Derby szczypiornistów: Spójnia Gdynia - Wybrzeże Gdańsk 18:28

MR
14 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 18:53 (15 kwietnia 2018)
Wybrzeże Gdańsk (w białych strojach) ograło Spójnię i zagra w fazie "dzikich kart". Wybrzeże Gdańsk (w białych strojach) ograło Spójnię i zagra w fazie "dzikich kart".

Wybrzeże Gdańsk pokonało na wyjeździe Spójnię Gdynia 28:18 (17:11) w meczu 30. kolejki PGNiG Superligi. To ósme zwycięstwo w historii starć tych drużyn i druga wygrana nad lokalnym rywalem w tym sezonie. Zespół prowadzony przez Marcina Lijewskiego zapewnił sobie piąte miejsce w tabeli grupy pomarańczowej oraz prawo gry o "dziką kartę" do fazy play-off. Rywalem będzie MMTS Kwidzyn. Pokonani zakończyli sezon jako najsłabsza drużyna elity.

Zimakowski, Głębocki, Michalczuk - Rychlewski 6, K. Pedryc 4, Marszałek 2, Luberecki 2, Ćwikliński 2, Brukwicki 1, Lisiewicz, Kirilenko, Jamioł, Krawczenko
Sędziowie: Baranowski (Warszawa), Lemanowicz (Łąck)
Widzów: 250
Pieńczewski - Rogulski 9,Kondratiuk 5, Prymlewicz 5, Sulej 2, Adamczyk 2, Kostrzewa 2, Salacz 1, Papaj 1, Wołowiec 1, Podobas, Marciniak, Bednarek, Wróbel

To ósme ligowe derby pomiędzy Spójnią Gdynia i Wybrzeżem Gdańsk i drugie w Superlidze. Dotychczas wszystkie spotkania wygrali gdańszczanie.
Po raz ostatni obie ekipy spotkały się w Gdańsku. W Ergo Arenie wygrało 27:23.

PRZYPOMNIJ SOBIE RELACJĘ Z TAMTEGO MECZU
Wybrzeżu w meczu ze Spójnią wystarczy przegrana po karnych, by zapewnić sobie 5. miejsce w tabeli grupy pomarańczowej. To da im prawo gry o dziką kartę na play-off. Wybrzeże ma 3 punkty przewagi nad Piotrkowianinem i spadnie na 6. lokatę tylko jeśli przegra w Gdyni w regulaminowym czasie gry, a zespół z Piotrkowa Trybunalskiego pokona Sandrę Spa Pogoń Szczecin, zgarniając trzy pukty i bonus za zwycięstwo z rywalem z grupy.

Jeśli Piotrkowianin wygra, a Wybrzeże przegra po karnych, obie ekipy zrównają się punktami. Wtedy wyżej będzie Wybrzeże, które będzie miało więcej punktów bonusowych.
Wyjściowe składy:

Spójnia: Zimakowski (SPÓJNIA Gdynia) - K. Pedryc (SPÓJNIA Gdynia), Jamioł (SPÓJNIA Gdynia), Kirilenko (SPÓJNIA Gdynia), Luberecki (SPÓJNIA Gdynia), Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia), Marszałek
(SPÓJNIA Gdynia)

Wybrzeże: Pieńczewski - Sulej (WYBRZEŻE Gdańsk), Bednarek (WYBRZEŻE Gdańsk), Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk), Wróbel (WYBRZEŻE Gdańsk), Kostrzewa (WYBRZEŻE Gdańsk), Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk)
Start meczu opóźniony z powodu nieobecności służb medycznych. Jeśli nie zjawią się w hali GCS w ciągu kwadransa możliwy jest walkower.
Służby medyczne dotarły na miejsce zawodów. Mecz rozpocznie się z siedmiominutowym opóźnieniem.
1'
[1:0] Bramkę zdobywa 22 Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia).
1'
[1:1] Odpowiada trafieniem 17 Sulej (WYBRZEŻE Gdańsk).
2'
[1:2] Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk) trafia w kontrze
3'
Żółtą kartką napomniany 29 Wróbel (WYBRZEŻE Gdańsk).
wykluczenie
4'
29 Wróbel (WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
5'
[1:3] Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk) wykorzystuje rzut karny.
5'
[2:3] Bramkę zdobywa 65 Marszałek (SPÓJNIA Gdynia).
5'
[2:4] Świetny rzut Suleja i czwarty gol dla Wybrzreża
7'
[2:5] Obona rozstąpiła się przed Kondratiukiem i ten trafia do bramki
7'
[2:6] Faul w ataku Kirilenki i po szybkim ataku trafia Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk).
czas
8'
Przerwa na żądanie (SPÓJNIA Gdynia).
8'
[2:7] Kolejna kontra gości, którą wykorzystuje Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk).
9'
[2:8] Bramkę zdobywa 20 Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk).
10'
[3:8] Pedryc (SPÓJNIA Gdynia) przerywa bramkową serię gości.
10'
[3:9] Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk) trafia z koła.
11'
Żółtą kartką otrzymuje 10 Pedryc (SPÓJNIA Gdynia).
11'
[4:9] Bramkę zdobywa 13 Luberecki (SPÓJNIA Gdynia).
11'
[4:10] Bramkę zdobywa 88 Kostrzewa (WYBRZEŻE Gdańsk).
12'
[5:10] Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) pokonuje Pieńczewskiego z siódmego metra.
14'
Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk) potężnie w poprzeczkę, chwilę później po drugiej stronie instynktownie broni Pieńczewski (WYBRZEŻE Gdańsk).
14'
[5:11] Bramkę zdobywa 20 Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk).
14'
Żółtą kartką napomniany Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk).
16'
[6:11] Bramkę zdobywa 10 Pedryc (SPÓJNIA Gdynia).
17'
[6:12] Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk) w samo okienko z karnego.
18'
Żółtą kartką otrzymuje 17 Sulej (WYBRZEŻE Gdańsk).
18'
[7:12] Bramkę zdobywa 4 Ćwikliński (SPÓJNIA Gdynia).
19'
Dwa razy świetnie Głębocki (SPÓJNIA Gdynia). Najpierw broni rzut Suleja (WYBRZEŻE Gdańsk), a później dobitkę Kostrzewy (WYBRZEŻE Gdańsk)
wykluczenie
19'
14 Bednarek (WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę.
19'
Z prawego skrzydła przestrzelił Marszałek (SPÓJNIA Gdynia)
czas
19'
O przerwę poprosił trener Marcin Lijewski (WYBRZEŻE Gdańsk).
20'
[7:13] Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk) trafia z koła mimo asysty dwóch obrońców.
21'
Żółtą kartką otrzymuje 27 Krawczenko (SPÓJNIA Gdynia).
21'
[8:13] Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) ponownie skuteczny z siódmego metra.
22'
Faul w ataku popełnił Kondratiuk (WYBRZEŻE Gdańsk)
24'
[8:14] Dynamiczne wejście i gol Kondratiuka (WYBRZEŻE Gdańsk).
24'
Żółtą kartką kartką upomniany 13 Luberecki (SPÓJNIA Gdynia).
25'
Kapitalna interwencja Pieńczewskiego (WYBRZEŻE Gdańsk)
25'
[9:14] Bramkę zdobywa 21 Brukwicki (SPÓJNIA Gdynia).
26'
Głębocki (SPÓJNIA Gdynia) broni rzut Rogulskiego (WYBRZEŻE Gdańsk), ale ten był faulowany przez Krawczenkę (SPÓJNIA Gdynia)
26'
Sulej (WYBRZEŻE Gdańsk) obok bramki, ale po rękach obrońców
27'
Sprytny rzut Suleja (WYBRZEŻE Gdańsk) po ziemi, ale czujny Głębocki (SPÓJNIA Gdynia) broni
28'
[9:15] Szybka kontra i trafia Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk).
29'
[10:15] Tym razem to Spójnia wyprowadza kontrę, a Kamil Pedryc (SPÓJNIA Gdynia) trafia efektownym lobem.
30'
[10:16] Potężnie Adamczyk (WYBRZEŻE Gdańsk).
30'
[11:16] Na raty trafia Luberecki (SPÓJNIA Gdynia).
30'
[11:17] Na zakończenie pierwszej połowy Rogulski z karnego pewnie pokonuje Michalczuka.
30'
Koniec pierwszej częsci gry. Wybrzeże do przerwy prowadzi ze Spójnią 17:11.
Wybrzeże zaczęło bardzo agresywnie w obronie. Gdańszczanie nie tylko powstrzymywali ataki Spójni, ale przy tym często wyprowadzali skuteczne kontry. Przez blisko dziesięć minut gospodarze byli w stanie trafić tylko dwukrotnie i w tym okresie przyjezdni zbudowali sobie sześciobramkową przewagę, którą utrzymywali do końca.
Wybrzeże ma bezpieczną przewagę i jest bliskie zapewnienia sobie udziału w grze o "dzikie karty" do fazy play-off. Rywalem gdańszczan będzie czwarta drużyna grupy granatowej - MMTS Kwidzyn lub Chrobry Głogów.
31'
[12:17] 22 Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) z siódmego metra pokonuje Pieńczewskiego.
32'
[12:18] Szybko odpowiada Adamczyk (WYBRZEŻE Gdańsk).
33'
Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) prosto w Pieńczewskiego (WYBRZEŻE Gdańsk)
wykluczenie
34'
33 Salacz (WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę za faul na Kirilence.
wykluczenie
35'
44 Adamczyk (WYBRZEŻE Gdańsk) otrzymuje dwuminutową karę za próbę zbyt szybkiego wejścia na boisko. Wybrzeże w podwójnym osłabieniu.
36'
[13:18] Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) trafia z lewego skrzydła.
37'
Wybrzeże już w pełnym składzie. Okres podwójnego osłabienia goście zakończyli tracąc tylko jedną bramkę.
38'
Jamioł (SPÓJNIA Gdynia) nad poprzeczką. Upłynęło osiem minut drugiej połowy, a drużyny łącznie w tym czasie zdobyły tylko trzy bramki.
39'
[14:18] Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) ponownie trafia z karnego.
40'
[15:18] Marszałek (SPÓJNIA Gdynia) mocno z prawego skrzydła w kontrze.
czas
40'
Spójnia zbliżyła się na trzy bramki. O przerwę prosi Marcin Lijewski (WYBRZEŻE Gdańsk).
41'
Zimakowski (SPÓJNIA Gdynia) broni rzut Suleja (WYBRZEŻE Gdańsk), ale ten był faulowany. Będzie rzut karny.
41'
[15:19] Nieomylny dziś z siódmego metra Rogulski (WYBRZEŻE Gdańsk).
43'
[15:20] Dynamicznie Kondratiuk (WYBRZEŻE Gdańsk).
43'
Na trybunach można dostrzec m.in. piłkarki ręczne GTPR, w tym zawieszoną do końca sezonu Aleksandrę Zych.
46'
[15:21] Rogulski prosto w Zimakowskiego, ale znikąd wyrósł Kostrzewa, który wysoko wyskoczył i potężnym rzutem pokonał bramkarza gości, wywołując euforię na ławce i trybunach.
47'
Na widowni sporo kibiców Wybrzeża, również tych najmłodszych.
47'
Marszałek (SPÓJNIA Gdynia) mocno w poprzeczkę
47'
Rychlewski (SPÓJNIA Gdynia) próbuje lobować Pieńczewskiego (WYBRZEŻE Gdańsk), ale ten nie daje się zaskoczyć
48'
Po ospałym pierwszym kwadransie drugiej części gry tempo zaczęło wzrastać
wykluczenie
48'
4 Ćwikliński (SPÓJNIA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
49'
[15:22] Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk) zejściem z prawej strony udanie kończy atak po podaniu Kondratiuka.
49'
[16:22] Mimo osłabienia trafia Kirilenko (SPÓJNIA Gdynia).
50'
Zimakowski (SPÓJNIA Gdynia) zatrzymał rzucającego ze skrzydła Prymlewicza (WYBRZEŻE Gdańsk)
50'
[16:23] Bramkę zdobywa 23 Kondratiuk (WYBRZEŻE Gdańsk).
51'
Świetny przechwyt Suleja (WYBRZEŻE Gdańsk), ale w kontrze Wybrzeże nie zdobywa bramki, bo Zimakowski (SPÓJNIA Gdynia) zatrzymuje rzut Kostrzewy (WYBRZEŻE Gdańsk)
52'
[16:24] Kondratiuk (WYBRZEŻE Gdańsk) powiększa przewagę swojego zespołu do ośmiu trafień.
53'
Pieńczewski (WYBRZEŻE Gdańsk) zatrzymuje sprytny rzut Kirilenki (SPÓJNIA Gdynia), po chwili jeszcze raz efektownie interweniuje po próbie Brukwickiego (SPÓJNIA Gdynia)
54'
[16:25] Prymlewicz (WYBRZEŻE Gdańsk) znów skuteczny z prawego skrzydła.
56'
[16:26] Salacz (WYBRZEŻE Gdańsk) zdobywa swoją pierwszą bramkę po długiej kontuzji. Duży aplauz kolegów z ławki.
57'
[16:27] Wołowiec (WYBRZEŻE Gdańsk) trafia od razu po pierwszym dzisiaj wejściu na boisko.
59'
[16:28] Bramkę zdobywa 21 Papaj (WYBRZEŻE Gdańsk).
59'
[17:28] Kamil Pedryc (SPÓJNIA Gdynia) lobuje Pieńczewskiego.
wykluczenie
60'
10 Pedryc (SPÓJNIA Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
60'
[18:28] Ćwikliński (SPÓJNIA Gdynia) ustala wynik spotkania.
Koniec meczu. Wybrzeże ósmy raz wygrywa derby Trójmiasta piłkarzy ręcznych. Zwycięstwo 28:18 daje im pewne piąte miejsce w tabeli grupy pomarańczowej PGNiG Superligi.

8 Sandra Spa Pogoń Szczecin 30 7 3 2 18 745:839 33
W tabeli najpierw kolejność w grupie granatowej, następnie w grupie pomarańczowej.
W Superlidze przyznawane są 3 pkt za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, 2 pkt za zwycięstwo po rzutach karnych i 1 pkt za porażkę po karnych. Dodatkowo drużyna zdobywa punkt bonusowy, gdy pokona rywala ze swojej grupy.
Do play-off awansują po 3 najlepsze drużyny z każdej z grup. Te z miejsc 4. i 5. rozegrają dwumecz o "dziką kartę
Tabela wprowadzona: 2018-04-15