Sensacyjny zwycięzca w Słupsku

25 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Gdyński zespół sprawił niemałą niespodziankę przerywając zwycięską passę lidera rozgrywek. Spora w tym zasługa Michała Jankowskiego (na zdjęciu), który świetnie spisał się w ostatniej kwarcie. Gdyński zespół sprawił niemałą niespodziankę przerywając zwycięską passę lidera rozgrywek. Spora w tym zasługa Michała Jankowskiego (na zdjęciu), który świetnie spisał się w ostatniej kwarcie.

Start Gdynia pokonał w Słupsku Energę Czarnych 82:68 (15:10, 20:28, 24:15, 23:15). Podopieczni Davida Dedeka sensacyjnie przerwali zwycięską passę lidera Tauron Basket Ligi, który na rozkładzie miał już inne trójmiejskie zespoły: Asseco Prokom Gdynia i Trefla Sopot. Do wygranej Start poprowadził tercet: Grzegorz Mordzak, Robert RothbartMichał Jankowski. Ten ostatni w decydującej o zwycięstwie ostatniej kwarcie zdobył 10 punktów.

ENERGA CZARNI: Dabkus 13 (9 zb.), Dutkiewicz 11, Abernethy 7, Brandwein 4, Gadri-Nicholson 4 (8 zb.) - Nowakowski 13, Knutson 9, Kostrzewski 7, Jakubiak 0.

START: Mordzak 17, Jankowski 15, Malczyk 6, Wojdyła 3, Pełka 0 - Rothbart 18 (10 zb.), Kowalczyk 8, Kucharek 7, Mokros 4 (7 zb.), Śnieg 4, Andrzejewski 0.

25 listopada 2012, godz. 18:00
1 pkt.
Energa Czarni Słupsk
START Gdynia

97% 356 typowań Energa Czarni Słupsk
3% 10 typowań START Gdynia

Czarni do niedzieli byli niepokonani przez siedem kolejnych spotkań, a do spotkania ze Startem przystąpili z nadzieją na skompletowanie trójmiejskiego hattricka, czyli trzeciej wygranej z zespołem z naszego regionu. Przed meczem trener beniaminka Tauron Basket Ligi zapowiadał jednak na naszych łamach, że jego drużyna postara się o sprawienie niespodzianki.

Jako pierwsi zapunktowali właśnie gdynianie po trafieniu Marcina Malczyka, ale zaraz wyrównał Valdas Dabkus. Wynik remisowy utrzymywał się do stanu 9:9, gdy Start zdołał odskoczyć na sześć "oczek". Prowadzenie mogłoby być wyższe, gdyby skuteczniej z linii rzutów wolnych spisywał się Robert Rothbart (2/4), który tradycyjnie już nadrabiał dobrą grą na tablicach. W premierowej kwarcie oba zespoły dosyć radośnie rzucały zza łuku zaliczając przy tym identycznie kiepską skuteczność (1/7).

Zmienić to postanowił Todd Abernethy, który drugą partię otworzył zdobywając trzy punkty. Minutę później to samo zrobił Michał Nowakowski i Czarni na chwilę objęli prowadzenie (18:17). Akcję dwa plus jeden wykorzystał jednak Jarosław Mokros, a dwa punkty po zbiórce niecelnego rzutu debiutującego w Satrcie Tomasza Śniega zdobył Rothbart. Trafieniem zza łuku odpowiedział Levi Knutson, a po raz kolejny na prowadzenie wyprowadził słupszczan były lider Startu Mateusz Kostrzewski.

Gdynianie notowali w tym momencie sporo strat, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze, do których druga kwarta należała bezapelacyjnie. Gdy Czarni odskoczyli na sześć punktów (28:22) dystans szybko zniwelował Grzegorza Mordzak oddając pierwszy celny rzut za trzy w tej części gry po stronie beniaminka. Po chwili stracił jednak piłkę, a kontrę trafieniem z dystansu wykończył Nowakowski. Gospodarze zdołali uciec nawet na dziewięć punktów (38:29), ale udana końcówka kwarty i seria 6:0 pozwoliły przed przerwą zmniejszyć straty. Z dystansu w ostatniej sekundzie rzucał jeszcze Malczyk, ale nie trafił i Czarni utrzymali trzy punkty przewagi.

W trzeciej kwarcie po rzucie Dutkiewicza zza linii 6,75 m gospodarze prowadzili już 41:36, ale Start dzielnie odrabiał straty. Po raz kolejny tylko jeden rzut osobisty wykorzystał Rothbart i gdynianie przegrywali 41:42. Prowadzenie w meczu odzyskali, gdy zza łuku trafił Maciej Kucharek, a wkrótce z dystansu "ukąsił" także Mordzak. Niestety, celnie rzucający kapitan notował sporo strat i po piątym takim błędzie trener Dedek dał mu odpocząć.

Trzecią "trójkę" w ciągu dwóch minut dla Startu zdobył jednak Michał Jankowski, a Rothbart w rzutach z gry prezentował się znacznie lepiej niż przy próbach jednopunktowych. Dzięki skutecznej grze centra, który w tym momencie zapisał na swoim koncie czwarte w sezonie double-double, gdynianie kwartę zakończyli na prowadzeniu 59:53.

Ostatnia kwarta rozpoczęła się z dużą nerwowością po obu stronach. Żadna z drużyn przez ponad dwie minuty nie była w stanie trafić do kosza. Ten "pokaz" przerzucania się piłką zakończył dopiero Mordzak trafiając za trzy punkty (62:53). O przerwę błyskawicznie poprosił szkoleniowiec gospodarzy Marius Linartas, ale po jego rozmowie z podopiecznymi zrobiło się dla nich jeszcze bardziej nerwowo.

Słupszczanie popełnili błąd 24 sekund, a następnie nie potrafili upilnować Jankowskiego, który trafił zarówno po penetracji jak i zza łuku dając gościom aż 14 punktów przewagi (67:53)! Linartas próbował ratować sytuację kolejną przerwą na żądanie, ale... kolejną "trójką" popisał się Jankowski. Jego ośmio-punktową serię przerwał dopiero Yemi Gadri-Nicholson. Zdobycz centra była pierwszą w tej kwarcie dla Czarnych, którzy na cztery i pół minuty tracili do przyjezdnych piętnaście "oczek".

Po rzutach wolnych Mordzaka przewaga urosła nawet do dwudziestu punktów i stało się jasne, że kibice w Słupsku będą świadkami sporej sensacji. Na odrobienie strat było stanowczo za późno i dzięki świetnej końcówce beniaminek wygrał z liderem sięgając po trzecie zwycięstwo w TBL.

Wyniki 9 kolejki

• Anwil Włocławek - TREFL SOPOT 82:69 (20:16, 28:22, 15:19, 19:12)
  • Energa Czarni Słupsk - START GDYNIA 68:82 (10:15, 28:20, 15:24, 15:23)
  • Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO PROKOM GDYNIA 79:81 (22:13, 26:26, 9:19, 22:23)
  • Stelmet Zielona Góra - Polpharma Starogard Gd. 89:76 (20:18, 31:15, 18:21, 20:22)
  • PGE Turów Zgorzelec - Kotwica Kołobrzeg 96:80 (24:12, 26:17, 26:24, 20:27)
  • Rosa Radom - AZS Koszalin 91:97 (25:25, 23:18, 25:24, 18:30)
  • Mecz 14. kolejki Energa Czarni Słupsk - Rosa Radom 83:74 (18:18, 21:21, 26:16, 18:19) został rozegrany awansem 20 listopada.