Holender zdominował turniej squasha

23 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Piedro Schweertman był bezkonkurencyjny podczas międzynarodowych zawodów PSA Euro Styl Open. Piedro Schweertman był bezkonkurencyjny podczas międzynarodowych zawodów PSA Euro Styl Open.

Bez niespodzianki obeszło się w turnieju gdańskim squasha PSA Euro Styl Open 2015. Bezkonkurencyjny okazał się Piedro Schweertman. Holender w całym turnieju przegrał zaledwie jednego seta. W finale pokonał Francuza Auguste Dussourda. Do turnieju głównego nie zdołał awansować żaden z Polaków. W trakcie turnieju odbył się także dzień otwarty w Stangiel Tenis&Squash. W bezpłatnych lekcjach z trenerem udział wzięło ponad 50 osób.

Turniej PSA Euro Styl Open odbył się w Gdańsku już po raz drugi. Czterodniowe zawody rozpoczęły się od kwalifikacji z udziałem szesnastu zawodników, w tym sześciu Polaków: Andrzej Lasota, Daniel Kantor, Mateusz Skorek, Dominik Kowalski, Piotr HemmerlingAdam Petczyński. Żaden z nich nie zdołał jednak przejść do drugiej rundy kwalifikacji, z których do turnieju głównego awansowało czterech zawodników.

W pierwszej rundzie głównej drabinki wyjątkowo ciekawy i dramatyczny był pojedynek Anglika Tamindera Gata-Aury, który po szalonej pogoni od stanu 0:2 w setach zdołał wyrównać z dużo bardziej doświadczonym Austriakiem Jakobem Dirnbergerem.

W tie-breaku poległ ostatecznie 8:11. Świetne wrażenie sprawili natomiast późniejsi finaliści, którzy bardzo przekonująco pokonali swoich rywali. Auguste'a Dussourda dużo cięższa przeprawa czekała w ćwierćfinale, bowiem trafił tam na zawodnika rozstawionego z numerem drugim, Szwajcara Benjamina Fischera.

Kiedy wydawało się, że przy prowadzeniu 2:0 Francuz spokojnie wygra decydującego seta, rakieta nr 141 na świecie, wyraźnie się przebudziła. Fischer doprowadził do tie-breaka, ale w nim triumfował Dussourd 11:6.

Już na tym etapie rozgrywek z turniejem pożegnał się Daniel Poleschuk, który przy stanie 1:2 zrezygnował z gry w meczu z Czechem Danielem Mekbibem. Reprezentant Izraela przez wielu kibiców typowany był na zwycięzcę turnieju.

- Muszę do końca wyleczyć kontuzję i wrócić do gry. W tym sezonie czeka mnie jeszcze wiele ważnych turniejów. Mój kalendarz turniejów jest bardzo napięty - mówił załamany Daniel Poleschuk, który ma polskie korzenie.
Dość jednostronne były natomiast mecze półfinałowe. Pierwszą walkę o finał wygrał Piedro Schweertman, pokonując dzielnie walczącego Daniela Mekbiba. Drugi mecz wygrał Dussourd zwyciężając Szwajcara Patricka Mieschera.

Decydujący mecz turnieju również został zdominowany przez Schweertmana. Holender nie dał cienia szansu 19-letniemu Francuzowi, wygrywając cały mecz 3:0, a decydującego seta 11:1. Za pierwsze miejsce w turnieju zwycięzca otrzymał 722 dolary.

- To był mój pierwszy raz w Polsce, ale bardzo mi się podobało. Poziom turnieju był wysoki, a zawodnicy młodzi i bardzo ambitni. O wielu z nich zapewne za jakiś czas jeszcze usłyszymy. Zapewne przyjadę do Gdańska również za rok - mówił zwycięzca.

Piedro Schweertman - Miko Äijänen 11-4, 11-5, 11-4
Daniel Mekbib - Daniel Poleshchuk 8-11, 11-7, 12-10 ret.

• Świetny turniej!

Byłem, widziałem, zbierałem szczękę z podłogi...jak kolesie biegali i odbijali to nie mam pytań. Trzeba zacząć trenować ;p