Seta nie ma, ale małych punktów przybywa

23 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Siatkarki Gedanii Żukowo nie dały rady na wyjeździe Organice Budowlanym Łódź. W meczu kończącym szóstą kolejkę Plus Ligi gedanistki przegrały 0:3 (17:25, 20:25, 21:25). Podopieczne Grzegorza Wróbla nadal nie wygrały w tym sezonie seta, ale jeśli szukać optymizmu, to można podkreślić, że dziś zdobyły największą w rozgrywkach liczbę małych punktów.

ORGANIKA: Pluta zdobyła 3 punkty, Teixeira 6, Jasińska 2, Niemczyk 7, Kosek 9, Koczorowska 3, Ciesielska (libero) oraz De Paula 6, Zaroślińska 8, Nowakowska 1, Bryda 3, Jóźwicka 1.

GEDANIA: Jeromin, Plebanek 14, Szymańska 5, Kurnikowska 10, Sachmacińska 8, Łozowska 3, Siwka (libero) oraz Rzepnikowska, Pasznik 1, Kocemba 1.

Gedania o dwa punkty poprawiła rezultat z meczu u siebie z Gwardią. Jednak nie wykorzystała szansy na honorowego seta. Łodzianki tego dnia nie były najlepiej dysponowane, a ponadto Wiesław Popik grał całą "12" zawodniczek, co musiało odbić się na jakości gry miejscowych. Już w pierwszym secie mogła zadebiutować zatem Brazylijka Luana Vanessa De Paula.

Z obu stron był to mecz błędów. Gedaniski zepsuły 10 zagrywek i 12 ataków, raz pomyliły się przy bloku. Łodzianki z kolei po niewymuszonych pomyłkach oddały 14 punktów. W skuteczności przyjęcia czy ataku była tylko nieznaczna różnica na korzyść rywalek, ale to co przeważało szalę na stronę Budowlanych, to była gra w kontrataku. Tutaj proporcje na korzyść korzyść w zdobywanych punktach wynosiły aż 26:15.

Dlatego choć długimi fragmentami gra miała wyrównany charakter, to w żadnym z setów sukces Łodzi nie był mocniej zagrożony. Co prawda gedanistki niemal przy każdej przerwie napominane były przez trenera i napominały same siebie, aby "nie robić bałaganu" oraz "trzymać się założeń taktycznych", ale na dłuższą metę to się nie udawało.

Pierwszego seta gedanistki otworzyły od 3:7, ale zdołały wyrównać na 8:8. Potem jednak atakiem przebiła się Michela Teixeira, co otworzyło drogę na zagrywkę Dominice Koczorowskiej. Środkowa bloku serwisem skruszyła opór naszej drużyny, poprawiając wynik na 13:8. Co prawda Małgorzata Plebanek odpowiedziała dwoma punktami z rzędu, ale nie udało się już wrócić do równej gry w tej partii.

O wiele lepiej rozpoczęła Gedania drugą odsłonę pojedynku. Plebanek dała przyjezdnym pierwsze tego dnia prowadzenie (2:1), a po kapitalnym potrójnym bloku gedanistki odskoczyły na 4:2. Niestety, na tym poprzestały na kilka minut. Na przerwę techniczną z korzystnym wynikiem zeszły rywalki (8:5), a po serwisie Katarzyny Zaroślińskiej miały już one nawet cztery punkty przewagi (10:6).

Straty udało się odrobić przy zagrywkach Aleksandry Szymańskiej i atakach Natalii Kurnikowskiej. Było 13:13, 14:14 i nawet 17:17. Szkoda, że przy tym wyniku nie wyszły dwa ataki rozgrywającej najlepszy mecz w tym sezonie Plebanek. Po chwili atakiem popisała się De Paula, Kurnikowska została zablokowana przy ataku z drugiej linii, a zbicie Zaroślińskiej było nie do zatrzymania. Z 17:22 już nie można było powalczyć o seta.

W trzeciej partii Gedania zdobyła pierwszy punkt (kiwka w długiej wymianie Plebanek) i korzystny wynik utrzymała aż do 7:6. Wówczas znów dwa błędy z rzędu popełniła Plebanek i wynik zaczął uciekać. Przyjezdne zaczęły się coraz bardziej gubić. Przy 15:19 doszło do rzadko spotykanej sytuacji. Justyna Sachmacińska za szybko poszła na zagrywkę, co kosztowało oczywiście stratę punktów. Po chwili kapitan gedanistek serwowała jeszcze raz, ale już wedle zapisu meczowego protokołu.

Tym razem nieoczekiwanie stanęły łodzianki przy prowadzenie 23:17. Punkt zdobyła Joanna Kocemba, a w odpowiedzi dwukrotnie w ataku zawiodła Katarzyna Jóźwicka. Trener gospodyń poprosił o przerwę, ale po powrocie do gry przy zbiciu piłkę w aut wyrzuciła Katarzyna Bryda.

Gedanii udało się zatem zbliżyć na 21:23. Ale dobra passa skończyła się, a mecz dobiegł końca po dwóch błędach własnych naszych siatkarek. Kocemba wpakowała piłkę z zagrywki w siatkę. Natomiast w ostatniej akcji meczu sędziowie odgwizdali dotknięcie siatki Szymańskiej.

Za tydzień gedanistki czeka mecz ostatniej szansy w pierwszej rundzie sezonu zasadniczego. Do Żukowa przyjedzie przedostatnia drużyna tabeli - Stal Mielec. Jeśli w tym pojedynku się nie uda, to trudno będzie liczyć, że karta przed półmetkiem odwróci się w spotkaniach z mistrzyniami i wicemistrzyniami z Muszyny i Bielska.

Pozostałe wyniki szóstej kolejki:
Stal Mielec - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:2 (25:19, 18:25, 24:26, 25:21, 15:6); BPS Bank Fakro Muszynianka - Impel Gwardia Wrocław 3:2 (25:23, 23:25, 22:25, 25:14, 15:11); Aluprof Bielsko-Biała - MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 (25:14, 25:15, 25:11); PTPS Piła - GCB Centrostal Bydgoszcz 3:1 (25:19, 26:28, 25:19, 25:11).

Opinie (35) 2 zablokowane

• Jak zwykle . . .

ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 1502436 2009-11-23 19:33 2009-11-23 19:46 Jak zwykle . . . (1)

Graly niezle, skonczyly jak zwykle 0:3. Z jednej strony szkoda, choc z drugiej dziwne, glupie bledy, jak chocby ostatni konczacy mecz - czyli dotkniecie siatki. Nawet z dobrego przyjecia niezrozumiale rozegrania, na II linie zbyt czytelne , plus pilki na 2,5 - 3 m od siatki dla zawodnika w I lini. No niestety nic sie z tego nie zrobi - na 2 - 2,5 m od siatki to sie wystawia pilki na II linie. Widac bylo rowniez duzo bledow Lodzi i przez to padalo duzo punktow dla gedanii a nie z atakow. W lodzi zagraly wszystkie, , mecz bardziej potraktowany sparingowo, no ale niestety Gedania kolejna porazka, z Lodzia ktora nic szczegolnego naprawde dzisiaj nie pokazala . . .