okazało się lepsze w formacji młyna na własnej połowie, a następnie w pogoń ruszył Robert Olszewski. Przebiegł z piłką kilkanaście metrów, dzięki czemu jego zespół szybko mógł zdobyć przyłożenie.

Niedługo potem Olszewski już sam wpisał się na listę punktujących. Goście ponownie popisali się szybkim wyprowadzeniem akcji z własnej połowy i po wymianie 3 podań znaleźli się między słupami.

Teraz sopocianie będą wyczekiwać finału, który prawdopodobnie odbędzie się 4 lipca. Na własnym boisku zmierzą się w nim z Master Pharm Łódź. Zwycięzca zostanie mistrzem Polski w sezonie 2020/21.

- W tym spotkaniu zagraliśmy zdecydowanie lepiej niż tydzień wcześniej. Plan został wykonany w 100 proc., dlatego też cieszymy się z pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej. To kolejny rok, gdy powalczymy o trofeum na własnym stadionie. Przed dwoma laty biliśmy się tu o mistrzostwo Polski, a przed rokiem o Puchar Polski. Liczymy, że trybuny wypełnią się po brzegi, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich kibiców - powiedział po ostatnim gwizdku Karol Czyż, trener Ogniwa.

Master Pharm Łódź - Arka Gdynia 83:7 (61:7)

Punkty dla Arki: Oskar Zypper 5, Krystian Szopa 2

ARKA: Bartkowiak, Mohyła, Derwis (70 Miziak) - Ziętkowski, Zdunek - Żarczyński, Zypper, Gajowniczek - Przerwa - Szyc (60 Bojke) - Szopa, Grzenkowicz, Litwińczuk, Kuzimski - Steindl

Arka Gdynia na mecz do Łodzi pojechała w bardzo okrojonym składzie. W kadrze znalazło się tylko 17 rugbistów.

Gospodarze bardzo szybko wykorzystali słabość "Buldogów", bo pierwsze przyłożenie nastąpiło już w... 26. sekundzie. Master Pharm nie miał litości także w kolejnych akcjach. W całej pierwszej połowie zebrali 61 punktów.

Master Pharm Łódź - Arka Gdynia 83:7. Obejrzyj transmisję meczu

Gości było stać jedynie na 1 przyłożenie. Tuż przed zejściem do szatni zdobył je Oskar Zypper, po tym jak wykorzystał złe wybicie i w efekcie błąd rywala. Chwilę później kopem podwyższył Krystian Szopa.

Obraz gry niewiele zmienił się po przerwie. Łodzianie wciąż byli stroną dominującą, a ich licznik ostatecznie zatrzymał się na 85 "oczkach".

"Buldogi" kończą sezon z 5 zwycięstwami i 13 porażkami. Utrzymają 8. miejsce, jeśli w niedzielę Juvenia Kraków przegra z Lechią Gdańsk. W innym przypadku może spaść na 9. lokatę.

- Zespół Łodzi grał znacznie lepiej, szybciej, co przełożyło się na okazałe zwycięstwo. Mimo, że przyjechaliśmy w 17, to cieszę się, że stanęliśmy w młynie i potrafiliśmy utrzymać się w tym aspekcie. Na pochwały zasługuje Oskar Derwis, który ze względu na kontuzję nie trenował przez ostatni miesiąc, a mimo to postanowił przyjechać i zagrać na terenie trudnego rywala. Każdą porażkę w tym sezonie biorę na siebie. Jako trener chcę bronić ten zespół, bo widać w nim ogromny potencjał. To trudno opowiedzieć, bo najlepiej byłoby przyjść i zobaczyć na żywo charakter drużyny i to, jak pracuje oraz ile jest jeszcze w stanie z siebie wykrzesać. Wierzę, że zespół się zbuduje i z powodzeniem będzie walczył w ekstralidze. Przegrane dobijają zawodników, ale nie uciekają z pokładu. Liczę, że solidnie przetrenujemy lato i kolejny sezon będzie bardziej udany - podsumował Dariusz Komisarczuk, szkoleniowiec Arki.

10 Sparta Jarocin 18 2 0 16 249:833 8
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.
Tabela wprowadzona: 2021-06-20