Sezon w pełnej krasie. Żeglarze startują w Europie i w Trójmieście

24 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 09:00 (26 maja 2019)
Karolina Lipińska (nr 303) startowała w Holandii w zawodach żeglarskiego Pucharu Europy klasy RS:X, gdzie zajęła 7. miejsce. Karolina Lipińska (nr 303) startowała w Holandii w zawodach żeglarskiego Pucharu Europy klasy RS:X, gdzie zajęła 7. miejsce.

Żeglarski sezon trwa już w pełni. Trójmiejscy zwodnicy rywalizują na akwenach w Portugalii i Holandii w mistrzostwach oraz Pucharze Europy. Natomiast w Trójmieście w weekend podziwiać będzie można zmagania młodych żeglarzy na łódkach klasy Open Skiff w ramach Ergo Hestia Eurochallenge, a także rywalizację o Żeglarski Puchar Trójmiasta w klasach KWR, ORC oraz Open.

Laser i Laser Radial w Portugalii

W Porto trwają mistrzostwa Europy w klasie Laser Standard i Laser Radial. Mają formułę otwartą więc mogą startować w nich zawodnicy spoza Europy.

W rywalizacji Laser mężczyzn wygrał Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) a za nim Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa). Po znakomitym finiszu na 5. lokacie ukończył rywalizację zawodnik AZS AWFiS Gdańsk Michał Krasodomski.

W klasie Laser Standard najwyżej, na 30. lokacie zakończył zmagania Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). 46. miejsce po falstarcie na wywieszonej czarnej fladze zajmował Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia, ale ostatecznie uplasował się na 35. pozycji. Po zwycięstwo sięgnął Brytyjczyk Lorenzo Chiavarini.

Deskarze w Holandii

Trójmiejscy żeglarze startowali też w zawodach Pucharu Europy, Medemblik Regatta. W Holandii rywalizuje klasa RS:X. Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot najpierw została złapana na falstarcie, ale awansowała do sobotnich, punktowanych podwójnie wyścigów medalowych zajmując 8. miejsce. Tam zajęła 5. miejsce i dzięki temu finiszowała w regatach na 7. pozycji.

Na 20. miejscu rywalizację zakończyła Karina Filip z GKŻ Gdańsk. Triumfowała aktualna mistrzyni świata, Holenderka Lilian de Geus. Drugie miejsce po 12 wyścigach poprzedzających wyścig medalowy dla czołowej dziesiątki zajmowała zeszłoroczna triumfatorka Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Polska ostatecznie stanęła na najniższym stopniu podium.

Przeczytaj o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020

Z kolei w rywalizacji juniorów 7. miejsce zajął Kamil Manowiecki z SKŻ ERGO Hestia Sopot. Na 16. lokacie finiszował Michał Polak z GKŻ Gdańsk. Triumfował Francuz Fabien Pianazza.

Podczas Medemblik Regatta odbyła się także rywalizacja konkurencji Windfoil Surfing, w której wystartowała rónież część seniorów klasy RS:X. 10. miejsce zajął Jarosław Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Pewne zwycięstwo odniósł Holender Kiran Badloe.

Ergo Hestia Eurochallenge w Sopocie

W Sopocie przez cały weekend odbywać się będą regaty Ergo Hestia Eurochallenge, rozgrywane na łódkach klasy Open Skiff. To małe i szybkie łódki ślizgowe wyposażone w żagle o powierzchni 4,5 m kw., co sprawia, że zawody są dynamiczne i ekscytujące.

Regaty klasy Open Skiff odbędą się w Sopocie po raz pierwszy. Młodzi żeglarze tej klasy, którzy przyjadą do Sopotu z Węgier, Włoch, Niemiec i Polski, będą rywalizować w konkurencjach do 13. i do 17. roku życia. Regaty rozgrywane będą na akwenie w pobliżu Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia.

- O'pen Skiff staje się w Polsce coraz bardziej popularny i z roku na rok przybywa klubów, które trenują dzieci w tej klasie. To klasa, w której duży nacisk kładziemy na zabawę i wychowanie. Ważne, by młodzi ludzie poznawali nowe kraje i kultury. Między innymi dlatego obowiązuje zasada, że podczas regat nie ma protestów. Wszystko rozgrywa się na wodzie. Żeglarze schodzą na ląd i mają czas na spotkania z innymi zawodnikami, zwiedzanie miejsc, w których rozgrywane są zawody - mówi Piotr Oleksiak, organizator regat i jednocześnie sekretarz międzynarodowej federacji O'pen Skiff.
Warto pamiętać, że polscy zawodnicy w klasie O'pen Skiff już od kilku lat należą do czołówki: Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia) w 2016 r. zdobyła wicemistrzostwo świata w kategorii U16, Janina Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia) to srebrna medalistka mistrzostw świata 2018 w kategorii U13, a w tym roku w Palermo zajęła drugie miejsce w klasyfikacji kobiet U17.

Zmagania zawodników będzie można oglądać z sopockich plaż i molo. Na plaży przy SKŻ ERGO Hestia Sopot organizatorzy przygotowali rodzinne atrakcje, w tym m.in.: tory do skimboardu, strefę crossfit dostosowaną poziomem trudności dla dzieci w wieku 10-13 lat oraz blenderbike, na których chętni będą mogli wykręcić sobie zdrowy koktajl.

Sopockie regaty będą jedną z trzech klasyfikacji generalnych do Eurochallenge. Pierwsza odbyła się w kwietniu w Palermo, następna w Sopocie, ostatnia zaś w październiku we Francji.

Żeglarski Puchar Trójmiasta

W sobotę i niedzielę ponad 40 załóg stanie do rywalizacji o Żeglarski Puchar Trójmiasta. Zmierzą się w trzech wyścigach - dwóch krótkich i jednym długim, z Gdańska do Gdyni. Start o godz. 11 na wysokości molo w Brzeźnie. W niedzielę żeglarze będą mieli do pokonania dwie trasy z metą w Sopocie. Start o godz. 10 na wysokości gdyńskiej mariny. Ogłoszenie wyników i wręczenie pucharu obędzie się o godz. 15 na sopockim molo.

W imprezie mogą wziąć udział jachty morskie i kabinowe, doświadczeni żeglarze i amatorzy. Jachty rywalizują w klasach KWR, ORC oraz Open.

Do aktywnego kibicowania i przywitania załóg w Gdyni zachęca Gdyńskie Centrum Sportu, które w Marinie Gdynia organizuje żeglarski piknik rodzinny. To okazja, by sprawdzić swoje żeglarskie predyspozycje, wziąć udział w rejsach po Zatoce, skorzystać z bezpłatnych lekcji żeglarstwa, zwiedzić klasyczne jachty, poćwiczyć na symulatorze łodzi żaglowej. Nie zabraknie gier i zabaw z nagrodami. Do wygrania rejs w Noc Świętojańską.

Miejsca

Opinie (5) 3 zablokowane

• Nasza Gdynia stolicą Polskiego żeglarstwa!

• 5 5

• Ale wielkie zainteresowanie tą stroną.

• 2 2

• Brawo Kamil Manowiecki POL72

Gratulacje, pierwszy start w RS:X i od razu punktowane miejsce. Do zobaczenia na Igrzyskach Olimpijskich!

• 3 0

• Sport dla wybranych

• 1 1

• Brawa dla nestora polskiego żeglarstwa Piotra Adamowicza za wygranie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

Załoga Piotra w klasie ORC grupie 1 na jachcie Neoprofil wygrała wszystkie 5 wyścigów!