Rugby. Polki na podium mistrzostw Europy. 2. miejsce w Moskwie

27 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Polskie rugbistki zajęły 2. miejsce w turnieju kończącym mistrzostwa Europy 2021 w Moskwie. Polskie rugbistki zajęły 2. miejsce w turnieju kończącym mistrzostwa Europy 2021 w Moskwie.

Reprezentacja Polski w rugby 7 kobiet po raz pierwszy w historii turniej mistrzostw Europy ukończyła na 2. miejscu. W Moskwie biało-czerwone uznały tylko wyższość Rosji, która sięgnęła po złoto. W klasyfikacji generalnej podopieczne Janusza Urbanowicza zdobyły 2. lokatę, mając taką samą liczbę punktów jak Hiszpania. Kadrę w większości stanowią zawodniczki klubu Biało-Zielone Ladies Gdańsk.

Bilety na finał ekstraligi w Sopocie. Sprawdź, gdzie i po ile je kupisz?

POLSKA: Karolina Jaszczyszyn, Hanna Maliszewska, Anna Klichowska, Natalia Pamięta, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka, Julia Druzgała, Marta Morus, Małgorzata Kołdej (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Tamara Czumer, Aleksandra Lachowska, Marta Nowosz Marta (wszystkie Legia Warszawa)

Pandemia koronawirusa o rok opóźniła kolejny awans w europejskiej hierarchii polskich rugbistek. W ubiegłym roku mistrzostw nie udało się rozegrać. Dlatego na poprawienie historycznych osiągnięć (3. miejsca w turnieju, 4. pozycji w klasyfikacji generalnej) przyszło poczekać 2 lata.

Rugbistki reprezentacji Polski odbierają w Moskwie srebrne medale

Ekipa Janusza Urbanowicza w Moskwie rozgrywki ukończyła z 2. lokatą, a w punktacji generalnej mistrzostw Europy jest trzecia, z identyczną liczbą punktów jak druga Hiszpania. Tytuł mistrzowski obroniły Rosjanki.

• Szkocja 29:14

W Moskwie Polski turniej rozpoczęły od trzech zwycięstw. Szczególnie istotne było to nad Belgią (19:0), gdyż to ono otwierało drogę do walki o medal. Trzy tygodnie temu, w Lizbonie właśnie ta reprezentacja uplasowała się przed biało-czerwonymi, na 3. miejscu.

Mistrzostwa Europy 2021 rugby 7 kobiet - wyniki pierwszego turnieju w Lizbonie

W meczach decydujących o kolejności na podium Polska pokonała Szkocję, zremisowała z Hiszpanią oraz uległa Rosji. Tym samym turniej w Moskwie ukończyła na 2. miejscu.

Natomiast do klasyfikacji generalnej liczyły się punkty uzyskane zarówno w Lizbonie jak i Moskwie. Komplet punktów - 40 zdobyła Rosja. Polska z Hiszpanią miały ich po 32. Tytuł wicemistrzowski przyznano biało-czerwonym.

Klasyfikacja mistrzostw Europy rugby 7 kobiet w 2021 roku. Klasyfikacja mistrzostw Europy rugby 7 kobiet w 2021 roku.

Męska reprezentacja nie sprawiła niespodzianki. Biało-czerwoni w Moskwie także zamknęli stawkę uczestników, przegrywając komplet meczów. W 6 grach zdobyli zaledwie jedno przyłożenie. W klasyfikacji generalnej ekipa Andrzej Kopyta zajęła również ostatnie, 8. miejsce.