Rugby. Polska - Węgry 43:3. Lechia Gdańsk liderem mistrzostw Polski siódemek

Jacek Główczyński
11 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA
Lechia Gdańsk - zwycięska drużyna w pierwszym turnieju mistrzostw Polski rugby siódemek. Lechia Gdańsk - zwycięska drużyna w pierwszym turnieju mistrzostw Polski rugby siódemek.

Lechia Gdańsk wygrała inauguracyjny turniej mistrzostw Polski w rugby 7, który odbył się w Warszawie, udanie wracając do tej rywalizacji po trzyletniej przerwie. Natomiast reprezentacja Polski w "15" pokonała w towarzyskim meczu Węgry 43:3 (12:3). W Krakowie punktowali m.in. zawodnicy Ogniwa Sopot. Dwa przyłożenia zdobył Piotr Zeszutek, a dwukrotnie z podwyższeń trafił Wojciech Piotrowicz.

Przeczytaj naszą zapowiedź soboty z rugby w "15" i "7"

Lechia Gdańsk najlepsza w Warszawie

LECHIA: Milan Kossakowski, Claude Johannes, Jason Makhari, Lusanda Xakwana, Robert Wójtowicz, Dawid Wesołowski, Paweł Boczulak, Bartosz Kruszczyński, Paweł Bystrzyński, Olaf Niespodziany, Aleksander Czerniak, Antoni Kopecki

Lechia Gdańsk to klub, który w mistrzostwach Polski siódemek, obok AZS AWF Warszawa szczyci się największą liczbą tytułów mistrzów Polski. Zdobył ich osiem. Biało-zieloni nie mieli sobie równych w latach 2010-16, gdy triumfowali siedem razy z rzędu. Natomiast ostatnie złoto zdobyli w 2018 roku.

W tym sezonie biało-zieloni wrócili do rywalizacji po dwuletnie przerwie. W pierwszym z trzech turniejów eliminacyjnych nie mieli sobie równych. Trener Jurij Buchało umiejętnie zestawił skład, mimo że jeszcze dzień przed meczem dokonywał w nim zmian, gdyż ubyli: Kewin BracikDawid Bartosiak, a w ich miejsce weszli 17-letni debiutanci: Aleksander CzerniakAntoni Kopecki.

Biało-zieloni maksymalnie wykorzystali punkt regulaminu, który zezwala na wystawienie do gry trzech zagranicznych rugbistów.

W Warszawie osiem drużyn rozpoczęło od rywalizacji w dwóch grupach systemem każdy z każdym. Potem dwie najlepsze drużyny z grupy grały o miejsca 1-4, a dwie pozostałe o pozycje 5-8.

Lechia w grupie kolejno wygrywała ze: Skrą Warszawa 26:21, mistrzem Polski z trzech ostatnich sezonów - Posnanią 15:12 i Legią Warszawa 41:0. W półfinale pokonała drugą drużynę z grupy B - Orkan Sochaczew 19:5. Natomiast w finale jeszcze raz udowodniła wyższość nad Posnanią, tym razem kończąc mecz wynikiem 32:17.

3. miejsce dla Orkana, który wygrał z Juvenią Kraków 24:5.

Kolejny turniej odbędzie się 10 lub 11 października w Gdańsku. Przypomnijmy, że o kolejności w mistrzostwach zdecydują punkty zdobywane w czterech turniejach. W tym ostatnim, w którym punkty mnożone będą przez 1,5, wystartuje 6 najlepszych drużyn po trzech pierwszych zawodach.

- Cieszymy się, że zwycięstwem wracamy do siódemek po trzech latach nieobecności. Naszym celem minimum był awans do "4". Niby na papierze dysponowaliśmy mocnym składem, ale w tej odmianie rugby nie grają tylko nazwiska, ale potrzebne jest zagranie i doświadczenie. Posnania to solidna ekipa i jeszcze za wcześnie na wieszanie nam na szyjach medali. Walka o tytuł zapewne będzie się toczyć do ostatniego turnieju. Dodatkowo mam satysfakcję, że wygraliśmy drużyną, w której grało dużo młodzieży, w tym dwóch 17-latków - mówi nam trener Buchało.
Końcowa tabela turnieju w Warszawie:
1. Lechia Gdańsk 20 punktów do klasyfikacji generalnej
2. Posnia 18, 3. Orkan Sochaczew 16, 4. Juvenia Kraków 14, 5. Skra Warszawa 12, 6. Rugby Białystok 10, 7. Legia Warszawa 8, 8. Budowlani Lublin 6

Rugbiści Ogniwa Sopot punktowali w reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski wróciła do międzynarodowych rozgrywek po 19-miesięcznej przerwie. Po raz pierwszy w historii zagrała z Węgrami, którzy w światowym rankingu plasują się ponad 30 miejsc niżej. Był to zarazem debiut w roli selekcjonera biało-czerwonych Walijczyka Chrisa Hitta.

W Krakowie nasza reprezentacja wygrała 43:3 (12:3), choć do przerwy nie potrafiła potwierdzić dużą zdobyczą punktową przewagi, która miała przede wszystkim w młynie.

Punkty dla Polski: Piotr Zeszutek 10, Artur Fursenko 5, Stasio Maltby 5, Krystian Olejek 5, Dawid Plichta 5 Dawid Rubaśniak 5, Wojciech Piotrowicz 4, Daniel Tomanek 4

Punkty dla Węgier: Gergo Collet 3

POLSKA: Fidler, Buczek, Bysewski - Krawiecki, Krużycki - Luczka, Rubasniak, Zeszutek - D.Plichta (Orkan Sochaczew) - Piotrowicz - Maltby, Gdula, Halaifonua, Cooke - Walters oraz Siemaszko, Chóściel, Gąska, Olejek, Janeczko, Cal, Piotrowski, Pętlak, Tomanek, Fursenko, B.Janeczko, Sadowski

W 2. minucie niespodziewanie prowadzenie objęli Węgrzy, gdy Gergo Collet wykorzystał rzut karny. Polacy odpowiedzieli przyłożeniem w 11. minucie. Zaskoczyli rywali przy młynie dyktowanym. Piłkę podjął bowiem nie łącznik młyna, a Piotr Zeszutek i przekazał ją do Dawida Plichty, który zdobył "piątkę".

Co ciekawe po przerwie kapitan reprezentacji Polski i Ogniwa Sopot jeszcze raz nabrał rywali na tę samą zagrywkę, a punkty zdobył Stasio Maltby.

Ale Zeszutek nie tylko asystował, ale również sam dwukrotnie przebił się po "piątki". Najpierw w 17. minucie, a następnie w 64., gdy Polacy wepchnęli młynem Węgrów na ich pole punktowe.

Na punktową listę wpisał się również drugi rugbista Ogniwa Sopot. Wojciech Piotrowicz wykorzystał dwa z czterech podwyższeń, do których podchodził tego dnia.

Piotr Zeszutek zdobył dla reprezentacji Polski dwa przyłożenia w meczu z Węgrami. Piotr Zeszutek zdobył dla reprezentacji Polski dwa przyłożenia w meczu z Węgrami.
Łącznie w reprezentacji zagrało aż 8 trójmiejskich rugbistów. Wyjściowa pierwsza linia młyna składała się wyłącznie z nich, a tworzyli ją sopoccy filarzy: Thomas FidlerRadosław Bysewski oraz młynarz Lechii Gdańsk - Grzegorz Buczek. W drugiej linii zaczął mecz inny lechista - Michał Krużycki. Ponadto w podstawowej "15" byli wspomniani: Zeszutek i Piotrowicz.

Z rezerwy do gry weszli dwaj kolejni zawodnicy Ogniwa: Adam PiotrowskiSylwester Gąska. Dla tego ostatniego był to debiut w seniorskiej kadrze.

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.