Ścigali się na rowerach w Szemudzie

Joanna Skutkiewicz
18 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

W minioną sobotę, 15 maja, aż 500 uczestników stanęło na starcie drugiej tegorocznej edycji maratonu kolarskiego MH Automatyka Pomerania MTB Maraton w Szemudzie. Zawodnicy kolarstwa ścigali się na dwóch trasach do wyboru: Mega, około 62-kilometrowej, oraz Speed, o około połowę krótszej.

Znoszenie obostrzeń pandemicznych pozwala na to, aby zacząć wreszcie ze spokojniejszą głową planować starty w zawodach sportowych. Cieszą się z tego między innymi miłośnicy jazdy na rowerze, których w czasach koronawirusa jeszcze przybyło.

Na dłuższym dystansie zawodów, czyli do zmagań na trasie 62-kilometrowej, stanęło 110 osób. Pierwsza dziesiątka zawodników, która pojawiła się na mecie, osiągnęła średnią prędkość całego wyścigu przekraczającą 28 km/h. Jak na zawody w kolarstwie górskim, to naprawdę imponujący wynik, świadczący przede wszystkim o wysokim poziomie rywalizacji.

Najszybszym zawodnikiem na dystansie Mega okazał się Tomasz Repiński z ASE Trek Gdynia. Na trzecim miejscu uplasował się jego klubowy kolega, Łukasz Derheld, a pomiędzy nimi na podium stanął Krzysztof Krzywy (Cycling Planet). Wśród kobiet zwyciężyła Monika Kulling przed Anną Kołatką (3S Bike Team Ciechanów) i Eweliną Cywińską (Majbike Team).

• Rywalizacja kolarzy odbyła się 15 maja w Szemudzie.

400 osób na dystansie Speed

Krótszy dystans jak zwykle cieszył się znacznie większą popularnością - na linii startu pojawiło się blisko 400 osób, w tym aż 50 kobiet. W tej rywalizacji jako pierwszy metę przekroczył Damian Ciba (Tako Team), a spośród kobiet Aleksandra Zabrocka (MLKS Baszta Bytów). Podium uzupełnili: wśród kobiet Agnieszka PatokaJadzia Kucharska (Belta Team Gdańsk), wśród mężczyzn Sebastian Młyński (Drutex Bytów) i Michał Rozkocha (GK STG).

W tym roku po raz pierwszy organizator zdecydował się też na utworzenie klasyfikacji firmowej, Biznes Ligi, w której rywalizuje kilkanaście przedsiębiorstw z województwa pomorskiego.

Kolejne zawody w ramach serii MH Automatyka MTB Pomerania Maraton odbędą się 19 czerwca w Bożepolu Wielkim. Tam do wyboru będą również dwa dystanse: 26 km (dystans Speed) oraz 50 km (dystans Mega).