Sensacyjne zwycięstwo żużlowców Wybrzeża

4 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Dla Andersa Thomsena (kask niebieski) to nie jest udany sezon w polskiej lidze. W niedzielę Duńczyk pokazał jednak pełnię swoich umiejętności i udowodnił, że w Gdańsku mają podstawy, by negocjować z nim nowy kontrakt. Dla Andersa Thomsena (kask niebieski) to nie jest udany sezon w polskiej lidze. W niedzielę Duńczyk pokazał jednak pełnię swoich umiejętności i udowodnił, że w Gdańsku mają podstawy, by negocjować z nim nowy kontrakt.

Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża mieli walczyć w Rzeszowie tylko o punkt bonusowy za dwumecz, a sensacyjnie rozbili Stal Betad 59:30. Gospodarze nie mieli nic to powiedzenia. O komplet punktów otarł się Oskar Fajfer, a bezbłędni byli Magnus ZetterstroemAnders Thomsen, który zaliczył kapitalny powrót do składu. Dla Duńczyka był to najlepszy występ w tym sezonie.

4. Anders Thomsen 13+2 (2*,3,3,2*,3)
5. Magnus Zetterstroem 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Dominik Kossakowski 5 (3,0,1,1)
7. Dawid Wawrzyniak 4+2 (2*,2*,0)

Trener Dzikowski zdecydował się na zmianę w awizowanym składzie. Pod numerem 4 miał startować Krcmar, ale szkoleniowiec odsunął go po fatalnym występie w Częstochowie, gdzie Czech w trzech wyścigach nie przywiózł nawet punkt. Zastąpi go Thomsen, który w piątek z dobrej strony zaprezentował się w silnie obsadzonym meczu Polska - Dania w Lublinie. Dla Duńczyka to pierwszy mecz w barwach Wybrzeża od 5 czerwca. Thomsen, który nieco rozczarował w tym sezonie, walczy o kontrakt na przyszłoroczne rozgrywki.
W Rzeszowie jest dziś słonecznie. Na próbę toru najpierw wyjechali Thomsen i Wawrzyniak, a następnie Nicholls i Kuciapa.
Zawodnicy wyjechali do prezentacji.
Przed spotkaniem minuta ciszy dla zmarłego Józefa Rzepki, działacza rzeszowskiego żużla.
I
[3:3] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Karol Baran (2 pkt), Nicklas Porsing (1 pkt), Kamil Brzozowski (0 pkt).

Świetny start Fajfera, który pewnie prowadził cały wyścig. Naciskał do Baran, ale nieskutecznie. Brzozowski przez chwilę walczył o punkt z Porsingiem, ale wjechał na metą ostatni. Przypomnijmy, że Fajfer w sobotę w Częstochowie był najskuteczniejszym zawodnikiem Wybrzeża z dorobkiem 13 pkt i bonusa.
II
  Grzegorz Bassara,
  Dawid Wawrzyniak,
  Patryk Wojdyło,
  Dominik Kossakowski.
II
W pierwszym łuku upadł Wojdyło. Na szczęście niegroźnie, ale wyścig został przerwany.
2'
Ze startu gdańszczanie wychodzili na 5:1. Wojdyło upadł na wejściu w łuk po kontakcie z Kossakowski. Wawrzyniak zahaczył natomiast Bassarę. Klasyczny "ścisk" w pierwszym łuku. Wydaje się, że arbiter w powtórce dopuści do startu wszystkich zawodników.
2'
Mamy potwierdzenie, powtórka w pełnej obsadzie.
bieg 5:1
II
[4:8] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Dominik Kossakowski (3 pkt), Dawid Wawrzyniak (2 pkt), Patryk Wojdyło (1 pkt), Grzegorz Bassara (0 pkt).

Znakomicie wystartowali juniorzy gości. W pierwszym łuku Kossakowski przytrzymał krawężnik, a Wawrzyniak dołączył do niego po zewnętrznej. Gdańszczanie nie dali żadnych szans swoim rywalom i wygrali z bardzo dużą przewagą.
III
  Maciej Kuciapa,
  Anders Thomsen,
  Scott Nicholls,
  Linus Sundstroem.
3'
Przerwa na roszenie toru.
3'
Na starcie drgnął Nicholls i wydaje się, że omal nie dotknął taśmy. Został na starcie i sędzia nakazał powtórkę.
III
Nicholls dotknął taśmy i będzie wykluczony z powtórki. Zgodnie z możliwością jaką daje w tym wypadku regulamin, Anglika zastąpi jeden z juniorów. W tym wypadku Bassara.
bieg 5:1
III
[5:13] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Linus Sundstroem (3 pkt), Anders Thomsen (2 pkt), Maciej Kuciapa (1 pkt), Grzegorz Bassara (0 pkt).

Sundstroem wystartował jak z katapulty, a na wyjściu z łuku szybko z Kuciapą uporał się Thomsen. Kuciapa gonił Thomsena do mety, ale Duńczyk mądrze pilnował krawężnika. Pozostaje tylko zapytać, czemu gdańszczanie nie prezentowali się tak na wyjazdach przez cały sezon?
IV
  Dawid Lampart,
  Magnus Zetterstroem.
bieg 5:1
IV
[6:18] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Dawid Wawrzyniak (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Patryk Wojdyło (0 pkt).

Trzecie z rzędu podwójne zwycięstwo gdańszczan. Znakomity start pary Wybrzeża. Zetterstroem uciekł do przodu, a Wawrzyniak sam mądrze bronił się przed atakującym Lampartem. Nie do wiary, takiego rozstrzygnięcia chyba nikt się nie spodziewał. Gwizdy z trybun od miejscowych kibiców w stronę zawodników Stali.
5'
Przerwa na równanie toru.
V
5'
Baran jako rezerwa taktyczna za Kuciapę
bieg 3:3
V
[9:21] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Karol Baran (2 pkt), Scott Nicholls (1 pkt), Kamil Brzozowski (0 pkt).

Fajfer zdeklasował rywali już na starcie i kolokwialnie mówiąc, nie było czego zbierać. Niestety, walki nie nawiązał Brzozowski.
VI
bieg 5:1
VI
[10:26] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Linus Sundstroem (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Grzegorz Bassara (0 pkt).

Sundstroem wygrał start, a Thomsen wyszedł spod taśmy trzeci. Duńczyk atakiem po szerokiej w pierwszym łuku przeszedł jednak na drugą pozycję, a następnie odskoczył nawet koledze z pary. Gdańszczanie robią dziś w Rzeszowie co chcą.
VII
  Dominik Kossakowski,
bieg 3:3
VII
[13:29] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Nicklas Porsing (2 pkt), Karol Baran (1 pkt), Dominik Kossakowski (0 pkt).

Zetterstroem wygrał walkę w pierwszym łuku wywożąc rywali. Niewiele brakowało a skorzystał by na tym Kossakowski, ale nie zdołał wygrać walki przy krawężniku. Tym razem remis, ale rzeszowianie wciąż nie mają na koncie indywidualnego zwycięstwa.
VII
Upomnienie dla Barana, który podczas walki w łuku zdjął rękę z kierownicy i szturchnął Zetterstroema. Przerwa na równanie toru.
VIII
bieg 3:3
VIII
[16:32] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Dawid Lampart (3 pkt), Oskar Fajfer (2 pkt), Kamil Brzozowski (1 pkt), Patryk Wojdyło (u/0 pkt).

Lampart wygrał start i bronił się skutecznie przed Fajferem. Wojdyło upadł na drugim okrążeniu na ostatniej pozycji, ale szybko wstał o własnych siłach.
IX
IX
Gdańszczanie w pierwszym łuku wychodzili na 5:1, ale walczący z Thomsenem Porsing upadł na tor w momencie, gdy Duńczyk mijał go po zewnętrznej. Nie było między nimi kontaktu, więc Porsing został wykluczony z powtórki.
bieg 4:2
IX
[18:36] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Karol Baran (2 pkt), Linus Sundstroem (1 pkt), Nicklas Porsing (w/0 pkt).
Gdańszczanie wyszli ze startu na 5:1, ale Baran wyprzedził Sundstroema na trzecim okrążeniu. Gonił Thomsena, ale ten znakomicie dobierał ścieżkę jazdy i wygrał na końcu z dużą przewagą.
X
bieg 3:3
X
[21:39] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Dawid Lampart (2 pkt), Scott Nicholls (1 pkt), Dawid Wawrzyniak (0 pkt).

Lampart za Kuciapę jako rezerwa taktyczna. Zetterstroem i Lampart jechali w kontakcie od startu aż po wyjście z drugiego łuku. Szwed jadąc po szerokiej ani na chwilę nie przymknął manetki i wysforował się na pierwsze miejsce. Tym razem walki nie nawiązał Wawrzyniak.
XI
Nicholls jako rezerwa taktyczna za Porsinga, który nabawił się kontuzji obojczyka
11'
11'
Zawodnicy ustawiają się pod taśmą. Kossakowski jako rezerwa zwykła za Brzozowskiego.
bieg 5:1
XI
[26:40] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Dawid Lampart (3 pkt), Scott Nicholls (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Linus Sundstroem (0 pkt).

Gospodarze doczekali się w końcu zwycięstwa i to od razu podwójnego. Zawodnicy Stali wygrali start i uciekli gościom.
XII
bieg 4:2
XII
[28:44] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Maciej Kuciapa (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Grzegorz Bassara (0 pkt).

Fajfer wystrzelił z czwartego pola i szybko zjechał do krawężnika uciekając rywalom. Kossakowski gonił Kuciapę, ale nie potrafił wykorzystać jego błędów. Bassara kompletnie nie liczył się w stawce
XIII
bieg 5:1
XIII
[29:49] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Anders Thomsen (2 pkt), Karol Baran (1 pkt), Scott Nicholls (0 pkt).

Gdańszczanie przypieczętowali sensacyjne zwycięstwo w tym meczu. Ze startu uciekł Zetterstroem, ale znakomicie pierwszy łuk rozegrał Thomsen i szybko dołączył do kolegi. Motocykl Nichollsa zdefektował na ostatnim okrążeniu, gdy ten był na czwartej pozycji.
13'
XIV
14'
Kuciapa nie zmieścił się w limicie 2 minut, by stawić się na starcie i został wykluczony.
XIV
Upadek Sundstroema w drugim łuku. Gdańszczanie jechali na 5:1, ale Szwed dał się minąć Nichollsowi. Gdy ten już wychodził na drugą pozycję, Sundstroem wywrócił się po kontakcie z zawodnikiem gospodarzy. Nicholls zostaje wykluczony!
14'
Czekamy na powtórkę wyścigu. Gdańszczanie pojadą w nim we dwójkę, więc wystarczy, że dojadą do mety, a wygrają 5:0.
bieg 5:0
XIV
[29:54] Wynik biegu: 0:5. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Linus Sundstroem (2 pkt), Scott Nicholls (w/0 pkt), Maciej Kuciapa (w/0 pkt).

Gdańszczanie spokojnie dowieźli pewne punkty. Thomsen z bonusami zdobył dzisiaj komplet 13+2. Znakomity powrót Duńczyka do składu, a zarazem jego najlepszy występ w Nice PLŻ.
XV
  Magnus Zetterstroem,
bieg 5:1
XV
[30:59] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Magnus Zetterstroem (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Karol Baran (0 pkt).

Start wygrał Fajfer, a Zetterstroem wyszedł spod taśmy ostatni. Szwed po profesorsku najpierw minął Barana, a następnie atakiem przy krawężniku na prostej wyprzedził Lamparta.
15'
Koniec spotkania. Gdańscy żużlowcy wygrali na wyjeździe ze Stalą Betad 59:30. To duża sensacja, gdyż przed meczem mieli walczyć jedynie o punkt bonusowy. Można tylko żałować, że Wybrzeże tak dobrze jak dziś, nie prezentowało się wcześniej, zanim straciło szanse na awans do ekstraligi.

11 Holistic-Polska Rawicz 8 0 0 8 238:442 0

*Kolejarz Opole i Holistic-Polska Rawicz dwumecz rozgrywają wyłącznie między sobą. Z pozostałymi drużynami mierzą się tylko na własnych torach.

Tabela wprowadzona: 2016-09-04

Wyniki 17 kolejki

• Stal Betad Leasing Rzeszów - RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 30:59 (bonus dla Wybrzeża)
  • Polonia Piła - Orzeł Łódź 40:50 (bonus dla Orła)
  • Lokomotiv Daugavpils - KSM Krosno 59:31 (bonus dla Lokomotivu)
  • Speedway Wanda Instal Kraków - Polonia Bydgoszcz 50:40 (bonus dla Wandy)
  • Kolejarz Opole - Eko-Dir Włókniarz Częstochowa 33:57

Opinie (93) 7 zablokowanych

• No ładnie,szkoda że na koniec.

• 72 0

• Gks wybrzeże

Wielki szacun dla Zorra, Oskara, Thomasa i pozostałych. Szkoda że tak późno.
    Pozdrawiam

• 70 0

• Dziki w końcu trafił ze składem ;) (1)

no! tak jedzie drużyna! Pytanie tylko czy to strajk Rzeszowa czy faktycznie słaba dyspozycja i explozja formy Wybrzeżaków?

Brzoza dziś słabo, ale wczoraj wywalczył bonusa także ok!
    Thomsen super zawody!
    a Wawrzyniak to normalnie niespodzianka sezonu!

teraz tylko przygotować się dobrze na mecz z Łotyszami, żeby obciachu nie zrobić na koniec sezonu!

• 42 3

• Łotysze przyjadą pewnie bez Lindgrena i może Kylmakorpiego także żadnego obciachu nie będzie. To nie był żaden strajk Rzeszowa, co za brednie.

• 4 1

• Gdzie jest Bolo?! (2)

• 22 2

• Fajfer, Thomsen, Kossakowski na przyszły sezon. (1)

Co do reszty - trzeba się zastanowić. Szkoda że Zorro kończy.

• 15 1

• Bolo z niecierpliwością czekamy na twoje śmieszne opinie.

• 11 0

• Mam nadzieję, że ten mecz nie zmieni oceny trenera Dzikowskiego (1)

Brawo za zwycięstwo, szkoda, że tak mało było tych powodów do radości w tym sezonie.
    Koniecznie zostawić Thomsena i Kossakowskiego. Warto powalczyć jeszcze o Fajfera, ale raczej małe szanse. Oskar chce spróbować się w ekstralidze.
    Reszcie podziękować i się pożegnać(najbardziej Magnusowi).

• 16 10

• Oskar nie wybiera się do ekstraligi, Pieszczek szybciej zostanie w elidze niż Fajfer do niej wróci w przyszłym sezonie.

• 11 0

• Oczy mi wypadły jak zobaczyłem wynik!!! Jednak można? Można.
    Dzięki wszystkim riderom!

• 26 0

• Pogratulowac wygranej !

Szkoda tylko calego sezonu. Tak trzeba jezdzic caly sezon Panowie !

• 35 0

• Tak jeździ facet, który za tydzień idzie na emeryturę

Za tydzień oczywiście przyjdę na pożegnanie, bo pewnie z pożegnalnego turnieju nic nie wyjdzie albo przyjdzie setka kibiców. Dzięki za wszystko Zorro!