Rywale kończyli w "dziewiątkę"

13 września 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Maciej Rogalski (pierwszy z prawej) przyjmuje gratulacje od lechistów po zdobyciu debiutanckiego gola w ekstraklasie. Maciej Rogalski (pierwszy z prawej) przyjmuje gratulacje od lechistów po zdobyciu debiutanckiego gola w ekstraklasie.

Piłkarze Lechii pokonali na własnym stadionie Odrę Wodzisław 3:1 (0:1). To drugie zwycięstwo w drugim meczu ligowym przy Traugutta. Wszystkie bramki dla gospodarzy padły po przerwie, w tym dwa w liczebnej przewadze. Rywale kończyli mecz w dziewiątkę, gdyż otrzymali dwie czerwone kartki!

Bramki: Kasperkiewicz 54, Rogalski 72, Buzała 88 - Dudek 43.

LECHIA: Kapsa - Starosta, Manuszewski, Wołąkiewicz, Mysona - Kaczmarek, Trałka, Kasperkiewicz (66 Rybski), Rogalski (90 Kalkowski) - Buzała, Kowalczyk (88 Radovanović).

ODRA: Stachowiak - Kłos, Kowalczyk, Dudek, Szary - Gierczak, Kuranty - Woś, Seweryn (70 Hinc), Małkowski (60 Korzym) - Aleksander (78 Moskal).

Sędzia: Bakaluk (Iława). Żółte kartki: Trałka (Lechia), Gierczak, Dudek (Odra). Czerwone kartki: Dudek (65. minuta), Gierczak (87.). Widzów: 8500.

Dariusz Dudek, brat słynnego bramkarza mógł zostać w Gdańsku bohaterem. To jego "główka" po dośrodkowaniu z wolnego Macieja Małkowskiego dała Odrze zwycięstwo w pierwszej połowie. Wydawało się, że drużyny noszące nazwę tej rzeki mają paten na boisko przy ul. Traugutta. Wszak w II lidze Lechia przegrywała u siebie dwukrotnie z Odrą z Opola. Ostatnia porażka, blisko przed rokiem zakończyła się nawet zmianą trenera.

Jednak Dudek przed przerwą nie tylko strzelił gola, ale i otrzymał żółtą kartkę. W 65. minucie wodzisławski stoper faulem przerwał kontrę Marcina Kaczmarka. Był drugi kartonik, a w konsekwencji i czerwony nakazujący Odrze już do końca meczu grać w "10".

Tabela wprowadzona: 2008-09-14
Lechia, o ile w pierwszej połowie ograniczała się do strzałów z dystansu, zresztą niecelnych (Kaczmarek, Arkadiusz Mysona), tak od razu po zmianie stron ruszyła do ataków. Już w 50. minucie Piotr Kasperkiewicz zgrał piłkę głową do Macieja Kowalczyka, a ten celnie strzelił, tylko zbyt słabo, aby zaskoczyć bramkarza.

W 54. minucie dopiero powtórki telewizyjne pokazały, kto strzelił gola. Akcję rozpoczął Ben Starosta. W "16" Odry powstało zamieszanie. Bramkarz złapał piłkę, ale już za linią bramkową, co zasygnalizował arbiter boczny! Najbardziej cieszył się Łukasz Trałka, ale bramkę zaliczono Kasperkiewiczowi. I bardzo dobrze, bo to po jego przetrzymaniu piłki sędzia podyktował rzut wolny pośredni, który Odrze przyniósł gola. Telewizyjne powtórki pokazały dokładnie, że Trałka oddał strzał, a piłka uderzyła, stojącego pięć metrów od bramki Kasperkiewicza i zmieniła kierunek, wpadając do siatki przy lewym słupku bramki.

Gdy na boisku zrobiło się luźniej Lechia bez kłopotów rozegrała akcję przed polem karnym rywali. Paweł Buzała przekazał futbolówkę do Kaczmarka, ten szybko rozegrał do Macieja Rogalskiego, a najskuteczniejszy snajper gdańszczan w II lidze strzelił swojego debiutanckiego gola w ekstraklasie, uderzając precyzyjnie z pierwszej piłki.

W 87. minucie z boiska został wyrzucony Piotr Gierczak. Od razu następna akcja miejscowych przeniosła zmianę wyniku. Rozpoczęło się i skończyło od Buzały, a asystę zaliczył Kaczmarek. Paweł strzelał na raty, gdyż dobiegł do odbitej piłki przez Adama Stachowiaka i ponownie strzelił, tym razem już skutecznie.

Pozostałe wyniki 5. kolejki: Legia Warszawa - Arka Gdynia 2:0 (0:0), ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0), Ruch Chorzów - Cracovia 2:0 (0:0), Śląsk Wrocław - GKS Bełchatów 2:1 (1:0), Polonia Bytom - Polonia Warszawa 0:4 (0:0), Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0 (1:0), Wisła Kraków - Lech Poznań 1:4 (0:3).