Sensacja w Kędzierzynie-Koźlu

ras., jag.
8 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Zaledwie trzy procent uczestników naszego typera obstawiła zwycięstwo Lotosu Trefla w Kędzierzynie-Koźlu. Zaledwie trzy procent uczestników naszego typera obstawiła zwycięstwo Lotosu Trefla w Kędzierzynie-Koźlu.

Na taki wynik zapewne nie liczyli nawet najwięksi optymiści. Siatkarze Lotosu Trefla, którzy do sobotniego meczu przystępowali z dziewiątego miejsca, ograli lidera PlusLigi i to na jego parkiecie! Gdańszczanie triumfowali nad ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:15, 26:28, 25:23, 25:22). Najlepszym zawodnikiem meczu uznano Mateusza Mikę. To trzeci sukces podopiecznych Dariusza Luksa i Wojciecha Serafina w tym sezonie i trzecie zwycięstwo poza Ergo Areną.

ZAKSA: Pilarz 4, Ruciak 13, Możdżonek 7, Rouzier 4, Kapelus 10, Gladyr 13, Koziura (libero) oraz Witczak 12, Zapłacki.

LOTOS TREFL: Łomacz 1, Mika 15, Gawryszewski 8, Kamiński 11, Żaliński 17, Kaźmierczak, Rusek (libero) oraz Mikołajczak 9, Hietanen, B.Kaczmarek.

Gdańszczanie spotkanie z liderem rozgrywek weszli znakomicie. Przy stanie 5:3 dla Lotosu Trefla blok żółto-czarnych udanie obił Michał Ruciak, zbliżając swoją drużynę na punkt różnicy, ale do przerwy technicznej udanymi akcjami popisywali się tylko przyjezdni. Gdy zrobiło się 9:4, o czas poprosił trener Zaksy, Daniel Castellani.

Nie zdało się to na nic bowiem po dziewięciu minutach gry gdańszczanie sensacyjnie prowadzili 12:4. Po asie serwisowym Mateusza Miki było już 14:5, a na drugą przerwę techniczną podopieczni Dariusza LuksaWojciecha Serafina prowadzili różnicą 10 punktów!

Gospodarze bardzo przeciętnie radzili sobie w przyjęciu zupełnie nie przypominając drużyny, która z dziesięciu spotkań w Plus Lidze przegrała tylko raz. Zaksa nie była w stanie zmniejszyć straty. W ataku błąd popełnił wprawdzie Michał Kamiński, ale po chwili wykazał się Mika i przyjezdni prowadzili 21:11.

Po ataku w siatkę Dominika Witczaka było 24:13 i choć Lotos Trefl nie wykorzystał pierwszych dwóch piłek setowych, do końca partii zdołał utrzymać 10 punktów przewagi. Kapitalnie w tym secie gdańszczanie prezentowali się w ataku, popisując się 70-procentową skutecznością, a ponadto gospodarze aż dziewięć punktów sprezentowali po własnych błędach.

Początek drugiego seta zdawał się zwiastować, iż gospodarze zaczęli łapać wiatr w żagle. Po punkcie zdobytym bezpośrednio z zagrywki przez Ruciaka Zaksa doprowadziła do remisu 7:7, ale po chwili zaserwował on wprost w siatkę i na przerwę techniczną po raz kolejny na prowadzeniu schodzili gdańszczanie.

Po wznowieniu gry z prawego skrzydła udanie zaatakował Witczak, a z zagrywki zapunktował Marcin Możdżonek i kędzierzynianie prowadzili 9:8. Z lewego skrzydła pomimo ich potrójnego bloku do remisu 10:10 doprowadzili jednak przyjezdni, którzy po udanym bloku znów uzyskali przewagę, którą utrzymali do drugiej przerwy technicznej (16:14).

Po niej dwukrotnie o czas prosił trener Castellani, który najwyraźniej nie mógł uwierzyć, że niżej notowani gdańszczanie po raz kolejny zdołali odskoczyć jego podopiecznym, tym razem na cztery punkty (20:16, 21:17). Kędzierzyńscy kibice odzyskali nadzieje na zwycięstwo w drugim secie, gdy najpierw zmniejszyli stratę (19:21), a po chwili doprowadzili do remisu po 21.

O czas poprosił trener Luks, a w kolejnej akcji w linię boczną zaatakował Kamiński. Przynajmniej tak wydawało się sędziom, którzy po wideoweryfikacji punkt przyznali jednak gdańszczanom. Chwilę później Kamiński nie przebił się przez blok Ruciaka i Gladyra (22:22). W odpowiedzi udanie zaatakował Kaźmierczak jednak to kędzierzynianie wywalczyli piłkę setową. Nie udało im się jej wykorzystać anie za pierwszym ani za drugim podejściem. Wygrali dopiero 28:26.

W przeszłości po tak nieznacznych przegranych gdańszczanie często się załamywali. Jednak tym razem nic takiego nie miało miejsca. W trzeciej partii prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Lotos Trefl odskoczył na 11:8, ale na drugą przerwę techniczną to miejscowi zeszli z przewagą 16:13. Nasza drużyna wyrównała na 22:22. Nerwy odmówiły posłuszeństwa w ataku rywalom. Bili po autach lub nadziewali się na blok.

W czwartej części gry po pierwszej przerwie technicznie cały czas prowadzili gdańszczanie. Przewagę wyrobili sobie zaraz po drugiej regulaminowej pauzie, gdy zrobiło się 18:15. To końca grano już punkt za punkt i wielka niespodzianka stała się faktem.

Dla ZAKSY to dopiero druga porażka w tym sezonie. O sukcesie Lotosu Trefla zdecydowała przede wszystkim większa liczba punktów zdobytych po kontrze (28:16), a także wreszcie mniejsza liczba błędów od rywala (29:34).

Wyniki 11 kolejki

• Zaksa Kędzierzyn-Koźle - LOTOS TREFL GDAŃSK 1:3 (15:25, 28:26, 23:25, 22:25)
  • Jastrzębski Węgiel - AZS Politechnika Warszawska 3:2 (20:25, 25:13, 16:25, 25:11, 15:13)
  • PGE Skra Bełchatów - Asseco Resovia 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)
  • Wkręt-met Częstochowa - Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (25:22, 20:25, 17:25, 23:25)
  • Delecta Bydgoszcz - Effector Kielce 3:0 (25:17, 25:14, 25:21)
ras., jag.

Opinie (24)

• No to się chłopaki wykazali no brawo no!

Co za chimeryczna drużyna co oni graja wygrywają trudne mecze jak w Warszawie i teraz a polegli z Olsztynem nie pojete.