Sensacyjna porażka Lotosu Trefla

6 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Trefl Gdańsk

Po takim meczu jak poniedziałkowe spotkanie z Espadonem Piotr Gacek (na zdjęciu) i jego koledzy mogą tylko bezradnie rozłożyć ręce. Po takim meczu jak poniedziałkowe spotkanie z Espadonem Piotr Gacek (na zdjęciu) i jego koledzy mogą tylko bezradnie rozłożyć ręce.

Siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk przegrali na wyjeździe z Espadonem Szczecin 1:3 (25:22, 22:25, 29:31, 23:25). To sensacja, gdyż poniedziałkowi rywale przed tym meczem przegrali pięć kolejnych spotkań w Plus Lidze nie wygrywając nawet seta. W czwartym i piąty secie szczecinianie ambitnie odrabiali straty do żółto-czarnych. Bohaterem meczu był zdobywca 40 pkt Bartłomiej Kluth. Atakujący przed sezonem został wypożyczony do Szczecina właśnie z... Gdańska.

ESPADON: Kluth 40, Wika 1, Zajder 11, Kozłowski 1, Ruciak 8, Perłowski 7, Murek (libero) oraz Wołosz, Depkowski 10, Sladecek 1

LOTOS TREFL: Grzyb 5, Masny 2, Pietruczuk, Paszycki 8, Schulz 24, Hebda 13, Gacek (libero) oraz Mika 11, Stępień, Romać 1, Gawryszewski 5

Gdańszczanie do Szczecina pojechali po wyjazdowej porażce z Zaksą Kędzierzyn-Koźle przeciwko której nie ugrali nawet seta. Wygrana z Espadonem była potrzebna podopiecznym Andrei Anastasiego, by nie stracić dystansu do 4. miejsca w tabeli Plus Ligi. Teoretycznie zadanie miało być proste, bo przedostatnie w tabeli szczecinianie nie wygrali nawet partii w pięciu kolejnych spotkaniach. Wszystkie wspomniane rozgrywali jednak na wyjeździe, a mecz z gdańszczanami był dla nim pierwszym w tym roku spotkaniem we własnej hali.

Podopieczni Michała Gogola udowodnili, co oznaczają własne ściany i od początku narzucili gościom wymagające warunki. Rozpoczęli od dwóch asów serwisowych Macieja Zajdera, zresztą byłego środkowego gdańskiego klubu (2013/14).

Gospodarze na początku dobrze radzili sobie także w bloku i prowadzili już 9:5. Między innymi za sprawą skutecznych ataków Miłosza Hebdy i ponownie wchodzącego z kwadratu dla rezerwowych Mateusza Miki, Lotos Trefl doprowadził do remisu przy stanie 15:15. Pierwsze prowadzenie gdańszczanie zdobyli zatrzymując na siatce wypożyczonego przez nich do Szczecina Bartłomieja Klutha na 17:16.

Miejscowi zdołali jeszcze zremisować, ale końcówka seta bezapelacyjnie należała do gdańszczan, którzy po przerwie na żądanie trenera Anastasiego zdobyli 3 punkty z rzędu. Pierwszego setbola atakiem w samą linię wykorzystał Szymon Romać.

Przebieg otwierającej partii nie załamał graczy Espadonu. Druga odsłona przebiegała niemal punkt za punkt. Przełomowy okazał się as serwisowy Michała Ruciaka, przy którym piłka trafiła w taśmę, ale przeleciała na stronę gdańszczan. Chwilę później Ruciak z zagrywki trafił już bezpośrednio w boisko i było 20:16 dla miejscowych. Nie wypuścili przewagi, choć wygrali partię dopiero przy drugim setbolu, gdy zagrywkę zepsuł Wojciech Grzyb.

Fascynujący przebieg miał trzeci set. Gdańszczanie prowadzili w nim 15:11 po asie serwisowym Damiana Schulza. Gospodarze najpierw doprowadzili do remisu, a następnie zbudowali 2-punktową przewagę. Popełnili jednak kosztowne błędy, po których o zwycięstwo musieli grać na przewagi.

Przy stanie 28:27 gdańszczanie zablokowali Klutha i już podnosili ręce w geście triumfu, gdy szczecinianie poprosili o challenge. Powtórka wykazała dotknięcie siatki po stroni gości. Lotos Trefl odbił prowadzenie, ale zmarnował kolejną piłkę setową. Ostatecznie trzecią partię wygrali gospodarze. Co gorsze, 3 ostatnie punkty żółto-czarni stracili po własnych błędach.

To jak zmienił się obrót spraw w trzecim secie, było tylko przygrywką przed czwartą i jak się okazało, ostatnią partią. Gdańszczanie prowadzili w niej już 20:14, ale Espadon stopniowo odrabiał straty. Znakomicie prezentował się Kluth. Atakujący wypożyczony z Gdańska zapracował na miano bohatera spotkania. To on punktem zdobytym bezpośrednio z zagrywki wywalczył piłkę meczową. W kolejnej akcji piłkę w siatkę posłał Bartosz Gawryszewski i sensacyjna wygrana Espadonu stała się faktem.

16 BBTS Bielsko-Biała 20 3 17 20:55 9
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 najlepszych zespołów.
Tabela wprowadzona: 2018-02-11

Wyniki 20 kolejki

• TREFL GDAŃSK - Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 18:25, 28:26, 25:19, 15:13)
  • Espadon Szczecin - Onico Warszawa 1:3 (27:25, 22:25, 16:25, 23:25)
  • PGE Skra Bełchatów - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (18:25, 23:25, 25:22, 25:14, 18:16)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 19:25, 23:25)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)
  • BBTS Bielsko-Biała - Cerrad Czarni Radom 1:3 (22:25, 22:25, 26:24, 26:28)
  • Dafi Społem Kielce - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (25:22, 23:25, 25:20, 25:22)
  • MKS Będzin - GKS Katowice 2:3 (25:23, 14:25, 21:25, 25:21, 12:15)

Opinie (20)

• ten skład węgla i papy w następnym sezonie przestanie istnieć a Lotos skończy sponsoring i siatkarze podzielą los koleżanek z Atom.