Rugby. Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk z ważnymi zwycięstwami. Porażka Arki Gdynia

dak.
23 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 17:46 (24 kwietnia 2022)
Jason Makhari (na pierwszym planie) w meczu z Edach Budowlanymi Lublin zdobył trzy przyłożenia, które okrasił taką cieszynką. Jason Makhari (na pierwszym planie) w meczu z Edach Budowlanymi Lublin zdobył trzy przyłożenia, które okrasił taką cieszynką.

13. kolejka ekstraligi nie dla wszystkich trójmiejskich zespołów była zwycięska. Ogniwo Sopot wygrało na wyjeździe z Up Fitness Skra Warszawa 25:13 (13:8). Podopieczni Karola Czyża zdobyli ofensywny punkt bonusowy i umocnili się na pozycji lidera. Z bonusem wygrała także Lechia Gdańsk, która pokonując Edach Budowlani Lublin 41:36 (21:12), odskoczyła rywalowi z tabeli. Natomiast Arka Gdynia przegrała w delegacji z Awentą Pogoń Siedlce 20:32 (13:13).

Aktualizacja, 24.04.2022, godz. 17:46

Sprawdź, co obiecywali trójmiescy trenerzy przed 13. kolejką rugbistów

Awenta Pogoń Siedlce - ARKA GDYNIA 32:20 (13:13)

Punkty dla Arki: Anton Szaszero 8, Patryk Steindl 5, Elden Schoeman 5

ARKA: Botha, Bojke (79 Wolszon), Kasperek (54 Derwis) - Podolski, Papunashvili - Raszpunda (56 Litwińczuk, 75 Ołoś), Kuzimski, Gajowniczek - Kutsenko - Szaszero - Szopa, Karasewicz, Shoeman, Sirocki - Steindl

Pogoń Awenta Siedlce - RC Arka Gdynia. Zobacz transmisję z meczu

Awenta Pogoń Siedlce zaczynała spotkanie z ostatniego miejsca w tabeli, ale boisko tego nie odzwierciedliło. A to dlatego, że to siedlecka drużyna naciskała od pierwszych minut i to ona jako pierwsza objęła prowadzenie. Zapewnił je Mamuka Chanchibadze po kopie z rzutu karnego.

Niedługo potem wyrównał Anton Szaszero, ale gospodarze szybko odpowiedzieli. Dobrze operowali w formacji młyna, a po jednej z takich akcji przyłożenie zdobył Eduard Wertylecki (10:3). Następnie kolejny skuteczny rzut karny zapisał Chanchibadze.

Jednak arkowcy nie pozostawali dłużni. Szaszero pokazał, że jego celownik nie jest gorszy i także zapisał jeszcze jedną "trójkę". Wynik 13:6 utrzymywał się niemalże do końca pierwszej połowy, ale w wtedy Anton uruchomił podaniem Patryka Steindla, który przyłożył na prawym skrzydle. Pozycja do podwyższenia nie była łatwa, ale mimo to Ukrainiec zdołał kopnąć między słupy. Piłka odbiła się od jednego z nich, a po chwili sędzia zaprosił wszystkich do szatni (13:13).

Ta akcja miała dodać impulsu w drugiej połowy. Jednak zamiast tego - punktowali głównie miejscowi. Jedna warto dodać, że trener Dariusz Komisarczuk na ławce rezerwowych miał tylko 4 zawodników. Tak naprawdę "Buldogami" wstrząsnęły dwie minuty, w czasie których rugbiści z Siedlec dwukrotnie zdobywali przyłożenia - najpierw po akcji Kacpra Skupa, a następnie Bartłomieja Barei (25:13). Później dołożyli jeszcze czwarte, zapewniając sobie punkt bonusowy.

Natomiast żółto-niebieskich stać było jedynie na jedno przyłożenie, i to w ostatniej akcji meczu. Zdobył je Elden Schoeman po asyście Szaszero, który przerzucił piłkę nad wszystkimi obrońcami, otwierając koledze drogę do pola punktowego.

LECHIA GDAŃSK - Edach Budowlani Lublin 41:36 (21:12)

Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 21, Jason Makhari 15, Kewin Bracik 5

LECHIA: Witoszyński (49 Kacprzak), Buczek (36 Wojnicz), Olszewski - Dabkiewicz, Krużycki - Płonka, Nyaoda (63 Smoliński), Johannes - Boczulak (75 Janeczko) - October - Makhari, Bracik, Klaasen, Niespodziany, Wójtowicz

Lechia Gdańsk - Budowlani Lublin. Obejrzyj transmisję z meczu

Spotkanie to miało spory wpływ na układ ligowej tabeli, gdyż obie drużyny dzieliło 5 punktów. I lepiej zaczęli Budowlani, którzy prowadzili już po 3 minutach. Jednak z czasem to Lechia Gdańsk przejmowała inicjatywę i najpierw pomniejszyła stratę po rzucie karnym Pawła Boczulaka.

Niedługo potem biało-zieloni wyszli na prowadzenie. Przebojową akcją popisał się Zavien Klaasen, który pokonał niemal całą połowę boiska mijając trzech rywali, by podać do niepilnowanego Kewina Bracika i zdobyć przyłożenie.

Przyjezdni odzyskali je, ale tylko na chwilę. Po przyłożeniu zespołu z Lublina, biało-zieloni szybko rozegrali akcję, w której podanie otrzymał Jason Makhari. Ten urwał się rywalowi i przyłożył na 15:12.

Podopieczni Tomasza Rokickiego zdołali odskoczyć jeszcze przed przerwą. Boczulak dwukrotnie udanie kopał z rzutów karnych, dzięki czemu jego zespół prowadził 21:12 po pierwszej połowie.

Drugą agresywnie zaczęli lublinianie, którzy po akcji 5+2 pomniejszyli stratę do 2 "oczek". Jednak ich radość nie trwała długo, bo swój geniusz znów zaprezentował Makhari, który błyskawicznie pognał akcją z lewej flanki i znalazł się w polu punktowym. Po podwyższeniu Boczulaka było 28:19. Ten sam zawodnik dołożył kolejne 3 "oczka" w 55. minucie.

Jednak gdańszczanom nie było mało. Napędzali się z kolejnymi atakami, a jeden z nich na swoje już trzecie przyłożenie zamienił Makhari. Ale i przyjezdni nie pozostawali dłużni, bo dwukrotnie odpowiadali w podobny sposób. Natomiast po stronie gdańskiej drużyny jeszcze jednego karnego dorzucił Boczulak. Niedługo potem Paweł został zmieniony przez Rafała Janeczko, dla którego był to pierwszy występ po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją.

Wynik 41:36 oznaczał, że w ostatnich minutach nie brakowało emocji. Ostatecznie już nic się nie zmieniło i to biało-zieloni cieszyli się ze zwycięstwa, pierwszego pod wodzą trenera Rokickiego. Oba zespoły zdobyły po punkcie bonusowym.

Up Fitness Skra Warszawa - OGNIWO SOPOT 13:25 (8:13)

Punkty dla Ogniwa: Mateusz Mrowca 10, Wojciech Brzezicki 5, Michał Haznar 5

OGNIWO: Fidler, Burek, Bysewski - Piotrowski, Mokrecow - Powała-Niedźwiecki, Wilczuk, Grabowski - Plichta - Haznar - Czasowski, Griebenow, Mrowca, Burrows - Brzezicki oraz Kavtaradze, Rau, Tsivtivadze, Mroziński, Anuszkiewicz, Misiak, Brzezicki, Drewczyński, Możejko

Fatalna Wielka Sobota w rugby dla trójmiejskich zespołów. Przeczytaj relację z poprzedniej kolejki

Ogniwo Sopot dobrze zareagowało na ostatnią porażkę z Orkanem Sochaczew (11:21). Rugbiści napierali od samego początku, a efektem było otwarcie wyniku już w 3. minucie. Premierowe przyłożenie z prawego skrzydła zdobył Mateusz Mrowca. Michał Haznar miał okazję podwyższyć, ale pierwsza próba mu nie wyszła. Jednak zrehabilitował się 10 minut później. Poprawił celownik i skutecznie wykonał rzut karny.

Gospodarze potrzebowali trochę czasu na uporządkowanie gry. Długo odpierali ataki rywali, a sami do pierwszej sytuacji doszli dopiero w 17. minucie. Impuls poskutkował zdobyciem punktów kontaktowych chwilę później. Rugbiści znaleźli lukę na lewej flance i doprowadzili do stanu 5:8. Niedługo potem sami wykorzystali rzut karny i po pół godziny gry mieliśmy remis 8:8.

Jednak jeszcze przed przerwą podopieczni Karola Czyża zdążyli odzyskać inicjatywę. Szukali swojej szansy na przyłożenie i znaleźli ją po podaniu do Wojciecha Brzezickiego, który na lewej stronie nie miał za wiele miejsca na przekroczenie linii pola punktowego, a mimo to zdołał położyć w nim piłkę.

Po zmianie stron mocniej zaczęła Skra. Zaledwie po 2 minutach gry drugiej połowy znów mieliśmy remis. Miejscowi zapunktowali po dobrym wznowieniu z linii bocznej. Podobną taktykę zastosowali sopocianie w 60. minucie, po czym znów objęli przewagę, 18:13.

Kropka nad "i" została postawiona 5 minut przed końcem. Dobrze grające w formacji młyna Ogniwo powiększyła przewagę po składnie rozegranej akcji zakończonej przez Mrowcę. Przytomność umysłu zachował także Haznar, który podwyższył na 25:13.

Tym samym drużyna z Sopotu umocniła się na pozycji lidera. Dzięki czterem przyłożeniom zdobyli również ofensywny punkt bonusowy, dzięki czemu mogli dopisać sobie 5 "oczek" w ligowej tabeli.

10 Awenta Pogoń Siedlce  13 2 0 11 217:468 13
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale. Mecze odbędą się na boiskach zespołów wyżej klasyfikowanych w tabeli sezonu zasadniczego.
Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Nikt nie spada bezpośrednio.
Tabela wprowadzona: 2022-04-24