"Setka" była blisko

Krzysztof Klinkosz
16 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Koszykarki Lotosu na własnym parkiecie rozprawiły się bez większych problemów w meczu ligowym z Matizolem Liderem Pruszków 94:68 (26:28, 22:15, 16:21, 30:14). Gdyby nie słabsza w wykonaniu gdynianek trzecia kwarta, uporałyby się z granicą 100 punktów.

LOTOS: Żurowska 26, Henry 14, Knezević 10, Robert 8, Jalcova 3 - Anderson 21, Ajanović 6, Ziętara 6, Plumbi 0, Kaczmarska 0.

MATIZOL LIDER: Chomać 23, Holt 11, Koehn 5, Pietrzak 4, Wielebnowska 0 - Tomiałowicz 9, Rozwadowska 6, Oha 5, Bednarek 3, Stanek 2.

Pierwsze akcje spotkania należały do ekipy z Pruszkowa, dopingowanej przez nieliczną ale bardzo głośną grupkę fanów. Pierwsze punkty w meczu zdobyła eksgdynianka Aleksandra Chomać. Później było jeszcze 4:0 dla gości i dopiero wówczas pierwsze punkty dla gospodyń zdobyła Justyna Żurowska.

Gdyńska "czwórka" zresztą była najskuteczniejszą zawodniczką Lotosu w pierwszej części meczu. To po jej "trójce" w trzeciej minucie gospodynie wyszły na pierwsze w meczu prowadzenie 7:4.

Lotos funkcjonował coraz lepiej niemal z każdą akcją, najwyraźniej nieprzyzwyczajone do rozgrywania spotkań wczesnym popołudniem gospodynie musiały się podczas meczu "obudzić". W 6. minucie po trafieniu Aneiki Henry było 17:13, w kolejnej akcji gospodynie rozmontowały defensywę Lidera i po rozegraniu piłki na obwodzie, otrzymała ją pod koszem na czystej pozycji Jolene Anderson. Amerykanka trafiła na 19:13 i trener gości wziął czas.

Przerwa na żądanie nie przyniosła jednak oczekiwanego rezultatu. Nadal to Lotos był drużyną grającą składniej i skuteczniej. W 9. minucie było już 23:13 dla gdynianek i dopiero wówczas zespół z Pruszkowa zdobył punkty po dłuższej przerwie (23:17). Inauguracyjną kwartę "trójką" zwieńczyła Anderson (26:18).

Początek drugiej kwarty stał pod znakiem nieskutecznej gry jednej i drugiej ekipy. Przez 4 minuty drugiej kwarty drużyny Lotosu i Lidera oddały w sumie 3 celne rzuty (30:20). Szybciej skuteczność odzyskały gospodynie, które w 16 minucie wyszły na prowadzenie 37:23 po rzucie zza łuku Ivany Jalcovej .

Gdynianki były szybsze od rywalek, łatwo rozpracowały ich sposób gry i przerywały ich akcje przechwytami. Po takim właśnie efektownym przejęciu piłki przez Ines Ajanović i punktach Serbki było 42:28 dla Lotosu w 18 min. meczu.

W końcówce pierwszej połowy, gospodynie przez chwilę straciły koncentrację, rywalki odrobiły dość szybko 5 punktów. Wówczas trener Lotosu poprosił o czas a po powrocie na parkiet Żurowska ustaliła wynik pierwszej połowy na 48:33 dla gospodyń.

Po przerwie, trener gości nieco obniżył skład a akcje Lidera wyraźnie nabrały tempa. Dało to efekt w postaci dwóch "trójek" z rzędu Amber Holt i Laurie Koehn za chwilę akcję 2+1 zaliczyła Chomać, goście rozpoczęli drugą połowę bilansem 9:0 i w 23 minucie byo 48:42 dla Lotosu. Passę gości przerwała Żurowska trafiając na 50:42.

W 28 minucie gospodynie ponownie wypracowały sobie "dwucyfrowe" prowadzenie, było 60:48 i 62:48 od tego momentu jednak gra koszykarek trenera Forta Puenta zaczęła znów szwankować. Tym razem to gdynianki traciły w prostych sytuacjach piłkę i Lider zniwelował część strat (62:54 w 30 minucie). Ostatnie słowo w trzeciej odsłonie należało jednak do Ajanović i po jej trafieniu było 64:54.

W czwartej odsłonie zespół z Gdyni przejął już całkowicie inicjatywę w 35 minucie po 5 punktach z rzędu Anderson gospodynie wygrywały 79:58. Przy wysokim i niezagrożonym prowadzeniu gospodynie mogły sobie pozwolić na efektowne kończenie swoich akcji.

Koszykarkom przyjezdnym w końcówce meczu najwyraźniej zabrakło już sił, by powstrzymać gdynianki, gdyż te niemal z każdą akcją powiększały przewagę.

Tabela wprowadzona: 2011-10-16
Pozostałe wyniki 4 kolejki FGE: Wisła Can Pack Kraków - ŁKS Siemens AGD Łódź 82:66 (25:16, 24:14, 15:16, 18:20), CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 70:49 (27:18, 13:11, 15:12, 15:8), Energa Toruń - KK ROW Rybnik 59:70 (16:15, 12:21, 24:17, 7:17), AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - MKS Tęcza Leszno 92:59 (30:22, 23:17, 17:9, 22:11), Widzew Łódź - Odra Brzeg 74:61 (12:14, 23:9, 15:18, 24:20),
INEA AZS Poznań - MUKS Poznań 45:71 (10:20, 17:16, 8:19, 10:16).

• Brawo dziewczyny!!!

Dzisiaj super, Aneika 100% skuteczności, nareszcie Justyna Żurowska taka jaką chcemy zawsze oglądać, niesamowita Geraldine z Ziętarą no i oczywiście Knezewić z Ajanowić twarde jak skała. Czemu Anderson co drugi mecz punktuje tak wysoko, nie da się w każdym meczu? Trenerze niech Pan da pograć Bandyk i Marciniak co z Plumbi - zero asysty. Mecz był świetny dużo przechwytów, zablokowanych akcji Matizolu - to robi wrażenie. Panie Prezesie przydała by się jeszcze atletycznie zbudowana podkoszowa, Aneika nie da rady cały mecz walczyć co było widać w Krakowie przeciwko Kobryn. Brawo dziewczyny tak dalej!!!

• 13 3

• to jest to, cały mecz nacisk na Pruszków i wymuszanie błędów. Taki Lotos chcemy oglądać. Walczyć tak w każdym meczu dziewczyny!Już w pierwszej połowie wybić przeciwnikowi z głów chęć walki trzymać do końca!Teraz ważny mecz wyjazdowy w Euro - oby tak samo powalczyć z Gyorem.

• 14 3

• Gdyńska duma! ;-)

• 8 4

• Czy Mietek nadal może ?

Ale to jednak przeciwnik z niższej półki.Niech się zgrywają i może będą sukcesy.A ta Anderson to gra nieźle ale ze słabymi a kiepsko przeciw dobrym.No i niech Żurowska trzyma formę na topowe mecze. Ziętara to ma serce !/do gry/.