Wiadomości

stat

Setki kamer, kołowroty i ochrona. Bezpieczeństwo na arenach sportowych w Trójmieście

Systemy bezpieczeństwa na Stadionie Miejskim w Gdyni.

Najnowocześniejsze areny sportowe od parteru po sam dach naszpikowane są systemami, których zadaniem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Sprawdziliśmy, jak dba się o bezpieczeństwo w trzech największych tego typu obiektach w Trójmieście. Odwiedziliśmy Stadion Miejski w Gdyni, Stadion Energa Gdańsk i gdańsko-sopocką Ergo Arenę.Czy czujesz się bezpiecznie podczas imprez masowych organizowanych w trójmiejskich obiektach sportowych?

tak, jak najbardziej, jest bardzo bezpiecznie

41%

raczej tak, nie ma się do czego przyczepić

19%

chyba tak, ale wybierając się na mecz piłkarski zawsze wybieram miejsce z daleka od najbardziej krewkich kibiców

12%

nie do końca, myślę, że na takich imprezach mogłoby pracować więcej ochroniarzy

4%

nie, ochroniarze są niekompetentni a kontrola przy wejściu niedokładna

24%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 346
Monitoring CCTV

Monitoring to tak naprawdę kluczowy system wspomagający, który składa się z sieci kamer stałych i obrotowych. Można je podzielić na kamery o wysokiej i nieco gorszej rozdzielczości. Niektóre z nich posiadają również opcję bardzo dużego zbliżenia, które pozwala na wyraźny i szczegółowy zapis zdjęcia np. twarzy podejrzanej osoby.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kamery z lepszą optyką powinny rejestrować to, co dzieje się w strefach wejścia, przy kasach, na trybunach, w korytarzach ewakuacyjnych oraz na parkingach. Warto dodać, że obowiązujące przepisy - oprócz monitorowania obiektu przy pomocy kamer - nakładają obowiązek rejestrowania dźwięku - wylicza Krzysztof Kopeć z Ergo Areny, specjalista ds. bezpieczeństwa.
Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz aren, kamery montowane są w taki sposób, aby nie tworzyły się martwe pola, a osoby obsługujące monitoring miały podgląd całego obiektu. Podczas imprez masowych specjalnie wyszkoleni operatorzy monitoringu zasiadają w centrach dowodzenia, w których znajduje się po kilkanaście ekranów wyświetlających podgląd z kamer. Każdy monitor można dodatkowo podzielić na mniejsze okienka, dzięki czemu osoby obsługujące monitoring mają podgląd z kilkudziesięciu kamer na raz.

Systemy bezpieczeństwa na Stadionie Energa Gdańsk.

- Na Stadionie Energa Gdańsk podczas imprez pracuje sześciu operatorów. Każdy z nich musiał odbyć specjalne szkolenia, na których dowiedzieli się m.in., które miejsca obiektu są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo oraz jak śledzić osoby. Podejrzany, dziwnie zachowujący się osobnik śledzony jest od samego kołowrotu, przez wszystkie promenady, aż do zajęcia swojego miejsca na trybunie - tłumaczy Sławomir Michalczuk, kierownik ds. bezpieczeństwa gdańskiego stadionu.
Pod zasięgiem kamer znajdują się: trybuny, bramy wejściowe, promenady, korytarze zewnętrzne i wewnętrzne, wejścia, klatki, schody, windy, parkingi, szatnie, pomieszczenia, drogi dojścia czy wjazdy.

Najwięcej, bo ponad 500 kamer zamontowano w Ergo Arenie zobacz na mapie Sopotu. 440 takich urządzeń znajduje się na Stadionie Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska, a 160 na Stadionie Miejskim zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.

Wspomniane już centra dowodzenia to tak naprawdę serca obiektów sportowych, w których zapadają kluczowe decyzje dotyczące bezpieczeństwa. Podczas meczów czy koncertów w jednym miejscu zasiada sztab wyszkolonych i doświadczonych specjalistów nadzorujących przebieg imprezy oraz zarządzający wszystkimi osobami obsługującymi wydarzenie, a także systemami zainstalowanymi na stadionie.

W trakcie imprez w centrach pracują: kierownik ds. bezpieczeństwa, koordynator medyczny stadionu, dowódca służb porządkowych i informacyjnych, przedstawiciele służb porządkowych i ratowniczych, oficer łącznikowy policji i straży pożarnej oraz operatorzy kamer.

Systemy bezpieczeństwa w Ergo Arenie.

Kołowroty wejściowe

Imprezy masowe organizowane na trójmiejskich obiektach sportowych to w większości przypadków wydarzenia biletowane. Na stadionach do kontroli oraz weryfikacji wejściówek służą tzw. kołowroty posiadające zintegrowane czytniki kodów kreskowych i kart zbliżeniowych. Gdański obiekt wyposażono w 84 obrotowe bramki, a gdyński w 46. Kołowroty rozmieszczone są wokół obiektów i prowadzą do poszczególnych sektorów. To z kolei znacząco usprawnia system przepływu ruchu.

- Każdy kołowrót posiada swoją indywidualną sprawdzarkę, która zintegrowana jest z systemami kontroli wejść i sprzedaży biletów. Dzięki czemu dokładnie wiemy, ile osób przeszło przez bramkę w danej chwili, kto przeszedł i które miejsce powinien zająć. Na komputerze na bieżąco wyświetlają się informacje o liczbie sprzedanych biletów i zapełnienia poszczególnych sektorów. Na każdy kołowrót skierowana jest kamera, która wykonuje zdjęcia osobom wchodzącym na stadion. Takie dane przechowywane są w naszym systemie przez miesiąc - wyjaśnia Tomasz Cząstka z Gdyńskiego Centrum Sportu, operatora Stadionu Miejskiego w Gdyni.
Co ciekawe, w przypadku Stadionu Energa Gdańsk samo przekręcenie kołowrotu wcale nie oznacza, że bilet został skasowany. Dopiero przecięcie wiązki laserowej po przejściu osoby przez bramkę potwierdza w systemie skasowanie wejściówki.

- Każdy bilet posiada indywidualny kod zapisany w dwóch lub trzech wersjach. Do wejścia na stadion upoważnia karta kibica, bilet jednorazowy zakupiony w kasie, bilet jednorazowy wydrukowany we własnym zakresie albo bilet elektroniczny wgrany na telefon komórkowy. Oczywiście zdarzają się osoby, które próbują przejść przez bramkę używając podrobionych biletów. Myślą, że przechytrzą system poprzez skserowanie wejściówek. Bywa tak, że pierwsza osoba ze skopiowaną wejściówką przejdzie przez bramkę, a druga, która posiada oryginalny bilet już nie, bo system już wcześniej skasował taki sam kod - dodaje Michalczuk.
Kołowroty wejściowe prowadzące na Stadion Miejski w Gdyni.
Kołowroty wejściowe prowadzące na Stadion Miejski w Gdyni. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl
Służby porządkowe, informacyjne i ratownicze

Każda impreza masowa obsługiwana jest przez szereg osób wchodzących w skład służb porządkowych, informacyjnych i ratowniczych. A ich liczba zależna jest od charakteru imprezy. Z racji na wielkość obiektu, oczywiście najwięcej osób potrzebnych jest do obsługi Stadionu Energa Gdańsk. Minimalna liczba pracowników przypadająca na jedno wydarzenie to 427 osób. W przypadku dużych imprez z kompletem widzów, ta liczba zwiększa się nawet do 550 pracowników. Do tego należy doliczyć około 50 ratowników medycznych oraz 10 strażaków.

Na Stadionie Miejskim w Gdyni mecze piłkarskie obsługuje od 200 do 350 pracowników, w tym od 160 do 310 ochroniarzy, od 16 do 20 pracowników służb medycznych oraz około 20 strażaków.

W Ergo Arenie imprezy dzielone są na małe, średnie i duże. W przypadku tych ostatnich, powyżej 10 tys. widzów, liczba pracowników wynosi co najmniej: 100 ochroniarzy, 10 strażaków i kilkunastu ratowników medycznych.

W Ergo Arenie system monitoringu z reguły obsługują 2-3 osoby.
W Ergo Arenie system monitoringu z reguły obsługują 2-3 osoby. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl
Ewakuacja

Na całe szczęście jeszcze nigdy żaden z trzech obiektów nie musiał być ewakuowany. Kilkukrotnie znajdowano podejrzane pakunki, które nieświadomie zostawiali właściciele.

Na Stadionie Energa Gdańsk ewakuacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich widzowie w ciągu maksymalnie 8 minut muszą w komplecie opuścić trybuny i przejść do wewnętrznych promenad. Po upływie kolejnych 4 minut wszystkie osoby muszą znajdować się już poza stadionem.

W Ergo Arenie całkowita ewakuacja nie powinna przekroczyć 6 minut.

- Pojemność Stadionu Miejskiego w Gdyni wynosi 15 139 miejsc. Zgodnie ze scenariuszem pożarowym ewakuacja kompletu widzów nie trwa dłużej niż 7 minut. Ewakuacja próbna została przeprowadzona dla 14 tys. osób podczas meczu otwarcia Arka Gdynia - Beroe Stara Zagora. Wówczas stadion już po 6 minutach był pusty - zdradza Cząstka.
Pozostałe systemy

Każdy z obiektów został wyposażony w szereg systemów wspomagających utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. To przede wszystkim systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, ale nie tylko. Przykładowo, na Stadionie Energa Gdańsk korzysta się z systemu monitoringu dachu, który wykonuje pomiary ugięcia pokrywy i odkształcenia kopuły, szczególnie zimą, po dużych opadach śniegu.

Z kolei na Stadionie Miejskim w Gdyni testowany jest system wykrywania dronów. Dokładnie taki, który funkcjonuje na lotniskach, w bazach wojskowych czy zakładach karnych.

Centrum dowodzenia na gdańskim stadionie.
Centrum dowodzenia na gdańskim stadionie. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (71)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane