Sail Melbourne

21 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Sail Melbourne, regaty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata, w czołówce ukończyli reprezentanci Polski. W klasie 470 czwarte miejsce w punktacji generalnej i trzecie wśród mężczyzn zajęli Rafał Sawicki i Paweł Nowakowski (YKP Gdynia). W tej samej specjalności - uwzględniając tylko panie - na piątej pozycji były Marta Petrasz (Gdynia) i Gabriela Brzóska (AZS AWF Gdańsk), w klasie Europa piątą lokatę zajęła Monika Bronicka (AZS UWM Olsztyn).

Australijskie regaty zaliczane są do najważniejszych
na świecie. Ich współczynnik punktowy jest porównywalny do Kieler Woche. W tym roku rywalizowało blisko 200 zawodniczek i zawodników. W klasie 470 faworytami byli brązowi medaliści mistrzostw świata, Nathan Wilmot i Malcolm Page oraz mistrzynie olimpijskie Jenny Armstrong i Belinda Stowell. Poza załogami gospodarzy Polacy musieli walczyć z Japończykami, Francuzami i Niemcami.

- Po dwóch miesiącach wspólnych treningów z kadrą Australii osiągnęliśmy wysoką formę. Bardzo silne wiatry i duża fala, jaka rzadko zdarza się w Polsce, oraz bardzo mocna konkurencja powodują, że szybko poprawia się umiejętności. Dlatego kilkakrotnie na pierwszej boi byliśmy liderami. Niestety, brak doświadczenia sprawił, że udało nam się wygrać tylko jeden wyścig, a kilka razy finiszowaliśmy w pierwszej trójce. Przy tej okazji chciałbym gorąco podziękować naszym sponsorom: VBW
Climie Engineering, Hartwigowi, Warcie i Oceanikowi
- podkreśla Sawicki.

Trójmiejskie żeglarki w klasyfikacji generalnej były poza pierwszą "10", a wśród kobiet zajęły piąte miejsce. O dziwo, najlepsze wyścigi miały w trudnych warunkach, przy

5.Petrasz/Brzóska 95.

W klasie Europa ostatniego dnia regat Monika Bronicka zaatakowała Ditte Juul i odebrała Dunce piątą pozycję. Nie przychodziło jej długo oczekiwanie. Z powodu niefrasobliwości komisji sędziowskiej żeglarki wystartowały z dwugodzinnym opóźnieniem.
- Były to długie i meczące regaty. Popełniłam kilka
błędów, miałam też pecha z awarią steru. Był to
jednak doskonały trening w dobrej stawce zawodniczek.
Jutro wracam do Sydney i będę ta, trenowała z
Australijkami do końca stycznia. Jest to możliwe dzięki
pomocy finansowej firm: Star Turist, Press Foto i Henri LLoyd.

Wyniki:
1. Min Dezille (Belgia) 15,