• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Seria A rugby wystartuje już w sobotę!

23 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Między 25 sierpnia a 18 listopada każda z dziesięciu drużyn ekstraklasy rugby rozegra po dziewięć spotkań. W krajowej elicie na prawach beniaminka zagra zespół Budowlanych Olsztyn. Cztery nasze drużyny będą walczyć o to, aby po raz trzeci z kolei na ligowym podium było reprezentowane wyłącznie Pomorze. Wydaje się, że najgroźniejszym rywalem z głębi Polski będą Budowlani z Łodzi. W nowym sezon wchodzimy z nowymi nadziejami, ale też nowoczesnymi przepisami odnośnie transferów, wyceniania i ewidencjonowania zawodników.

Tak wcześnie rugbiści już dawno nie rozpoczynali rozgrywek. A wszystko ze względu na potrzeby reprezentacji. Biało-czerwoni jesienią rozpoczną kolejną rundę eliminacji do Pucharu Świata 2003 roku. Co więcej, będą faworytami grupy. Podopieczni Jerzego Jumasa 22 września zagrają z Łotwą na wyjeździe, tydzień później podejmować będą Szwecję, a 4 listopada pojadą do Danii.

Ze znacznie mniejszym optymizmem reprezentacyjny szkoleniowiec może podchodzić do swoich klubowych powinności. AZS AWF Gdańsk ciągle adaptuje się pod nowym adresem przy ul. Wiejskiej. Oddanie boiska przesunięto na przyszły rok, a zatem znów akademicy będą wynajmować uniwersyteckie boisko przy ul. Wita Stwosza lub zamieniać się obowiązkami gospodarskimi z rywalami. Jednak jeszcze większym problemem jest gruntowne przebudowanie kadry. Na miejsca rutyniarzy wchodzi młodzież, bardzo utalentowana, ale potrzebująca czasu na ogranie w ekstraklasie.

Zmiany na mniejszą skalę, ale dotyczące newralgicznych zawodników i pozycji, zaszły latem w Arce. Gdynianie stracili Ukraińcow oraz Rafała Fedorowicza, a Jakub Szymański ograniczy się tylko do obowiązków szkoleniowych. Mimo to "Buldogi" tradycyjnie wieszczą, że walczyć będą o mistrzostwo. Liczą bowiem na pozyskanie Aleksandra Bartoszewicza i Aleksieja Bekowa.

Mistrzowie Polski z Lechii Robod Gdańsk stracili dwóch podstawowych zawodników: Stanisława Więciorka i Andrzeja Potarowicza. Stanisław Zieliński deklaruje, że luki w składzie uzupełniać będzie młodzieżą, a forma jego drużyny powinna rosnąć z meczu na mecz.

Kto wie czy z zaistniałej sytuacji nie skorzysta Dablex Ogniwo? Sopocianie proces odmłodzenia drużyny rozpoczęli przed dwoma laty, a teraz mogą zacząć zbierać owoce. Ponadto zespół Jarosława Hodury wzmocnią Grzegorz Wijatkowski i Andrzej Potarowicz.

Na 8 i 9 września wyznaczono pierwsze mecze Pucharu Polski. W rozgrywkach znów mamy ograniczenia. Nie mogą w nich grać zawodnicy zagraniczni. Maksymalnie pięciu graczy w każdej drużynie może być urodzonych w latach 1979-80, a pozostali muszą być z roczników 1981-83.
PZR zobowiązał Gdański Okręgowy Związek Rugby do ustalenia takich terminów meczów, aby nie było między nimi kolizji i kibice mogli zdążyć na wszystkie stadiony! Jednocześnie kluby zostały ostrzeżone, że podczas treningów i meczów przewidywane są kontrole antydopingowe prowadzone przez przedstawicieli Komisji ds. Dopingu przy UKFiS.

Nowe rozgrywki toczyć się będą według zmodyfikowanych przepisów dotyczących ewidencji, przynależności i zmiany barw klubowych zawodników. Każdy z uczestników ligi będzie musiał mieć certyfikat. Z kolei klub określi czy zawodnik na status amatora, półprofesjonalisty czy profesjonalisty. Ustalono tylko dwa okresy w roku, w których można dokonywać transferów (1.07 - 15.08 oraz 1.01 - 15.03). Nowych obcokrajowców można zgłaszać do rozgrywek tylko od 1 do 31.01. Maksymalnie w meczu drużyna może wpisać trzech zagranicznych zawodników do protokołu. Przepisy te nie dotyczą zawodników, którzy przenoszą się z ligi niższej do wyższej. Mogą to uczynić w każdej chwili, ale tylko za zgodą macierzystego klubu.
Zawodnicy o statusie pół- i profesjonalisty mogą zmieniać klub po wygaśnieciu kontraktu. Jednak - podobnie jak w przypadku amatora - klubowi należny jest ekwiwalent za wyszkolenie. Jego wysokość na sezon 2001/02 PZR ustalił następująco (kwoty w złotych): reprezentant Polski seniorów - 50 000, kadra Polski seniorów - 30 000, młodzieżowy reprezentant Polski - 25 000, zawodnik serii A - 20 000, reprezentant Polski juniorów - 15 000, zawodnik serii B - 10 000, kadra Polski juniorów - 7 500. Za reprezentanta Polski uznaje się zawodnika, który w sezonie poprzedzającym transfer wystąpił w połowie oficjalnych meczów drużyny narodowej, a za kadrowicza - zawodnika, który uczestniczył w tym samym okresie w 50 procentach dni szkolenia centralnego.

Tylko za zawodników, którzy ukończyli 32 lata oraz za zawodników, którzy przez dwa lata pozostawali bez licencji, macierzystemu klubowi nie przysługuje ekwiwalent finansowy.





Głos Wybrzeża

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane